REKLAMA

Nella Beljan: Kurátorka insta profilu, díky kterému najdete klid a mír

REKLAMA

 

Nella Beljan, kurátorka stejnojmenného profilu, vždy milovala fotografii a vizuální umění. Jak se ale dostala od studia literatury a historie přes pozici editora v různých časopisech k založení úspěšného IG profilu a následně artového showroomu v srdci Berlína?

„Když jsem pracovala jako editor, ani jsem si neuvědomovala, že jsem vlastně kreativní člověk. Odjakživa mám v sobě chuť učit se nové věci. Takže když s digitálními médii přišla možnost rychle sdílet to, co miluji, chytila jsem se jí. A navíc jsem už nemusela čekat na schválení šéfredaktorem,“ vzpomíná na začátky Nella.

 

 

První rok na této aplikaci strávila pouhým pozorováním a uvědomila si, že v Německu chybí inspirativní moodboard, který by ji zaujal. „Milovala jsem @c__l__o, @Simplicitycity a @White___Sage, a proto jsem se rozhodla vytvořit vlastní platformu, formovanou podobnou estetikou a mým životním stylem a etikou. Mým cílem je, aby lidé u mého profilu zpomalili, aby se zamysleli, zastavili a opravdu si vychutnali, co vidí. A začali třeba sami pátrat po dalších krásných fotografiích a tématech.“

Přestože Nella sama fotí, a to hlavně berlínské interiéry, profil je založený z velké části na repostovaných fotografiích. Co je to "ono", co ji na fotce zaujme? „Zbožňuji hru se světlem. A vždy hledám nečekanou krásu a pátrám po onom magickém momentu. Teď už se často stává, že mne lidé sami označují ve svých příspěvcích. Je skvělé, že se takto inspirují a že se mnou chtějí sdílet svoji tvorbu. A ano, někdy tyto fotky přesdílím. Většinou už dopředu tuším, která fotka bude mít na mém profilu úspěch.“

 

Důkazem, že ani v 21. století a v době pandemie nestačí být pouze online, je projekt Zora Auguste, za kterým stojí Nella spolu se svojí kamarádkou Marií Wez. Vše začalo první pop-up akcí, po které následovaly další, takzvané editions. A o co jde? O kurátorský výběr současného umění a keramiky, pečlivě vybraného vintage oblečení a slow fashion kousků, které doplňují ručně vyráběné předměty od mezinárodních umělců, designérů a řemeslníků. Pop-up se časem proměnil ve stálou akci – od čtvrté edice má Zora Auguste svůj vlastní showroom, který najdete v krásném prostoru v centru Berlínu na adrese Leipziger Strasse 60.

„Jeden den jsem byla na kafi s Marií a zmínila jsem jí, jak moc bych si přála vytvořit prostor, který by spojil práci všech těch talentovaných lidí, co jsem díky Instagramu poznala. A ona na to – tak proč se nespojíme? Právě jsem založila Auguste Vintage, věnovaný vintage high end módě, tak pojďme spolu udělat pop-up. – A teď? Je o rok a půl později a my máme stálou galerii a showroom v berlínské čtvrti Mitte. Pořád mi to připadá naprosto neskutečné a jsem vděčná, že lidé oceňují náš vnímavý přístup k umění, objektům, interiérovému designu a módě. Vystavujeme pouze objekty, které skutečně m-i-l-u-j-e-m-e a navíc v prostoru, který vznikl, aby nejen inspiroval, ale i přinášel vnitřní klid,“ vysvětluje Nella.

 

 

Na svém profilu má téměř 200k followerů, přesto se sociálními sítěmi necítí zahlcená. Jaký je její návod? „Miluju miluju miluju scrollovat na Instagramu, ztratit pojem o času i prostoru, když narazím na nové zajímavé profily, a miluju propojovat se tak s přáteli a kreativními lidmi. Když ve mně něčí fotky vyvolají nepříjemný pocit, jednoduše ho přestanu sledovat. A pokud mne znepokojí něčí komentáře, zablokuju ho. Tento přístup mne naučila jedna blízká kamarádka a jsem jí za to vděčná. A vřele to všem doporučuju!“

 

Když ve mně něčí fotky vyvolají nepříjemný pocit, jednoduše ho přestanu sledovat.

 

A protože je léto a Berlín je (skoro) za rohem, zeptali jsme se Nelly na její oblíbená místa ve městě, kde žije téměř dvacet let: na kafe vyražte do La Maison, Albatross Berlin a Companion, pro knížky do Do You Read Me?! nebo She Said Books, z restaurací zkuste Barra a na skleničku Bar Brutal nebo Ora Bar. Mezi jejími oblíbenými fashion obchody nechybí Voo Store Berlin, Andreas Murkudis a Neuzwei. A samozřejmě Zora Auguste. A pokud se budete chtít jen tak projít, zamiřte do ulice Paul-Licke-Ufer, která vás provede podél kanálu Landwehr, potom vyjděte k památníku v Kreuzbergu anebo vyražte na bývalé letiště Tempelhofer. Možná tam potkáte právě Nellu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA