The Unlimited Power of Art: Když mladí umělci boří hranice

Nadějných umělců, kteří nás svou tvorbou baví a inspirují, je v Česku víc než dost. Jsou však i tací, kteří nějakým způsobem vynikají a jimž věštíme skutečně zářnou budoucnost. Laura Limbourg, Julie Stavianis Špačková, Marek Číhal a Martin Lukáč k nim bezpochyby patří. Proto jsme v rámci projektu The Unlimited Power of Art, který vznikl společně se značkou Sephora, oslovili právě je a nechali je vytvořit čtyři unikátní abstraktní díla. Ta budou od 17. května k vidění v pražském urban spacu Swim, načež poputují do aukce, jež proběhne týden nato – 26. května. Zúčastnit se jí bude moci doslova každý, výtěžek pak poputuje na Dětské krizové centrum. 

O tom, jak celý kreativní proces probíhal, co umělce při práci inspirovalo a jak se jim s beauty pomocníky pracovalo, jsme si s nimi povídali přímo v jejich ateliérech. Nyní máte možnost nahlédnout jim pod ruce i vy.

 

Sephora

 

Jak dlouho vám práce na tomto unikátním díle trvala? A co konkrétně obraz znázorňuje?

Laura: Na obraze jsem pracovala průběžně, asi tak dva nebo tři týdny. Namalovala jsem na něj bílou volavku znázorňující křehkost a volnost. Je to symbol, se kterým ve svých dílech často pracuju.

Julie: Byla to dlouhodobá záležitost. Nejednalo se o úplně nové plátno, v podstatě jsem přepracovala jedno ze svých starších děl. Přišlo mi to jako skvělý nápad, protože beauty líčidla, s nimiž jsem pracovala, nádherně doplnila již použité barvy. Na obraze jsem pak znázornila jeden ze svých nejpoužívanějších námětů, a to lidský obličej. Není to ale tvář nikoho konkrétního, je to spíš karikatura.

Marek: Používám olejové barvy, které se různě vrství a musí také nějakou dobu schnout, takže mi práce určitě zabrala několik dní. A namaloval jsem šelmu, konkrétně tygra – zvíře, které mi připomíná samotnou ELLE. Je to šelma divoká, krásná a neskutečně dynamická. Má zkrátka svůj specifický kočičí sex-appeal.

Martin: Řekl bych, že asi dva nebo tři dny, je to koneckonců menší obraz. Je to takový ninja boy, možná ninja girl podle těch výrazných úst, těžko říct. Snažil jsem se o něco abstraktního. A něco trošku vtipného.

 

 

Věděli jste už předem, co konkrétně budete tvořit, nebo vás vedla spíš intuice?

Julie: V tomto případě jsem si byla docela jistá. Viděla jsem pravidelný čtverec, na něm nějaký pravidelný tvar, v tomto případě obličej. Co se výrazu týče, tam je to spíše intuitivní. Pokaždé vycházím ze svého momentálního rozpoložení, ze své nálady, kterou pak většinou promítnu přímo na plátno.

Marek: Bylo to spíš intuitivní. Hledal jsem nějaký zajímavý ženský motiv, který by vyjádřil podstatu ELLE. A čistě náhodou mi na mysli vytanul právě tygr.

Martin: Nápad jsem měl už nějakou dobu v hlavě, ale teprve poté, co jsme začali tvořit a naši práci dokumentovat, napadlo mě, že by bylo fajn přidat na obraz něco hravého, neočekávaného. Tak snad se to povedlo.

 

 

Jakou technikou obvykle pracujete?

Julie: Hodně vrstvím. Používám akryl i olej, olejový pastel. Maluju často rukama, prsty.

Marek: Mám rád jakoukoliv formu kresby, ať už jsou to tuše nebo olejové pastely. Kreslím rád čímkoliv, je to pro mě taková srdcová záležitost. Samozřejmě, že s řasenkami a očními stíny to bylo trošku jiné, já osobně jsem to ale vnímal jako neskutečně zajímavý experiment. 

Martin: Olej na plátně. Olej a Sephora na plátně (smích).

 

A jaké barvy používáte nejčastěji? Jak moc jsou pro vás na obraze důležité?

Julie: Mám pocit, že jsem poslední dobou uvízla v jakémsi "červeném období". Tuhle barvu používám hodně často a kombinuju ji většinou s tmavými odstíny, takže moje poslední obrazy jsou spíš takové ponuré. Obecně ale dávám přednost spíš ostřejším odstínům před těmi tlumenými.

Marek: Každá barva je podle mě důležitá, a to v konkrétním kontextu. Sama o sobě nikdy nevyzní tak, jako když je použita v nějaké kombinaci, v nějakém určitém spojení. 

Martin: Používám snad úplně všechy, černou, modrou, ostrou růžovou. Jsou pro mě hrozně důležité, slouží jako výrazový prostředek.

 

The Unlimited Power of Art
Mohlo by se vám líbit

The Unlimited Power of Art

Umění je jeden z mála oborů, v němž žádné limity neexistují. Věděl to Monet, předchůdce moderní malby, ale i Degas, či tolik zatracovaný Gogh. A vědí to i současní umělci – ti, kteří mají vlastní vizi a nebojí se experimentovat. Právě takoví inspirují i nás a proto jsme se je rozhodli přizvat k projektu, který na české scéně nemá obdoby. Představujeme The Unlimited power of Art, spojení umění a make-up artu. Protože malířství zkrátka nemá hranice...
elle.cz

 

Vnímáte hranice v umění? Máte nějaké limity?

Laura: Myslím, že limity v umění neexistují. Nepociťuju je. Možná jen tehdy, když je obraz příliš veliký a nestihnu ho namalovat přes noc. To se mi děje při rozměrech nad tři metry (smích).

Julie: Snažím se limitům a hranicím v umění i v životě vyhýbat. Mám pocit, že bych se jinak nikam neposunula. Podle mě je v tvorbě důležité riskovat a nebát se zkoušet nové věci. Pořád se koneckonců učím. A doufám, že se budu učit ještě dlouho, jinak bych se totiž asi nudila (smích).

 

Kde se bere vaše inspirace?

Laura: Opravdu mě inspiruje cokoliv, i maličkosti. Třeba porcelán, obyčejné hrnečky z blešáku. Pak je to třeba cestování a vlivy z něj, které se v mých obrazech asi nejčastěji objevují.

Julie: Čerpám téměř z čehokoliv – z různých situací, zážitků. Momentálně mě hodně inspiruje prostředí punku, v němž jsem v podstatě vyrostla.

Martin: V dobrém jídle, víně, whisky a bojových sportech.

 

Podívejte se, jak unikátní díla vznikala:
Mohlo by se vám líbit

Sephora a ELLE slaví. Spojením světa krásy a umění

Výročí je třeba slavit, obzvlášť ta kulatá. SEPHORA je na českém trhu už dlouhých dvacet let, což se ponese ve znamení spousty překvapení. Jedním z nich je i unikátní projekt The Unlimited Power of Art, který vzniká ve spolupráci s redakcí ELLE. Hlavní roli v něm sehrají mladí talentovaní umělci, kteří si na svých plátnech pohrají nejen s klasickými barvami, ale i s vybranými kosmetickými produkty, třeba s laky na nehty, očními stíny nebo rtěnkami. Jak sám název projektu naznačuje, limity v umění totiž skutečně neexistují!
elle.cz
Měření