JITKA NOVÁČKOVÁ: Chci sdílet opravdovost, ne přidělávat komplexy

 

Jitko, moc se nám v Elle líbí, jak berete život s nadhledem. Existují okamžiky, kdy tento nadhled ztrácíte? 

Přijde vám? Můj partner by s vámi možná nesouhlasil (smích). Myslím, že nejčastěji to bylo kvůli absenci spánku v posledních měsících. Pak stačí opravdu málo a po nadhledu ani památky. 

 

Jak dnes vzpomínáte na nepříjemné zážitky z Řecka? 

Do Řecka se určitě budeme vracet, protože je to krásná země. Zároveň těch pár měsíců strávených zde pro mě byly zatím nejtěžší, co jsem kdy zažila. I z toho důvodu, že jsem rodila v cizí zemi, ve které fungují, často spíše nefungují, věci jinak než si jako nastávající a novopečená maminka pro své miminko přejete. To bylo opravdu hodně slzavé období.

 

Nedávno jste se přestěhovala s rodinou do Finska. Jak se zabydlujete? 

Myslím, že jsem se tu dokonce rozmazlila (smích). Možná i díky porovnání s Řeckem je pro mě život ve Finsku velmi snadný. Bydlíme v centru hlavního města, Finové mluví plynně anglicky, takže nemám problém si cokoliv zařídit, vyřešit. V papírování je systém. To je obrovská výhoda. Navíc, a to také není samozřejmost, jsem měla štěstí a potkala skvělý kruh nových přátel. Cítím se tu jako doma. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jak moc se vám změnil život poté, co se vám narodila dcera Lea? 

Nad tím jsem přemýšlela nedávno. Hodnoty zůstávají stejné, ale zbytek mého života je úplně naruby. Zatím se snažím učit v tom chodit, ale nevím, jestli přijde moment, kdy si řeknu - tak, teď vím, jak to všechno správně vybalancovat.

 

Co vás momentálně nejvíce zaměstnává? 

L E A ! (smích)

 

Váš Instagram sleduje 260 000 lidí a fanoušci nejvíce oceňují, že sdílíte opravdové zážitky včetně těch nepříjemných. Ráda si ze sebe děláte i legraci. Je však něco, co byste na sítě nikdy nedala? 

To mě těší, protože to je to, co chci sdílet - opravdovost a ne fotky, ze kterých budou mít mí sledující komplexy. Sociální sítě dokážou páchat hodně dobra, ale v tomto ohledu i hodně zla - speciálně co se týče žen a dívek. Ve své sérii "Otevřeně" už jsem toto téma nakousla - nedávám na sítě pocity a situace, které stále bolí. Potřebuji si je odžít, a pak je sdílet zpětně, až mám problém vyřešený a mohu ho s odstupem vyhodnotit a předat zkušenost dál. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jste známá tím, že velice dbáte na udržitelnost...

Děkuji, ale stále mám kam se posouvat. Asi nemám aha-moment, ve kterém by se vše zlomilo. Velmi postupně a pomalu se ta cesta vyvíjí a myslím, že nikdy nebude konečná. Samozřejmě je i plná chyb a nových zjištění. Čím víc se o téma zajímám, tím víc vím, že je velmi komplexní. Není jednoduché ukázat na jednoho viníka. Například vše hodit na plasty. Třeba PET je skvělý materiál. Lehký, recyklovatelný, pevný, odolný, tvarovatelný. Problém je hlavně v tom, že většina plastů je využívána jednorázově a poté jeho stopy končí v přírodě. Měli bychom směřovat k zálohování a znovuužívání. Ve všech směrech - oblečení, opravy produktů a podobně. Ale to je na delší diskuzi. 

 

Viděla jsem někde, že na otázku: "Proč tolik dbáte na udržitelnost" odpovídáte netradičně: "Protože borůvky s Leou". Co to znamená?

Haha, ano! Vytvořili jsme společně s McDonald's limitovanou edici znovupoužitelných termohrnků. A stala jsem se součástí kampaně "Naše protože". Každý z nás má nějaké své "protože" jako odpověď na otázku proč je důležité myslet na naši planetu. A moje "protože" je "Protože se chci každé léto umazat s Leou od borůvek." 

 

Spolupracujete jako modelka s fast foodem? Jedla jste vůbec někdy v McDonaldu?

Fastfoodům se rozhodně nevyhýbám. Myslím, že ultimátní rozhodnutí nadělají více škody a to se týká i jídla. Když totiž na sebe budete příliš striktní, snáze budete porušovat pravidla a budete na sebe naštvaní. Takže i čokoláda je součástí mého dne. Poslední rok jsem z několika důvodů na minimum omezila maso a mléčné výrobky, ale na hranolky si vždy ráda zajdu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Z čeho máte v poslední době největší radost? 

Víte, každý den vidím Leu a ač je to klišé, můj život se teď točí hlavně kolem ní a dělá mi to velkou radost. 

 

Na co se těšíte do budoucna?

Těším se na to, až si v Praze pořídíme vlastní byt a budeme mít své DOMA. I když budeme kdekoliv na světě, budeme se mít kam vrátit.

Scarlett Johansson: Nejlépe placený sexsymbol na světě

elle.cz