Dua Lipa: hvězda, co se nedá zlomit

 

Podzim 2019 a Dua Lipa, popová senzace z Londýna, prožívá vzácný okamžik pochybností. Toho října se rozhodla pro odvážný krok - v bílé pole neorané proměnila svůj doposud populární účet na Instagramu. „Zažila jsem si tunu nepříjemností... Už při své první desce a rozhodně to ve mně vzbudilo mnoho úzkosti. Měla jsem pocit, že nejsem dostatečně dobrá,“ svěřila se magazínu Attitude a dodala, že se to velmi nepříjemné podepsalo na její psychice. Byla vysmívána za své taneční pohyby, a ne zcela úspěšnou hudbu. „Dokonce i po Grammy mi ve zprávách přistávaly komentáře, že si to nezasloužím,” svěřila se hvězda redaktorům Vanity Fair.

Reflektovat tak komplikované období jen necelé dva roky poté je sice trochu absurdní, ale v tom tkví zázrak úspěchu mladé zpěvačky, která se nenechala strhnout vlnou kritiky a po zavalení nenávistí stanula na pomyslném popovém piedestalu ještě silnější. Singl „Don’t Start Now“ (který se Dua rozhodla vydat těsně před nelehkými chvilkami a představoval druhou pilotní skladbu z jejího aktuálního alba Future Nostalgia) se nakonec dostal na druhé místo v Billboard Hot 100 a od tohoto rekordu nashromáždil téměř 1,5 miliardy kombinovaných streamů na Spotify a YouTube.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Lenny Kravitz: Ulice byla moje vysoká škola

Od devadesátek se prakticky nezměnil. Pořád se o něm mluví jako o jednom z nejpřitažlivějších mužů světa, stále je divoký, živočišný – a sakra talentovaný. Tato výbušná kombinace ho prakticky předurčila k tomu, aby se stal ambasadorem vůně Y od značky Yves Saint Laurent, která má stejně jako Lenny Kravitz úspěch ve svém DNA.
elle.cz

Future Nostalgia, taneční deska, která měla původně dostávat do varu fanoušky hlavně na parketu, nakonec uspěla v době nejhorší - v době celosvětového lockdownu. Získala Gramy za nejlepší popové vokální album a rozpoutala mimořádnou tour dohromady čtyřiceti singlů i z předešlých alb a Dua Lupa si konečně vysloužila status popové senzace. Navíc se po cestě na vrchol stala jednou z prvních velkých popových hvězd, které se podařilo veškeré propagační materiály takzvaně odbavit z domova. Objevila se hned v několika nočních shows poté, co si udělala vlastní vlasy a make-up a se slzami v očích se vydala diskutovat o svém smutku z okamžiků on-line šikany, kterou člověk může zažít v jakékoliv situaci a nehledě okolností.

To, že před pandemií prodělala lekci nejistoty jí nakonec zcela zocelilo. Její dlouholetý manažer Ben Mawson řekl Vanity Fair, že tým zprvu váhal, zda pokračovat v globální kreativní karanténě, tedy tvůrčí pauze, ke které se loni rozhodlo mnoho dalších umělců, ale nakonec uviděl jedinečnou příležitost. „Čekala na tuto chvíli," řekl. „Byla to hudba, která byla povznášející a šťastná, a tak jsme si řekli, že to možná svět potřebuje."

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dua Lipa se narodila v Londýně v roce 1995, zhruba tři roky poté, co její rodiče - Dukagjin a Anesa - emigrovali z Prištiny, středního města v Kosovu, tehdy ještě části válkou zmítané Jugoslávie. Ačkoli válka, která z Kosova udělala záležitost globálního zájmu, začala v Prištině až v roce 1998, v roce 1995 už byla pro albánskou komunitu obtížným místem k životu. Duin, dědeček zpěvačky byl vedoucím Ústavu pro dějiny Kosova. Když byl v roce 1992 odvolán a ústav uzavřen srbským právem, měla rodina jasno, nezbývá jná možnost než emigrace.

V Londýně, kde se rodina připojila k rostoucímu exodu z Kosova, mluvili rodiče albánsky a vychovávali ji s vědomím své kultury. Dukagjin je muzikant a Dua si pamatuje dětský domov jako dům plný hudby. Po všech zákonitostech, které ji měly od hudby oddělit se k ní však nakonec energická dívka dostala a uspívá v ní s tempem aktuálně raketovým. A připravovaný singl s Elthonem Johnem se zdá být samozřejmostí. 

Mohlo by se vám líbit

Playlist od nás pro vás #homeoffice

Nalaďte se s redakcí ELLE na stejnou vlnu. #zustavamdoma
elle.cz