Groovy nálada a osmdesátkový kabát: Lake Malawi vydávají novou desku

Na jakém nejzvláštnějším místě jste kdy vystupovali? 

U jednoho fanouška v obýváku. Měla to být oslava narozenin, čekali jsme něco jako firemní akci, ale byli tam tři lidi. Seděli v obýváku na sedačce a my jsme hráli...

A jak by vypadal váš vysněný koncert? 

Vyprodaný klub a v něm několik tisíc lidí, kteří se mnou zpívají naše písničky a jde skrze to cítit ta bezprostřední blízkost a napojení. Vlastně tak, jak už to s našimi fanoušky máme, jen ve větším měřítku (a taky v zahraničí). Na mém vysněném koncertě se musí povést i nějaká improvizace. Pokaždé bych chtěl, aby byl koncert jedinečný. Ať už po hudební stránce, celkové show a nebo nějaké vtipné situace, která se lidem vryje do paměti. Třeba vyhozené pojistky nebo vystoupení nečekaného hosta jako je saxofonista The 1975. Ten nám na desce hostuje, ale bohužel nemá čas přiletět do Roxy, protože je zrovna na turné v USA.

Fanoušci si pochvalují, ze nemáte český zvuk. Je ještě stále stigma být českou kapelou? 

Už dávno ne. Dnes můžete i u nás spolupracovat s kýmkoliv ze světa, kdo vám s tím zvukem může dost pomoci... Je to pro mě ale pořád velký kompliment, kterého si s kapelou Lake Malawi vážíme. Zároveň je to něco, na čem si opravdu zakládáme.

Exkluzivně pro ELLE! Prohlédněte si fotky Alberta Černého z Lake Malawi k novému albu The Great Video Game Crush:

Písnička High-Speed Kissing je fanoušky hodnocena jako váš nejlepší song všech dob. Souhlasíš, nebo máš jinou srdcovku? 

Ještě důležitější, než zahraniční zvuk, je pro mě fakt, že písnička High-Speed Kissing byla dlouhou dobu v top pětce nejhranějších skladeb v českých rádiích a teď trenduje na Spotify. Zahraniční zvuk ale nestačí. Dobrá písnička je důležitější. A ještě důležitější jsou fanoušci, které písnička chytne za srdce a žijou ji s vámi.

S We Are Domi vám to spolu skvěle ladí. Plánujete spolu nějakou další spolupráci? Nebo případně s nějakou jinou hudební star? 

Možná ano, momentálně ale nemám nic napsaného. Dominika zpívá krásně a kluci s jejich norským hudebním citem jsou prostě skvělí. Takže uvidíme. Dominika bude každopádně součástí našeho velkého koncertu v Roxy 9.11. jako speciální host, kde spolu High-Speed Kissing zazpíváme. Na to se moc těším.

Nová deska je prý veselejší než ta předchozí. Nechali jste se k tomu nasměrovat fanoušky nebo jste k tomu dospěli sami? 

Dozráli jsme k tomu sami poté, co jsme vydali song Friend of a friend a v rámci Eurovize objeli Evropu. Uvědomil jsem si, že hloubka v hudbě nemusí znamenat jenom melancholii a smutek. Vzpomněl jsem si na všechny ty veselé, osmdesátkové hitovky, které mě bavily od dob, kdy mi doma pouštěli Tinu Turner, Stinga a Phila Collinse. 

Jak probíhá songwriting camp, na kterém vznikaly songy na vaši novou desku? 

Naše nová deska nevznikala jenom na campech. Třeba DO IT jsem napsal sám s Jeronýmem a pak jsme odjeli písničku dodělat do Finska. Díky campům jsme ale poznali hodně producentů ze Skandinávie a dalších zemí, se kterými jsme písničky napsali a později i dokončili. Možná vás to překvapí, ale poměrně velká část písniček z campů nikdy nespatří světlo světa a zůstane v šuplíku. Kromě českého campu songwriting.cz jsme byli dvakrát psát v Oslu, kam za námi dokonce přiletěl jeden švýcarský producent, nebo zpěvačka Abi Frances Jones z Anglie apod. Sice neplánujeme vyrábět cédéčka, ale myslím, že vyrobíme alespoň nějaký digitální booklet, nebo to ztvárníme jinou kreativní formou. Bylo by zajímavé vidět na jednom místě seznam všech lidí, kteří se na desce podíleli, zároveň jim tak všem i poděkovat a dát jim zasloužený kredit. Takový projekt jsem nikdy předtím nezažil!

Jaké zajímavé plány máte v nejbližší budoucnosti? 

Určitě náš koncert v Roxy 9. listopadu. Postavili jsme úplně novou show. Kromě toho, že s námi hraje jeden z nejlepších kytaristů u nás – Lukáš Chromek, a bubeníků – Matyáš Vorda, tak budeme mít i nový stage design a světelnou show, kterou připravuje právě sám Matyáš. Poprvé se k nám přidá i výborný klávesák Honza Uvira. Jsem vděčný, že tyhle top muzikanty baví naše hudba a na koncertech to díky nim dostává ještě další rozměr! Do Roxy navíc přiletí i zpěvačka Abi F. Jones z Anglie, o které jsem se předtím zmínil!

Mohlo by se vám líbit

Albert Černý & 5 věcí, bez kterých se neobejde

Hudebníka Alberta Černého tak trochu v ELLE tajně milujeme skoro všichni. Tenhle kluk je frotmanem skupiny Lake Malawi. Cestuje se svým kufrem po celé republice, Evropě i světě. Poprosili jsme ho, ať se s námi podělí o svých 5 vychytávek. Tak co, Alberte, bez čeho si neumíš představit svoje bytí?
elle.cz

Jezdí s tebou tvoje partnerka po koncertech nebo své soukromí od profesního života oddělujete? 

Bára (modelka Bára Podzimková, manželka Alberta Černého, pozn. red) se mnou jezdí na koncerty hlavně v létě, když to můžeme spojit s nějakým výletem, nebo když víme, že tam bude dobré jídlo...

Řešíš sociální sítě a komentáře, hejty, lajky? Bereš si je k srdci, anebo se od nich dokážeš oprostit? 

Upřímně to v sobě docela dost řeším, ale snažím se najít si k fanouškům i jinou cestu. Posílám pravidelně newsletter, který si pochvalují. Taky jsme s Bárou začali dělat podcast Vlnění o našem životě, abych tak dal fanouškům příležitost mě poznat i jinak než jen skrze hudbu. Moc mě to baví.

Zdroj: Autorský článek