Krvavý příběh růžového kostýmku Jackie O

 

Růžový vlněný kostýmek byl součástí kolekce Coco Chanel podzim/zima 1961 a ve své době symbolizoval sofistikovanost moderní ženy. Jackie si tento styl oblíbila a byla v podobných outfitech mnohokrát vyfotografována i před onou tragickou událostí. Malinový komplet z tvídové látky známé jako buklé měl prošívaný námořnický límec, zlaté knoflíky a čtyři čtvercové kapsy. Zajímavé je, že ačkoliv design byl opravdu od Chanelu, pro první dámu byl kostýmek ušit v New Yorku na míru v manhattanském butiku Chez Ninon, jelikož ze svého politického postavení nemohla nosit jiné, než americké oblečení - považovalo se to za nepřijatelné. Nicméně látky i knoflíky byly dovezeny z Francie z ateliérů Coco Chanel.

Lekce stylu podle první dámy Jackie Kennedy

elle.cz

Jackie Kennedy kostýmek v onen osudný den doplnila ještě o klobouček a bílé rukavice. Samotný outfit si prý zalíbil i sám prezident Kennedy, který ji požádal, aby si ho oblékla, když vedle něho měla jet v kabrioletu v ulicích Dallasu.  

Jamile padly výstřely, krev prosákla do růžových vláken. Jackie se po oné tragické události odmítla převléci. A to ani po příjezdu do nemocnic, ani když nastoupila do Air Force One, a dokonce kostýmek Chanel neodložila ani v okamžiku, když ve Washingtonu vystoupila před národem v televizi. Chtěla, aby vrah jejího manžela viděl, co způsobil, a dokonce ji prý i mrzelo, že si od krve otřela obličej. Teprve druhý den Chanel svlékla. 

Růžová barva tvídového kompletu se stala symbolem atentátu. Zajímavé však je, že tento odstín nebyl veřejnosti znám až do 29. listopadu 1963, kdy Life Magazine zveřejnil poprvé kolorované fotografie z oné události. Do té doby byly totiž všude k vidění pouze černobíle.  

 

Jackie O

 

Místo, kde se nyní nachází klobouk a bílé rukavičky, není známé veřejnosti, avšak kostýmek je pečlivě uložen v Národním americkém archivu spolu s punčochami a botami. V roce 2003 ho instituci darovala dcera Jackie Caroline pod podmínkou, že nebude dalších sto let nikde vystavován. Udělala to z úcty ke své matce a samozřejmě i otci a nechtěla, aby byla jejich památka žádným způsobem zneuctěna.

Kompletek barvy růžové vaty s krvavou minulostí tak budou moci lidé spatřit nejdříve v roce 2103, avšak tento kus oblečení se stal symbolem veřejného zármutku a podstaty samotné Jackie - milované, sofistikované a moderní první dámy, která zůstala stát pevně jako skála uprostřed těžké a extrémně emocionální situace. 

Jacqueline Kennedyová: Půvabná první dáma, která se musela vyrovnat s potratem i smrtí manžela

marianne.cz