Jste připraveni na vyvrcholení sezony designu?

Od 4. do 8. října 2023 se rovnou tři ikonická místa v Praze promění v centra kreativity – Veletržní palác Národní Galerie Praha, Uměleckoprůmyslové muzeum a areál Pražského hradu. Tématem letošního Designbloku je „CESTA“. Ani letos nemůžete minout zahraniční hosty, módní přehlídky, experimentální a udržitelné projekty či tematické výstavy toho nejlepšího, co evropský design nabízí. Pro ty z vás, kteří touží po větší angažovanosti, budou k dispozici i nejrůznější tvůrčí workshopy a přednášky. Do 4. října můžete koupit vstupenky v předprodeji za zvýhodněnou cenu.

Veletržní palác ožije ve velkém stylu

V prostorech Veletržního paláce Národní galerie Praha budou k vidění nové kousky českého a mezinárodního designu. Tradiční formát Superstudio představí firmy a značky, zatímco Openstudio je určeno designérům, studentům a nezávislým tvůrcům. Vystavující využijí pro prezentaci svých instalací Velkou dvoranu, mezanin, první a třetí patro a také venkovní prostory. Očekávané novinky i stálé kolekce nabídnou renomované značky jako je Brokis, Festka, Fleysen, Lockers, Polstrin, Ravak, Robot a mnoho dalších. Zavedené sklářské značky Moser a Rückl představí novou tvář pod taktovkou nastoupivších art directorů – Jana Plecháče v případě značky Moser a Kateřiny Handlové v čele firmy Rückl. Přehlídku českých novinek doplní produkty prestižních zahraničních značek jako jsou Laufen, Vitra, Magis Spa, Hülsta a další.

Ve spolupráci s týdeníkem Respekt vznikne ve Velké dvoraně Respekt Stage, kde se budou odehrávat přednášky, mezioborové diskuze a další doprovodný program. V Malé dvoraně najdete Designerii, která je každoročně centrálním prostorem festivalu s kavárnou a relax zónou. Milovnící módy si přijdou na své během soboty 7. října. V prostorách Malé dvorany si můžete užít rovnou šestnáct módních přehlídek v podání nadaných fashion designérů z celé Evropy, kteří se probojoali do finále soutěže Designblok Diploma Selection. Ani letos nebude Designblok statickou výstavou objektů. Návštěvníky vtáhne do hry, poodhalí význam i nekonečné možnosti designu a přizve k vytvoření vlastních výrobků. Na sobotu 7. října jsou připravené workshopy Bohemiam Perfection, během nichž si mohou účastníci vytvořit malované tenisky nebo textil s lidovým ornamentem. Pro malé návštěvníky jsou nachystané na neděli 8. října tvůrčí dílny nazvané Designéři dětem zaměřené na vztah člověka a přírody. 

Hlavní scéna pro mladé talenty

Další část tohoto setkání designu se bude odehrávat v Uměleckoprůmyslovém muzeu. V prvním patře vás čeká výstava spojená s magazínem Forbes "Rodinné stříbro". V kurátorované expozici se potkají značky M&T manufacture 1997, Modernista, Tkalcovna Kubák, Merkur Police, Dílna Šesták, Kozel Fabrica a řada dalších prestižních českých firem. Výstava nabídne kromě špičkového nábytku a interiérového vybavení také kosmetiku, textilie nebo karbonová zavazadla. Samostatnou výstavu věnuje Designblok hlavní hostce 25. ročníku a hvězdě současného nizozemského designu Ineke Hans, která v environmentálně uvědomělé expozici představí značku Circuform a projekt REX – vůbec první nizozemskou zálohovanou židli. V rámci festivalu proběhne finále již devátého ročníku mezinárodní soutěže diplomových prací produktového a módního designu Designbok Diploma Selection.

Moderní interpretace skla a porcelánu

Pokud se rádi necháte inspirovat krásou všeho druhu, přijďte si prohlédnout český design i na Pražský Hrad, ve kterém si prohlédnete sklo a porcelán v novém podání. Designblok Cosmos se může pochlubit titulem největší putovní výstavy v pětadvacetileté historii festivalu. Nenechte se zmást názvem – není to jen o kosmu. Je to o "Intergalaktické kráse českého designu", jak naznačuje podtitul. Mimořádná expozice Designblok Cosmos vznikla díky klíčové podpoře Nadace PPF. Nová díla ve skle, vytvořená speciálně pro tento projekt, vystaví Jakub Berdych Karpelis, DECHEM, Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký a Maxim Velčovský. Po Pražském hradu zamíří tato výstava na Milano Design Week v dubnu 2024, čímž znovu potvrdí, že český design má mezinárodní apel.

Festivalový pas: vstup do světa designu

Kromě tří hlavních lokací pozve Designblok návštěvníky také na dalších 20 míst po Praze – do showroomů, concept storů a galerií, které připravují speciální program či výhodné nabídky po dobu konání festivalu. Zapojené jsou obchody značek Konsepti, Lasvit, Janja Prokić, Ton, Eliška Lhotská Jewellery, galerie Kvalitář a další. 

Ve spolupráci s Národní galerií Praha je pro návštěvníky připraven kombinovaný festivalový pas, který opravňuje kromě expozic Designbloku navštívit také výstavy a stálé sbírky Národní galerie Praha ve Veletržním paláci. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zároveň nabídne návštěvníkům Designbloku možnost zakoupit zvýhodněné vstupné na výstavu ART, LIFE. Umění pro život.

Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky. 

Měření