Pomáhají! Sobě, nebo jiným?

Ukazovala svá tetování a chlubívala se sebevražednými sklony. Tohle provokativní chování mělo ovšem jen zakrýt neúspěchy ve vztazích herečky, která nechtěla dospět. Ve třiceti letech se Angelina Jolie stala adoptivní matkou dvou dětí a budoucí matkou dítěte jednoho z nejkrásnějších mužů světa, aniž by opustila kariéru. Natáčení filmu Lara Croft, který z ní udělal hvězdu, ji před pár lety přivedlo do Kambodži. Zjistila, že existuje svět, ve kterém jsou děti nešťastné. „O tom, co se děje za hranicemi Spojených států, jsem neměla ponětí. Snažila jsem se stát lepším člověkem, být méně sobecká.“ V Kambodži také přišla do styku s násilím na lidech. „Půda byla prošpikovaná nášlapnými minami. Pochopila jsem, že o té zemi vůbec nic nevím.“ Tady také poprvé navštívila sirotčince, v nichž matky opouštějí své děti, protože je nemohou uživit. Angelina se tehdy rozhodla jednoho ze sirotků adoptovat. „Dali mi do náručí spící dítě. Chlapeček se vzbudil a usmál se na mě, a já jsem věděla, že je to on.“ Maddox, dnes pětiletý, Angelinu úplně změnil. V době, kdy probíhalo vyřizování adopce, se herečka vydala do sídla vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky do Ženevy a nabídla svou pomoc. Funkcionáři organizace ji nechtěli, ale ona je přesvědčila. Svou první misi uskutečnila 22. února 2001. Přečetla stovky statistik, ale ani to ji nepřipravilo na šok, jenž ji čekal v Sier­ra Leone. „První člověk, kterého jsem uviděla, mi zemřel před očima, aniž bych mohla cokoli udělat. A jak má člověk zapomenout na miminko bez nohou a rukou? Rebelové si z mrzačení dětí udělali válečnou zbraň.“ Když se vrátila, Úřad vysokého komisaře ji požádal, aby se stala vyslankyní dobré vůle. Angelina okamžitě přijala. „Práce pro komisaře dala mému životu smysl. Teď jsem o moc šťastnější.“

Její humanitární angažovanost a Maddoxova adopce ji změnily tak, že se jí rozpadlo manželství s hercem Billym Bobem Thorntonem. Brali se v roce 2000 a oba rádi šokovali. Neustále na sebe vrhali žhavé pohledy, líbali se, oba měli přívěsek s několika kapkami partnerovy krve. „Byli jsme jako dva puberťáci,“ vypráví Angelina, „nakonec nám došlo, že nemáme nic společného.“ Billy Bob Thornton, zvyklý na naprostou oddanost své manželky, bral dítě v domě jako soupeře. Jenže Angelininy priority se změnily. „Maddox mi pomohl skončit se životem kontroverzní rebelky, nedovolil, abych se nechala zcela strávit filmovým průmyslem.“

Svobodná matka, která věnuje velkou část volného času humanitárním akcím, opouští Hollywood a usazuje se na anglickém venkově. Když nenatáčí, cestuje po světě a pomáhá. Pokaždé, když se vrátí, udělá sérii velmi medializova­ných rozhovorů. „Dostala Súdán na titulní strany časopisů po celé Americe,“ říká odpovědný činitel OSN.

Patří mezi deset nejlépe placených hereček v Hollywoodu a třetinu příjmů věnuje na pomoc jiným. Své priority má srovnané: „První je můj syn, pak humanitární mise, nakonec kariéra herečky.“ Jenže pak začala natáčet film Mr. & Mrs. Smith s Bradem Pittem. Můžeme říci, že mají mnoho společného. Brad vždy tvrdil, že chce mít velkou rodinu. Zasáhla ho Angelinina něha, kterou zahrnuje Maddoxe? Brad je proti válce v Iráku a vždy bránil ty nejslabší. Zasáhla ho Angelinina angažovanost? Dostalo ho, když se rozhodla adoptovat druhé dítě, etiopskou holčičku Zaharu? Kdo ví, ale jisté je, že na konci listopadu, kdy většina Američanů s rodinami slaví Den díkuvzdání, navštívila už těhotná Angelina s Bradem pákistánský Kašmír. Pomáhali tu vyložit náklad potravin pro oběti zemětřesení. Na druhý den se Brad Pitt rozhodl darovat 40 ortopedických lůžek nemocnici, jež přijímala oběti katastrofy. Angelininu práci přijal za vlastní.

BONO… A DALŠÍ
„Svět změnil dokonce dvakrát, ale historie bude vzpomínat především na ten druhý případ.“ Kdo tohle říká a o kom? Bono, zpěvák skupiny U2, takhle oslavuje nejbohatšího muže světa Billa Gatese. Gates, jeho žena Melinda a rocková star Bono Vox byli časopisem Time Magazine vyhlášeni ,osobnostmi roku 2005‘ za zásluhy v humanitární sféře. Šéf Microsoftu, jehož jmění je odhadováno na 51 miliard dolarů, se nespokojil s ,pouhým‘ zásobováním světa novými technologiemi, a věnoval více než polovinu majetku (29 miliard dolarů!) na boj proti malárii a AIDS. Nadace Billa a Melindy Gatesových již zachránila 800 000 životů ve třetím světě.

Bonův příklad následuje stále víc a víc kolegů. Vzpomeňte si: loni v Davosu Sharon Stone během několika minut vybrala milion dolarů na moskytiéry pro Tanzanii. I Claudia Schiffer podporuje správnou věc. Během své návštěvy Bangladéše zavítala do nemocnic a škol, kde mluvila s dětmi, které onemocněly zákeřnou dětskou obrnou, jejímiž hlavními symptomy jsou svalová atrofie a obrna končetin. „Trhá mi srdce, když vidím, jak obrovské úsilí musí vyvinout k tomu, aby dosáhli toho nejnutnějšího k přežití.“ Modelka s sebou přivezla očkovací látku a zásobu potravin. Aktivně také spolupracuje s Unicef na projektu, který se snaží vymýtit dětskou obrnu, a chtěla by se stát mluvčí postižených dětí. Je si dobře vědoma toho, jak cenná může být její pomoc. Bangladéš je jednou z nejchudších zemí planety. Každý den zde zemře devět set dětí. S hrozivou podvýživou se setkáváte na každém kroku a množství dětí, které jsou postiženy obrnou, stále stoupá. Zbožňovaná modelka Natalia Vodianova nezapomněla na své dětství v Gorkém, kde prodávala ovoce na trhu. Tato vzpomínka ji v roce 2004 vedla k založení vlastní nadace Naked Heart s cílem pomoci ruským dětem, vytvořit krytá chráněná hřiště. „Když mi bylo šest, nechali mě svému osudu. Matka pracovala od rána do noci. Bylo dvacet pod nulou, s kamarády jsme trávili hodiny v jedné jeskyni, jako ptáčátka jsme se tiskli jeden k druhému, aby nám nebyla zima. Nebylo co dělat ani kam jít. Tak vypadá ruské dětství.“ O tom, že něco udělá, přemýšlela dlouho, ale spouštěcím momentem se stalo vyprávění o Adamu Kalkinovi, architektovi, jehož proslavily prefabrikované domy. „S prefabrikáty je všechno možné, říká Natalia. Za 150 000 dolarů můžeme dodat strukturu připravenou k instalaci. Obejdeme tak korupci, která sžírá Rusko. Stačí, když nám dají místo.“ Každá budova bude mít 400 metrů čtverečních, bude tam ubytovna, kavárna, bazén a skluzavky. Natalia trvala na tom, že první budovu daruje dětem ze svého rodného města.

Dětem pomáhá i Susan Sarandon; ta se ale zaměřila na Tanzanii. „Nedostává se mi slov, abych popsala, co jsem viděla,“ říká o této zemi, jedné z největších v Africe. „Neúplné rodiny, poloprázdné vesnice a přeplněné nemocnice. Viděla jsem divadelní představení, jehož prostřednictvím děti vyprávěly, jak AIDS změnil jejich život. To vystoupení bylo víc než rozptýlením pro komunitu, která se s touto nemocí potýká, bylo poučením pro ostatní.“ Právě AIDS je totiž v Tanzanii hlavní příčinou úmrtí mezi dospělými.

Susan Sarandon se proto soustředila na nejdůležitější ,roli‘ ve svém životě: na pomoc nemocným AIDS, pomoc dětem a ženám, ale i na boj proti hladu. V tom, jak pomáhat, má Susan jasno: „Nejúčinnějším očkováním je výchova a informace, ale o jejich šíření se musíme postarat my.“

Publicita pomáhá
Jde tedy hvězdám opravdu o pomoc, o čisté svědomí, nebo spíš o vlastní propagaci? Možná je jejich práce kombinací obojího, tento ,výměnný obchod‘ ale nelze odsoudit. Například UNICEF přiznává, že bez celebrit věnujících se charitě by neziskové organizace nikdy nedosáhly podobné mediální publicity. Jejich práce je díky osobnostem sledovaná, peníze se získávají mnohem snadněji… Takže nejde jen o budování dobré image hvězd: na to by si mohly nalézt spoustu snazších cest, než je náročná a nebezpečná práce v terénu.