Období opalování je zase tady. Máte správný krém?

Dvousečná zbraň

O zákeřnosti slunečního záření a jeho vlivu na naši pokožku toho bylo vyřčeno už dost. Kromě toho, že prostřednictvím slunění dostáváme do těla potřebný vitamin D a naše kůže získává (v ideálním případě postupně) krásný bronzový nádech, stojí slunce i za dalšími následky. Těmi je především předčasné stárnutí kůže a daleko vyšší riziko vzniku rakoviny. Tentokrát se rovnou zaměříme na preventivní kroky, které sníží tyto hrozby na minimum.

Padesátka je lepší než třicítka?

Opalovací krémy chrání pokožku tak, že vstřebávají a odrážejí UVA a UVB záření. Obsahují totiž ochranný faktor, pomocí kterého poznáte míru sluneční ochrany. Tady platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. Pokud ale výrobce uvádí SPF vyšší než 50, je tato uváděná informace v podstatě zavádějící. Neplatí totiž, že s opalovacím přípravkem s ochranným faktorem 70 se chráníte jednou tolik, než s krémem hodnoty 30. Při správném použití zablokuje krém s OF 30 až 96,7 % UVB záření, zatímco krém s OF 70 až 98,5 %. Jde tedy o nárůst o pouhých 1,8 %. Z toho jednoduše vyplývá, že ať už máte na lahvičce jakékoliv číslo, musíte se stejně mazat minimálně každé dvě hodiny.

Skryté nebezpečí

V poslední době se také začíná více mluvit o složení opalovacích přípravků. Bohužel většina opalovacích krémů na trhu obsahuje potenciálně škodlivé chemikálie, které se mohou dostat do našeho těla i do oceánů. Podle odborníků z EWG, která hodnotila více než 1500 opalovacích produktů, chrání tři čtvrtiny z nich pokožku velmi špatně a současně obsahují složky s negativními dopady na lidské zdraví, případně zvyšují citlivost pokožky na škodlivé sluneční záření. Zaměřit byste se měla především na nanočástice, které sice v běžných opalovacích přípravcích zmírňují bělící efekt, ale vědci se shodují, že daleko bezpečnější alternativou je používání krémů s minerálními filtry a oxidem zinečnatým.

Čtěte složení

Vyhnout byste se měli složce Oxybenzone (Ox), který je ale bohužel obsažen v 65 % opalovacích přípravků. Kromě jiného zabraňuje obnově korálů v oceánech. Tato látka také snadno proniká do lidské pokožky, způsobuje hormonální změny a narušuje náš endokrinní systém. Podobné negativní následky má přináší i složka Octinoxate. Potenciálně škodlivou přísadou ale může být i vitamin A (retinyl palmitate). I když tento typ vitaminu A zpomaluje stárnutí kůže, američtí vládní vědci zjistili, že může po aplikaci na pokožku a následnému vystavení slunci zrychlovat růst kožních nádorů a lézí. Kompletní databázi škodlivých látek najdete na stránkách organizace EWG - vyplatí se vyhledat si je.

Jak vybrat správný krém?

  • Používejte širokospektrální opalovací krém, který blokuje UVA i UVB záření a poskytuje tak plnou ochranu před slunečními paprsky.
  • Ideálně sáhněte po ochranném faktoru 30 (a vyhýbejte se vyššímu než OF 50).
  • Věnujte pozornost složení na etiketách a vyhýbejte se složce oxybenzone a ostatním potenciálně škodlivým přísadám.
  • Dejte přednost krémům s minerálními filtry s oxidem zinečnatým bez nanočástic, který tvoří přirozenou fyzickou bariéru před slunečním zářením.
  • Vyhněte se umělým vůním, které dráždí citlivou pokožku, zvláště je-li vystavena slunci.

Řešení bez složitostí

Bezpečné opalovací krémy najdete například u značky ATTITUDE. Opalovací řada splňuje ty nejvyšší standardy a její pozitivní účinky na pokožku jsou posvěcené i klinicky. Jejich minerální opalovací tyčinky rozhodně stojí za pozornost rovnou z několika důvodů. Nejen, že jsou 100% přírodní a hypoalergenní, ale ještě se chlubí bezplastovými obaly. Navíc nezanechávají na kůži nechtěný bílý film a nanášejí se díky tyčince velmi snadno. Tyčinka vytvoří lehkou bariéru na pokožce, která účinně chrání před UVA i UVB zářením. Negativní vlivy slunečního záření si tak na vaši kůži nepřijdou, aniž by musela být v kontaktu se škodlivými látkami či chemikáliemi, které opalovací krémy často obsahují.

Žhaví nováčci

Zajímavou novinkou značky ATTITUDE je tónovaná tyčinka na obličej a rty, která dodá vaší pleti nejen poctivou ochranu, ale také svěží lesk bez mastného filmu. Díky svému složení se hodí pro každý typ pleti. A když to náhodou na sluníčku přeženete, ATTITUDE vyvinula i skvělý tuhý gel s obsahem měsíčku lékařského a dalších bylinek vhodný k péči po opalování. Ke kýžené úlevě vám pomůže obsažená chladivá máta a okurka. Vybírejte pečlivě, uváženě a ohleduplně k sobě i k planetě – už nemusíte dělat kompromisy.

 

Měření