10 bot na léto, které budete milovat vy i vaše nohy

Všichni dobře víme, že dlouhé sezení na nepohodlné židli, neustálé koukání do obrazovek televize nebo monitorů či konzumace sladkých nápojů nepřispívá našemu zdraví. Stejně tak vaše obuv může být zdraví nebezpečná. Pokud se pohybujete špatně, zvyšujete riziko poranění. A když se nemůžete pohybovat, máme tu problém… Je tedy možné, že špatně padnoucí boty neničí jen chodila, ale i vaše zdraví? Odpověď jsme tentokrát hledali u značky Vivobarefoot.

Problémová chodidla

Přibližně 95% lidí se rodí se zdravými chodidly, ale jejich celoživotní styl a obouvání příliš těsné obuvi, nohy deformuje. Proto mnoho z nás v dospělosti trpí slabýma a bolestivýma nohama, zborcenou klenbou a vybočenými prsty. V této chvíli přichází na řadu ortotické pomůcky, ortopedické vložky a jakékoliv jiné způsoby úlevy namáhaným nohoum. Většina těchto pomocníků vám ale dodá jen krátkodobou úlevu od bolesti. 

Snadný život

Není se čemu divit, že si lidé prostě zvykly na jednoduchý městský život. Do práce v lodičkách, na rande v sandálkách, o víkendu v teniskách od světových designérů. S našimi chytrými telefony a hodinkami, intuitivní systémy všude kolem nás, vše přes aplikaci… Abychom se udrželi v kondici my i naše nohy, je zapotřebí daleko většího úsilí než dříve. Spoustu vad našich chodidel pak vzniká geneticky a celkovým vývojem. Stejně jako pohyb, potřebujeme i životě i klid. 

Sečteno a podtrženo tradiční městská obuv je stísněná a tlumená především v patní části. To má za následek, že chodidlo nemůže správně fungovat. Chůze nebo běh, dítě nebo dospělý: stojíme před problémem jménem „tvar bot” a nikdo o tom nemluví. Silné, odpružené podrážky, které nedovolují, aby vaše nohy cítily zem a fungovaly tak, jak byly navrženy, mohou vést k deformaci našich nohou, jejich pohybu… 

Jaké boty si pořídit, aby vaše chodila byla opět spokojená? 

ŠIROKÝ (ne úzký) tvar špičky

Myslíme si, že vaše nohy fungují nejlépe, když mají přirozený tvar chodidla - nikoli tvar boty. Dostatek místa pro palec a zbytek vašich prstů, pro jejich plné roztažení a poskytnutí nezbytného, širokého prostoru pro oporu.

TENKÉ (ne tlusté, tlumené) podrážky

V odpružených botách vám může být dobře, ale cítit zem pod nohama zlepší váš pohyb. Nakonec se také budete cítit lépe. Věděli jste, že máme v našich nohách stejné množství nervových zakončení jako v našich rukách? Stejně jako naše ruce i nohy jsou citlivé! Senzory v chodidlech vysílají do našeho mozku signály, ten je zpracuje a zpátky vyšle do nohou impulz k pohybu. Díky jemným čidlům v ploskách víme, co se nám děje pod nohama. Když z této zpětnovazebné dráhy odstraníme vjemy, všechny důležité informace jsou tlumeny nebo dokonce ztraceny. Vyměkčení a odpružení také zvyšuje rázové síly pohybující se směrem nahoru do našich pat, holení, kolen, kyčlí, zad, páteře, krku…. (ano, to je skoro celé vaše tělo). Šance na zranění se zvyšuje při každém pohybu.

FLEXIBILNÍ 

Pružná bota se ohýbá společně s 26 kostmi, 19 svaly a 107 vazy, což umožňuje našemu složitému pohybovému systému pohlcení nárazů a tak vytvoření přirozené pružiny v každém kroku. Ukázalo se, že lidé, kteří vyrůstají převážně naboso, mají silnější a zdravější nohy a také se u nich vyskytuje méně případů plochých nohou. Děti, které vyrůstají z velké části bosé, mají lepší koordinační a pohybové dovednosti než jejich obutí vrstevníci.

10 pohodlných bot z kolekce VIVOBAREFOOT: