„Za volant bych pod vlivem drog nikdy nesedla.“ A jste si jistá?

Když vás trápí bolest hlavy nebo otravná alergie, je vaším hlavním cílem rychlá úleva od těchto nepříjemností. Nezapomínáte ale zjišťovat, jaké vedlejší účinky mohou mít i obyčejné léky? Pilulky proti příznakům klasické jarní alergie, menstruační bolesti nebo kašel - zdají se být neškodné, ale mohou skrývat rizika, o kterých byste měla vědět, především pokud se chystáte řídit. Riziko, že se stane nehoda, se zvyšuje. U léků na kašel a alergii stoupne až o 20 %, u léků proti cukrovce dokonce o 30 %.

Prášky na spaní jsou droga?

Při řízení automobilu mohou mít nejvíce zásadní dopad psychoaktivní léčiva, jako jsou pilulky na spaní nebo léky proti úzkosti a nervozitě. A přesto, že mnozí z nás tyto léky vnímají jako neškodnou úlevu od stresu, realita může být mnohem vážnější. Výzkumy naznačují, že řidiči, kteří tyto léky užívají, čelí až 2,5násobně zvýšené pravděpodobnosti zavinění dopravní nehody ve srovnání s ostatními. Alarmující je, že toto riziko převyšuje dokonce i to, které přináší THC v krvi, a je pouze o málo nižší než riziko spojené s řízením pod vlivem kokainu.

Vedlejší účinky jsou někdy děsivé

Neurol, Lexaurin a další léky se staly běžnou součástí našich životů. Nicméně 1,45 milionu lidí v České republice má s nadužíváním psychoaktivních léků vážný problém. Častěji to bývají ženy než muži. Pacienti, kteří mají problém s nadužíváním psychoaktivníchl léků, je často konzumují ve větším než lékařem stanoveném množství. Není výjimkou, že je také kombinují s alkoholem, jinými léčivy nebo nelegálními drogami. Přirozeně se tak zvyšuje nejen riziko vzniku závislosti, závažné intoxikace, ale i úrazu či autonehody.

Zkratky, které se nevyplácí

V kampani "Zkratky" se nyní otvírá debata o této důležité problematice. Jejím cílem je rozpoutat celospolečenskou debatu na téma legálních i nelegálních drog a závislostí. Věnujte proto pozornost faktu, že i obyčejné léky mají vedlejší účinky, přičemž léky na spaní nebo na úzkost mohou být dokonce drogami. Součástí kampaně je i seriál "Adikts", který se zaměřuje na mladé lidi a otázky užívání drog. Seriálem celá kampaň Zkratky startuje, jeho cílem je téma drog otevřít a rozpoutat celospolečenskou diskuzi.

Na seriál pak bude navazovat dokumentární cyklus Česko na drogách, edukativní minipořady České televize a televizní spot. Tento seriál, koprodukovaný s Českou televizí, nabízí nahlédnutí do životů studentů adiktologie a jejich experimentů s drogami. Jeho režisér Adam Sedlák prostřednictvím „Adikts“ navazuje na svůj předešlý celovečerní film „Banger“. Seriál budete moci zhlédnout od 9.1. 2024 v iVysílání ČT nebo na ČT1 od 24. 1. 2024.

Měření