Cannes: Nečekané prohry, překvapivá vítězství

Ceny jsou rozdány, opona padá, poslední návštěvníci balí kufry. Dvaašedesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes je definitivně minulostí. V jakém duchu se nesl?

Velké překvapení

vzájemných antipatiích Michaela Hanekeho a Isabelle Huppert si cvrlikali i vrabci na střeše Festivalového paláce. Ti dva se nemají zrovna v lásce od společného natáčení Pianistky.

Autor: isifa
Francouzská herečka si v provokativním dramatu zahrála masochistickou profesorku vídeňské konzervatoře, rakouský filmař jej režíroval. Na tom by nebylo nic zarážejícího, kdyby on se svým černobílým snímkem Bílá stuha nebojoval o Zlatou palmu a ona nebyla předsedkyní letošní poroty.

Na jeho úspěch sázel málokdo, hlavní cena pro Michaela Hanekeho se tak stala největším překvapením slavnostního vyhlášení.

Hořké zklamání

Melodrama Rozervaná objetí se dočkalo vřelého diváckého přijetí i příznivé kritiky, a tak nikdo nepochyboval, že některou z cen si odnese právě Pedro Almodóvar. Španělský tvůrce stejně jako jeho spanilá múza Penélope Cruz, která ve filmu exceluje, ale odešli s prázdnou.

Kontroverzní výhra

Otřesnou podívanou připravil divákům Lars von Trier. Těžko říct, zda hlavní protagonistka krvavého hororu Antikrist Charlotte Gainsbourg získala trofej za nejlepší ženský výkon díky ‚nezapomenutelným‘ scénám divokého sexu, mučení, zahrabávání zaživa, masturbace, chirurgického poškození ženských pohlavních orgánů ve velkém detailu, nebo za odvahu spolupracovat s dánským provokatérem. Buď jak buď, jejich společný počin se bezpochyby zapíše do dějin nejšílenějších kousků kinematografie.

Pohaslá hvězda

Přítomnost Brada Pitta vyvolala stav nejvyšší pohotovosti všech paparazziů a bulvárních pisálků. Projekci Tarantinových Hanebných parchantů proto provázela přísná bezpečnostní opatření a zúčastnit se jí mohla jen vybraná média.

Tím si hollywoodský krasavec znepřátelil kritiky, kladného hodnocení se za roli velitele jednotky americko-židovských vojáků ale nedočkal ani od nezávislé poroty. Proměnit nominaci se podařilo aspoň jeho filmovému kolegovi.

Zlatou palmu za nejlepší mužský herecký vyhrál Christoph Waltz.

Český triumf

Do boje o ‚evropské Oscary‘ sice žádný český zástupce nezasáhl, své želízko v ohni jsme ale měli v sekci určené mladým filmařům – Cinéfondation. Nadějná režisérka Zuzana Špidlová odjížděla do přímořského letoviska na jihu Francie poctěna, že bude dýchat stejný vzduch jako největší režisérská esa, úspěch si nepřipouštěla.

Vždyť už to, že porota vybrala její studentský snímek Bába mezi patnácti sty uchazeči z celého světa, považovala za zázrak. Jenže neuvěřitelné se stalo skutečným a Zuzana zvítězila. Gratulujeme!

Další ocenění:

Velká cena poroty – Prorok v režii Jacquese Audiarda

Nejlepší režie – Brillante Mendoza za film Kinatay

Nejlepší scénář – Mei Feng za film Jarní horečka

Zlatá kamera – Samson a Dalila

Nejlepší krátký film – Aréna v režii Joaoa Salavizy

Cena za přínos kinematografii – Alain Resnais