MUDr. Ján Pilka z Aesthevity: Z plastiky prsou strach nemějte

Na druhou stranu ale průzkumy ukázaly, že 56 % mužů je s velikostí prsou své partnerky spokojeno. Co nás, ženy, tedy vede k tomu, že dobrovolně podstupujeme zkrášlovací operace a utrácíme za ně nemalé peníze?

„Zdravé sebevědomí, mít se ráda a být spokojena sama se sebou, o tom to celé je. To, jak se cítíme, reprodukujeme do svého okolí. Pokud jsme spokojené samy se sebou a cítíme se lépe, vyzařuje z nás jiná energie a životní elán, než když se cítíme mizerně,“ míní MUDr. Ján Pilka, plastický chirurg z kliniky plastické chirurgie a estetické medicíny Aesthevita.

Augmentace ANO či NE?

Augmentace silikonovými implantáty je jedna z nejčastěji prováděných estetických operací vůbec. V roce 2014 si v USA nechalo svá prsa zvětšit 300 tisíc žen. Jedná se o méně náročný zákrok, u kterého je výsledek viditelný ihned po operaci.

Jak správně vybrat velikost a tvar?

Klinika Aesthevita plasticka operace prsou sebevedomi 34567 

Velikost prsních implantátů se uvádí v mililitrech. Jsou vyráběny ve velikostech od 100ml do 1000ml. Mezi nejpoužívanější patří implantáty v rozmezí 200ml - 350ml. Při výběru správné velikosti by měla být respektována celková postava pacientky a její proporce - výška, šíře hrudníku, ale i velikost prsní žlázy a v neposlední řadě také přání pacientky.  Více o prsních implantátech najdete zde.

Mezi dva nejčastěji používané tvary patří:

Sférický (kulatý) implantát

  • Dodává objem především horní polovině prsu.
  • Jejich užití zajistí stejně přirozený tvar - tím riziko deformace tvaru prsu při eventuální rotaci implantátu.

Anatomický (kapkovitý) implantát

  • Ve většině případů na rozdíl od kulatého implantátu působí přirozenějším vzhledem.
  • Implantáty jsou ve tvaru kapky - největší objem tedy získá spodní část prsu.
  • Doporučuje se u žen, které samy nemají dostatek tkáně, která by se přirozeně vytvarovala. Dále je doporučován hubeným ženám nebo ženám s výraznou asymetrií prsů.

Implantáty mají i různou výšku, tzv. profil. Existuje nízký, střední, vysoký a extra vysoký. Výběr profilu závisí na tom, zda klientka žádá pouze decentní zvětšení prsou a co nejpřirozenější vzhled anebo chce opravdu bujné poprsí . I zde ale platí, že musí být respektovány proporce klientky.

Operační přístupy aneb jakými způsoby může chirurg operovat

  • Řez vedený z podprsní rýhy (inframamární přístup) – řez je vedený v podprsní rýze a jedná se o nejčastější způsob. Takto je vedeno 70 až 80%  všech augmentací (neboli zvětšení prsou). Operatér má tak díky několikacentimetrovému řezu vedenému pod prsem jasný přehled o prostoru a přesném umístění implantátu.Tento způsob se doporučuje například ženám, které ještě nekojily – nedochází při něm totiž k porušení prsní žlázy.

Dochází tedy nejen ke zvětšení prsou, ale i k úpravě jejich tvaru či velikosti prsního dvorce. Operace s přístupem vedeným kolem prsního dvorce je náročnější, ale výhodou je pro pacientku “skrytá” jizva, která je jen minimálně viditelná. Nevýhodou je zvýšené riziko případných komplikací např. s kojením nebo citlivostí bradavky. Důvodem bývá narušení prsní žlázy.

  • Řez vedený z podpaží (transaxilární přístup) - v dnešní plastické chirurgii se používá ojediněle. Pokud operatér při této metodě nepoužije endoskop (kameru), kapsu pro prsní implantát preparuje, dá se říci “naslepo” a je pro něj obtížnější ho umístit správně, navíc se tím i výrazně zvyšuje riziko pooperačních krvácivých komplikací.

Klinika Aesthevita plasticka operace prsou b3268

„Kam s ním?” aneb umístění implantátu

Metoda vložení implantátu je u každé klientky individuální záležitostí. Určitě by se mělo přihlížet i k přání pacientky, ale ta by v každém případě měla dbát na doporučení svého lékaře a nechat si poradit.

 „Pro umístění implantátu je velmi důležité brát v potaz i to, zda a do jaké míry jsou prsa pokleslá. Dále stav kvality kůže, množství tukové tkáně prsou, věk pacientky a mnohé další faktory,” radí MUDr. Ján Pilka, který se plastickou chirurgií zabývá přes 10 let.

Metody vložení prsních implantátů

Metoda vložení pod žlázu

Toto umístění je vhodné pro ženy s mírným poklesem poprsí. Implantát je vložen do “kapsy” (dutiny), chirurg vytvoří separací od prsního svalu. Implantát je tedy umístěn mezi prsní žlázou a svrchní vrstvou velkého prsního svalu.

Metoda vložení pod sval

Umístění implantátu pod prsní sval je řešení vhodné pro pacientky, jejichž poprsí je méně vyvinuté. Sval překrývá horní část implantátu a díky tomu zaručuje plynulý přechod neboli spád horní části prsu. Implantát je tak plně kryt svalem a ostatní tkání prsou - na vzhled je tedy přirozenější. Nevýhodou je i větší pooperační bolestivost.

Metoda “dual plane ” neboli vložení částečně pod žlázu a částečně pod sval - metoda, která je u estetických augmentací stále populárnější. Důvodem je možnost řešení nejen nedostatku objemu, ale i mírného nebo středního poklesu prsů. Tato metoda zaručuje největší přesnost umístění implantátů a zároveň nejlepší tvarování dolní části prsů, která tak získají přirozený tvar.

Více o augmentaci prsou si můžete přečíst zde

Klinika Aesthevita a plasticti chirurgove fd4c8  

3 otázky pro MUDr. Jána Pilku,
plastického chirurga z kliniky plastické chirurgie  Aesthevita

Jaké největší obavy mají klientky ve spojení s augmentací prsou?

Co se týče augmentace prsou, ženy se často ptají na bolestivost a na to, po jaké době je nutno měnit implantáty. Dnes už se vyrábějí implantáty takové kvality, že výrobci poskytují doživotní záruku na materiál a výměna tedy není potřeba. Je správné, když jakýkoliv plastický chirurg klientku upozorní na riziko kapsulární kontraktury. Tělo může zareagovat na cizí materiál a chtít ho z těla vypudit, a to klidně až po několika letech od operace. Jsou věci mezi nebem a zemí, které se nedají předvídat.

 Dá se nějak tomuto riziku předcházet?

Výrobci se snaží stále vyvíjet implantáty, které minimalizují riziko kapsulární kontraktury.  V praxi českých i zahraničních lékařů se tak stále více osvědčují implantáty s mikropolyurethanovým povrchem, které snižují toto riziko na maximálně 1%.  Riziko kapsulární kontraktury, ale může minimalizovat i sama klientka, a to  správnou rekonvalescencí, jako je nošení kompresivní podprsenky po dobu šesti týdnů od operace, doporučenými masážemi a dodržováním všech pooperačních pokynů, které od svého chirurga dostane.

Jak moc bolí augmentace prsou?

Každý snáší bolest jinak, je to tedy velmi individuální. Žena by si měla uvědomit, že je to prostě operace a po ní rána bolí. Bezpostředně po operaci ale pacientkám podáváme analgetika, která bolest výrazně tlumí. Dá se říci, že to rozhodně není nic, co by se nedalo vydržet.

Uvažujete o plastické operaci prsou? Ještě váháte? Nevíte, jakou metodu zvolit? Zkuste nezávaznou konzultaci na klinice plastické chirurgie a estetické medicíny Aesthevita.

Klinika Aesthevita zvetseni prsou 03 9e19f

„Naši lékaři Vám na konzultaci rádi zodpoví vše,  co Vás bude zajímat. Naší filozofií je to, že zastáváme individuální přístup, zakládáme si na profesionálním, ale komorním prostředím a nejsme továrna na krásu,“ dodává MUDr. Pilka.

Na nezávaznou konzultaci se můžete objednat na e-mailu [email protected]. Využít můžete i kontaktního formuláře .

Další kontakty na kliniku Aesthevita najdete zde.