Exfoliace či peeling

TEXT : KAROLÍNA WERNEROVÁ 

Často zapomínáme na to, že pleť je orgán. A díky stárnutí, dochází ke zpomalení tvorby epidermálních buněk, které by se měly v průměru obnovovat každých 28 – 30 dní. To vede ke hyperkeratóze, což je ztenčování povrchu pleti. A pokud se o pleť nesprávně staráte můžete docílit toho, že bude stárnout rychleji. Pokud je respektován typ pleti, typ nedokonalostí, roční období a typ použité exfoliace, profesionální kosmetické ošetření a domácí péče můžete stárnutí pleti dokonce zpomalit.

JAK EXFOLIACE FUNGUJE ?

Jde o odstraňování nejstarších mrtvých kožních buněk z povrchu kůže. Tento proces se za účelem zachování zdraví pokožky využívá již mnoho let, například během mikrodermabraze či chemického peelingu. A jsou dvě cesty, buď MECHANICKÁ nebo CHEMICKÁ.

Exfoliace se poprvé objevila ve starém Egyptě. Ve středověku se jako chemický exfoliant využívalo víno. Díky tomu, že obsahuje kyselinu vinnou. Slovo exfoliace pochází z latinského výrazu exfoliare neboli ztrácet listy.

Mechanická exfoliace:

Nebo- li fyzické drhnutí pleti abrazivním ( čti brusným ) materiálem. Jde o různé tkaniny z mikrovlákna, scruby, krystaly soli či cukru, pemzu a abrazivní materiály. Osoby trpící suchou pletí by se měli vyhnout využívání peelingů s hrubými materiály jako například pemzou.

Chemická exfoliace:

Většinou obsahuje kyselinu salicylovou, kyselinu glykolovou, ovocné enzymy, kyselinu citronovou či kyselinu jablečnou. Ve větším množství Vám je aplikuje kosmetický nebo lékařský profesionál. Na domácí použití se prodávají většinou v nízké koncentraci. Chemická exfoliace využívá i produkty obsahující alfa-hydroxylové kyseliny, beta-hydroxylové kyseliny či enzymy, které uvolňují substance, jež drží kožní buňky spojené, čímž umožní jejich šetrné odstranění. Tento typ exfoliace se doporučuje v případě jizev, vrásek, akné či hyperpigmentace.