Letíte do exotiky přes Dubaj? Co byste měli během stopoveru stihnout?

Mezi všemi mezinárodními letišti najdete jedno, které nad ostatními vyčnívá - letiště v Dubaji, které patří mezi jedno z největších a nejluxusnějších na světě. Město ve Spojených arabských emirátech se stalo populární destinací nejen pro turisty, ale velmi rychle si ho oblíbili i cestující, kteří přes něj míří do jiných koutů světa. Tady totiž můžete prožít kvalitně a zábavně pár hodin, ale užít si lze i třeba jen 3 dny – a pak už můžete pokračovat do vaší cílové destinace. Víza předem nemusíte řešit – Dubaj nabízí bezvízový styk pro víc než 70 národností.

Než vyrazíte

Před cestou si dejte domácí úkol a pořádně vše naplánujte. Pokud je váš čas omezený, bez přesného časového itineráře se neobejdete. Zjistěte tedy, kolik času vlastně budete mít k dispozici, prozkoumejte mapu letiště a zjistěte také, co všechno se nachází v jeho blízkosti. Pak si uděláte snadnější představu o tom, co byste chtěli vidět a zažít. Inspirovat se můžete i na cestovatelských blozích nebo na sociálních sítích, kde určitě najdete spoustu tipů a rad. Inspiraci najdete i na stránkách www.visitdubai.com. Dubajské mezinárodní letiště je už samo o sobě fascinujícím místem. Samotná procházka terminálem bude zážitkem. Pozornost ale určitě upoutá i místní architektura a design, duty-free obchody i místní restaurace s širokou nabídkou specialit.

Relax nebo akce?

Jestli je vám líto zbytečně stráveného času na letišti a toužíte využít čas na plno poznáním Dubaje na vlastní oči, zvažte návštěvu města. To se nachází blízko letiště, takže v pohodě zvládnete prozkoumat i pár zajímavých míst. Předem si můžete pořídit kartu Dubai Stopover Pass, díky které ušetříte až 50 % na dvou až čtyřech výjimečných zážitcích. Tyto slevy můžete využít 36 hodin.

Určitě byste neměli minout jednu z nejslavnějších atrakcí Dubaje – Dubai Frame. Tato 150 metrů vysoká a 93 metrů široká stavba s mostem spojujícím její dvě věže je naprosto jedinečným architektonickým konceptem. Svým tvarem připomíná rám obrazu a zatímco směrem na sever z ní můžete pozorovat historickou čtvrť Dubaje, směrem na jih poskytuje dechberoucí výhledy na moderní panorama města. V areálu narazíte i na Future Zone, ve kterém vám nejmodernější technologie ukážou, jak by Dubaj mohla vypadat v budoucnosti.

Shopping time

Dubaj je symbolem nekonečných možností a obrovského množství obchodů snad všech světových značek. Byla by škoda si tento zážitek nedopřát, proto před cestou ušetřete něco navíc, ať si pak můžete udělat radost. Turisté tady navíc mohou stále nakupovat bez daně při útratě vyšší než 250 AED. Vrácení DPH je možné u všech položek, které budou vyvezeny. V obchodě stačí jen požádat o tuto možnost, předložit svůj cestovní pas a pokladní vám na zadní stranu účtenky připevní štítek s označením Tax Free. Pak už stačí jen potvrdit digitální formulář a máte ušetřeno.

Pravou Dubaj a její kouzlo můžete nasát ve staré Dubaji skládající se z několika čtvrtí, přičemž každá má něco do sebe. Spojit tady můžete zmiňované nakupování a zážitky prostřednictvím zdejších tradičních trhů. Díky těm konajícím se v Deiře, nebudete mít o suvenýry a nové postřehy nouzi. Dá se zde pořídit nejen spoustu voňavého koření, ale i typický textil, zlato nebo parfémy. Nezapomeňte na proslulé dubajské datle!

Až nad mraky 

Na obrovské mrakodrapy obklopené pouští a mořem je nejhezčí pohled z výšky. Naplánujte do svého itineráře i návštěvu Cloud 22, kde vás omráčí výhled na Arabský záliv a Palm Jumeirah. Atraktivním zážitkem bude určitě i výhled z jedinečné atrakce The Dubai Balloon. Tento upoutaný heliový balon vynese návštěvníky do výšky 300 metrů. A jestli máte rádi výzvy, zaujme vás atrakce Sky Views Observatory Edge Walk, kde se za pomocí horolezeckého vybavení můžete projít po římse, která obkružuje vrchol hlavní části věže ve výšce více než 219,5 metrů nad zemí.

Vzpomínky na celý život

Milujete umění, originalitu a zkrátka vše, co vám vyrazí dech? V tom případě musíte do Dubajského Muzea budoucnosti. Tomuto muzeu se prý nikde jinde na světě nic nevyrovná. Tato jedinečná budova, asymetrický torus obložený ocelí a sklem, se nachází přímo na hlavním městském bulváru Sheikh Zayed Road a National Geographic ji označil za jedno ze 14 nejkrásnějších muzeí na světě. A jestli máte slabost pro motýly, budete nadšení třeba z Miracle Butterfly Garden – zahrady plné nádherných květin a motýlů.

Měření