Karel III. pilotuje stíhačku a nesnáší čokoládu: 15 věcí, které nevíte

1. Založil značku biopotravin

Král svou sbírku titulů rozšířil o položku podnikatel v roce 1990. Tehdy spustil značku biopotravin Duchy Originals. Založil firmu na prodej produktů ze své vlastní farmy a od té doby se rozrostla a stala se největší značkou biopotravin a nápojů ve Spojeném království.

2. Nadšený farmář

S biopotravinami souvisí i jeho další životní vášeň – farmaření. Jako vévoda z Cornwallu spravuje území zahrnující starobylé hrady, národní parky, pobřeží a především farmářské pozemky rozkládající se na rozloze dvakrát přesahující velikost Londýna. Jejich hodnota je přes miliardu liber a každý rok přinášejí zisk 21 milionů liber. Karel III. preferuje ekologický způsob farmaření. Pohybuje se po venkově v kostkovaném kabátě a placaté čepici, osobně navštěvuje farmáře, promlouvá s nimi a zajímá se o jejich problémy... Neváhá ani sám přiložit ruku k dílu. Sází stromy, aby alespoň malým činem přispěl k pozastavení hrozby ekologických katastrof. V rámci své vášně pro farmaření navštívil také moravskou vesničku Hostětín, kde se zajímal o její ekologické aktivity.

3. Je po něm pojmenovaná žába

V roce 2008 objevil ekvádorský vědec Dr. Luis Coloma nový druh žáby, nazvaný Hyloscirtus princecharlesi. Vzdal tak budoucímu britskému králi hold za jeho úsilí o ochranu světových deštných pralesů.

4. Milovník „ptačího zobu“

V knize královské novinářky Tiny Brown The Palace Papers byla odhalena králova ranní chuť na oříšky a semínka. Král si dopřává proteinem nabitý začátek dne. Tina Brown byla pozvána jako host na snídaňový bufet a prohlížela si, co si vybere. Když zvedla poklop, pod nímž se schovávala hromádka se lněnými semínky, přitočil se k ní princ William a utrousil: „Ale ne, nepřibližujte se ke stolku s ptačím zobem, ten je jen pro tátu.“

Mohlo by se vám líbit

Novopečený Král Karel III: 5 okamžiků, které navždy změnily jeho život

Když 8. září 2022 po smrti své matky, královny Alžběty II, nastoupil na trůn, byl ve věku 73 let nejdéle čekajícím dědicem britské historie. Oficiálně byl prohlášen králem britské monarchie o dva dny později a se stal nejstarší osobou, která tento titul převzala. Mimo korunovaci jsou tady ale ještě další zásadní okamžiky, které formovaly jeho osobnost a nasměrovaly jeho životní kroky určitým směrem.
elle.cz

5. Nejdéle čekající následník trůnu na světě

Královna Alžběta zemřela loňského září ve skotském Balmoralu. Ve věku 73 let je král Karel III. nejstarším panovníkem, který kdy byl v britské historii korunován. Král Karel se stal dědicem trůnu v roce 1958 – šest let poté, co zemřel jeho děd a na trůn nastoupila jeho matka královna Alžběta.

6. První panovník s univerzitním titulem

V roce 1967 král Charles nastoupil na University of Cambridge, aby se věnoval studiu archeologie, antropologie a historie na Trinity College. A v roce 1970 promoval s titulem Bachelor of Arts, čímž se stal historicky prvním členem královské rodiny, který získal univerzitní titul.

7. Král Karel III. umí velšsky

Jako 21. princ z Walesu strávil dva měsíce poctivým učením se velšského jazyka. Hovoří jím plynule dodnes a pokaždé, když zemi navštíví, mluví velšsky.

8. Je kvalifikovaný pilot a potápěč

Během služby v armádě král Karel III. prošel výcvikem Royal Air Force v letecké eskadře Cambridgeské univerzity. V březnu 1971 odletěl do RAF Cranwell, aby se vycvičil na pilota stíhačky. V pouhých 23 letech si král vysloužil perutě RAF jako letecký poručík. Stal se prvním členem královské rodiny, který dosáhl takové pocty. Během služby v armádě se z něj stal také zkušený potápěč. Prozkoumal dokonce vraky lodí, například vlajkovou loď krále Jindřicha VIII. The Mary Rose.

Mohlo by se vám líbit

Bad Girls královských rodin a skandály, které otřásly monarchiemi

Každá rodina má svou černou ovci, která jde proti dobrým zvyklostem a stereotypům. Tento fenomén se nevyhýbá ani rodinám s modrou krví. Vzhledem k tomu, jaká je jim ale věnována pozornost, mají všechny rebelie mnohem větší následky. Zvláště, když jsou jejich původcem ženy, od kterých se svéhlavost a vzpoury příliš neočekávají. Které dámy s korunkou se v minulosti postaraly o skandály a pozdvižení?
elle.cz

9. Hraje na tři hudební nástroje

Během studií bývalý princ z Walesu rozhodně nezahálel. Kromě samotného studia a vojenského výcviku se také naučil hrát hned na tři nástroje: violoncello, klavír a trubku. Na violoncello hrál dokonce jako člen univerzitního orchestru. Jako milovník hudby se stal patronem více než 20 organizací múzických umění.

10. Vášnivý malíř akvarelů

Vzhledem k tomu, že byl král Karel III. odmala obklopen uměním, inspirovalo ho to nejen k lásce k hudbě a literatuře, ale také k malování. Jeho specialitou jsou krajiny, ať už jde o místa ve Spojeném království nebo místa, která během svých cest navštívil. Nejraději maluje okolí oblíbeného místa jeho matky hradu Balmoral.

11. Je vládnoucím monarchou v dalších 14 zemích

Patří mezi ně napřílad Austrálie, Nový Zéland, Kanada a Jamajka. Jako král je také jediným člověkem ve Spojeném království, který může cestovat bez pasu a řídit bez řidičského oprávnění.

12. Král Karel III. rád vystupuje v médiích

Na rozdíl od své mediálně velmi zdrženlivé matky, královny Alžběty II., byl král rád v médiích viděn. Vzniklo o něm několik dokumentů, ve kterých sám vystupoval. Objevil se také v britském televizním pořadu Coronation Street, účastnil se skupiny jevištních kouzelníků Magic Circle a sám před kamerou odprezentoval předpověď počasí na stanici BBC.

Král Karel III.

 

13. Málem chodil s dcerou prezidenta USA

Ve 21 letech Karel III. odcestoval do Ameriky a setkal se s prezidentem Richardem Nixonem. Ten ho představil své dceři v naději, že to povede k sňatku. V rozhovoru pro CNN z roku 2015 král Karel vzpomínal: „Prezident Nixon nás v roce 1970 pozval, abychom já a má sestra zůstali na víkend v Bílém domě. Bylo to docela zábavné. To byla doba, kdy se mě snažili oženit s Tricií Nixonovou." Inu, neúspěšně.

14. Autor dětské knihy

Ano, je to tak. Jeho Veličenstvo je také spisovatelem. Napsal dětskou knihu The Old Man of Lochnagar, ilustroval ji Sir Hugh Casson. Příběh se točí kolem starého muže, který žije v jeskyni na útesech obklopujících jezero pod Lochnagarem, horou s výhledem na královské panství Balmoral ve Skotsku, kde královská rodina tráví většinu letních prázdnin. Příběh starého muže z Lochnagaru vyprávěl princ Charles svým bratrům Andrewovi a Edwardovi, když byli mladí. Dětský příběh byl vydán knižně v roce 1980 na pomoc charitě The Prince's Trust.

15. Vejce ke každému jídlu

Jedním z králových jídelních vrtochů je potřeba mít ke každému jídlu vařené vejce. Panovník a jeho manželka Camilla chovají svá vlastní kuřata ve svém rodinném domě v Gloucestershire, Highgrove House, takže čerstvá vejce patří na přední místo (nejen) snídaňového menu královského páru. Charles je fanouškem „coddle egg“ – tedy vejce, které se vaří jen asi dvě až tři minuty. Pokud král pořádá brunch, nesmí na něm chybět lahodná pečená vajíčka se sýrem. Naproti tomu prý nesnáší kávu a čokoládu. Tomu my nerozumíme...

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: Korunovace se blíží! Jak dobře znáte královskou rodinu?

Korunovace britského panovníka je slavnostní ceremonií s tisíciletou tradicí. Vzhledem k dlouhé vládě královny Alžběty II. se ale více než 70 let nekonala. Není proto divu, že se k ní už nyní upírají zraky a očekávání celého světa. Neuškodí si tak v našem kvízu osvěžit, kdo je v královské rodině kdo, jaké jsou rodinné vazby, nebo kteří návrháři měli tu čest vytvářet šaty pro urozené členky monarchie.
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, hellomagazine.com, natgeo.com, purewow.com