Klasika i abstrakce: Kam v Praze na lov umění

Galerie, nebo aukční síň?

Nákup v galerii je pro koncového zákazníka nejjednodušším způsobem, jak se k umění vůbec dostat a koupit ho. Galerie je v podstatě obchod s uměním. Domluvíte si schůzku s galeristou, přijdete, galerista vám ukáže jejich depozitář s uměním a vy si jednoduše vyberete, co se vám líbí a co si chcete koupit. Galerie z pravidla zastupují pár umělců, o které se starají – pořádají jim výstavy, vozí je na světové veletrhy s uměním, dělají jim promo a samozřejmě se snaží jejich díla prodat. Pro galerie je to byznys, což znamená větší náklady pro kupujícího. Pokud si ale vyberete renomovanou a etablovanou galerii, doporučujeme např. Kvalitář nebo Hunt Kastner, máte jistotu, že kupujete kvalitní dílo, které se vám třeba do budoucna zajímavě finančně zhodnotí. 

V přímém přenosu

Nákup v aukci je spíše pro fajnšmekry a ostřílené sběratele umění. Abyste vychytali správnou příležitost pro nákup umění, je potřeba trh s uměním pravidelně sledovat, rozumět mu a vědět, co má jakou hodnotu. Ovšem sledovat aukci v přímém přenosu je opravdu zážitek, obzvlášť pokud se jedná o Sotheby's nebo Christie's, dva největší aukční domy na světě. Jejich pobočky však v Čechách nenajdete. Z těch renomovaných u nás máme třeba aukční síň Kodl.

 

Osobně nebo online? 

Pokud máte rádi umění a uvažujete o koupi nějakého díla a rádi byste podpořili umělce napřímo, pak zkuste zahodit ostych a domluvit si schůzku ve studiu vašeho oblíbeného autora. Doporučujeme zaměřit se na mladší generaci, spousta studentů uměleckých vysokých škol ještě nemá zastoupení galeristou, i proto jsou jejich díla dostupnější. Také se spousta z nich prezentuje na instagramu. Sledujete nějakého mladého umělce nebo umělkyni? Napište jim, že byste se rádi přišli podívat na jejich díla naživo. Věřte, že je to moc potěší a vy třeba odejdete s novým kouskem, který rozzáří váš byt a bude dělat radost i dalším generacím. 

Unikátní aukce v urban spacu Swim

Pokud toužíte po nějakém skutečně originálním díle, které se stane ozdobou vašeho bytu či domu, zastavte se v pražském urban spacu Swim, kde jsou už od včerejška k vidění čtyři unikátní díla mladých a velmi nadějných českých umělců – Laury Limbourg, Marka Číhala, Martina Lukáče a Julie Stavianis Špačkové. Jsou to obrazy, které vzešly z projektu The Unlimited Power of Art a jsou výjimečné především tím, že jsou namalovány nejen pomocí klasických barev, ale i beauty líčidel. Jsou pouze čtyři, což z nich samo o sobě činí unikáty. Ve čtvrtek 26. května pak poputují do aukce, které se bude moci zúčastnit doslova každý. Přirozeně i vy... Stačí zavítat do Swimu. Startujeme v 17 hodin, celý výtěžek bude věnován Dětskému krizovému centru.

 

 

Díla si raději prohlédněte

Za poslední rok jsme si zvykli na nákupy online. Dříve jsme si vše potřebovali nejdříve zkusit v kabince, v poslední době se obchody prakticky přesunuly k nám domů. Když nám něco nesedí, ve většině případech to můžeme zdarma vrátit. Online se dá koupit v této době už úplně vše, i umění, což je samozřejmě skvělé, má to ale jeden háček – nemůžete si prohlédnout dílo naživo, což je ve výtvarném umění naprosto stěžejní moment. Potřebujete vědět, jak na vás obraz působí, jaké ve vás vyvolává pocity. Proto si raději online kupujte jenom plakáty, anebo grafické listy. Velkorozměrné malby si raději prohlédněte v galerii.

Investiční příležitost

Pokud disponujete větším kapitálem, možná v dnešní době, která se vyznačuje rekordně vysokou inflací, hledáte investiční příležitosti. Umění je zajímavá forma, jak obohatit vaše investiční portfolio. Oproti investicím do např. akciového trhu, počítejte s delším časem, než se vaše finance zhodnotí. Kde investovat do umění u nás? Pro arte nebo nově vzniklá Portu Gallery.

Objevte kouzlo NFT

Digitální umění v podobě NFT je hot téma posledních dvou let. NFT je zkratka pro non-fungible token, česky nezaměnitelný token. NFT je v podstatě doklad o vlastnictví digitální položky, kterou může být jak umění, tak i hudba nebo video, zkrátka cokoliv, co může být digitální. Vaše vlastnictví se zapíše do blockchainu a vy se tak stanete unikátním vlastníkem NFT. Ale pozor – na svojí platební kartu můžete zapomenout, za NFT totiž zaplatíte pouze kryptoměnou.

REKLAMA