Módní comeback: Legendy popu a jejich nesmrtelné modely

Michael Jackson ve své biker jacket

Nikdo na světě nemá tolik imitátorů, jako Michael Jackson. Mají to jednoduché – aby svět poznal, na koho ve svých vystoupeních odkazují, naučí se řadu specifických a pro Michaela signifikantních pohybů a obléknou si některý z kostýmů, u kterých si nikdo na světě nesplete, kdo byl jejich původním nositelem. Černý fedora klobouk, černé pilotky, bílá košile, černé kalhoty sahající po kotníky a bílé ponožky v černých mokasínách. Tak si většinou Krále popu pamatujeme nejvíce.

Jeho šatník obsáhl ale mnohem více kousků, které se otiskly do módní historie. V roce 1983 v klipu k písni „Beat It“ oblékl červenou koženou bundu s glitrovými nárameníky. A ze songu i z tohoto kousku oblečení se stal hit č.1. Objevoval se v ní na společenských akcích i na svých shows v průběhu celé své kariéry a dala vzniknout mnoha dalším variacím. Ale originál je jen jeden.

Michael Jackson ve své ikonické červené kožené bundě

Madonna a její proslulý korzet

Ve svých 64 letech zůstává Madonna jednou z neúnavně vynalézavých módních osobností pop music. Ačkoli jsou její outfity často terčem kritiky (ať už pro jejich samotný vzhled nebo pro lascivnost, s jakou jsou prezentovány), Madonna si z toho nic nedělá a dál nosí módu, jejímž prostřednictvím vyjadřuje svého uměleckého ducha i svůj sex-appeal.

Ostatně kousek, který je zapsaný do světových módních dějin, je také neskutečně sexy. Vznikl pro její turné Blond Ambition, které Madonna uskutečnila v 90. letech. Je jím pochopitelně známý tělový korzet s kuželovitou podprsenkou z díly Jeana Paula Gaultiera. Tehdy způsobil hotový poprask a jak Madonnu, tak slavného návrháře postavil v proslulosti o další příčku nahoru.

Madonna

Freddie Mercury se svými přiléhavými modely

Kromě nezapomenutelných hitů byl Freddie autorem i mnoha nepřehlédnutelných outfitů. Jestli Freddiemu něco opravdu nechybělo, tak módní odvaha. Věděl, že je to právě oblečení, které dodává jeho vystoupením ten správný náboj. Jednou sám prohlásil „Není to jen koncert, ale módní přehlídka.“

Hvězda s knírem milovala upnuté obleky, šle a odhalenou hruď a jeho koncertní kostýmy byly nejčastěji variacemi právě tohoto looku. Jak už to ale bývá, někdy to nejjednodušší je zároveň to nejlepší. Freddie se posadil na módní trůn v jednoduchém bílém tílku s hlubokým výstřihem, obepnutých světlých džínách, černým náramkem s cvoky, který zdobil jeho paži a démonicky černě podmalovanýma očima.

Freddie Mercury

David Bowie v kombinéze Ziggy Stardusta

Legendární David Bowie byl ztělesněním sebevyjádření prostřednictvím oblečení. I když preferoval nošení obleků, vždy to dělal po svém. Od klasického modního looku předtím, než se proslavil, po naprosto extravagantní kostýmy a účesy z dílen slavných návrhářů.

Postava, která si fanoušky i módní svět získala zaujala nejvíce, byl Ziggy Stardust. Jeho alter-ego vzniklo ve spolupráci s jeho tehdejší manželkou Angelou a příznačné pro něj bylo tence vytrhané obočí, zářivé rudé vlasy, prošívané kombinézy a kabuki róby. Tento extravagantní barvami zářící androgynní look se stal inspirací pro mnoho módních návrhářů po celé další generace.

David Bowie

Beyoncé v šatech sluneční bohyně

Beyoncé ověnčená superlativy co se její tvorby i vzhledu týká, oblékla nekonečnou řadu strhujících kostýmů a večerních rób. Svou image mění jako chameleon, no jedno mají všechny její outfity společné – zvýrazňují její ženskost. Společným jmenovatelem spousty jejích kostýmů jsou odhalené nohy a naopak ruce zakryté dlouhým rukávem. Vybrat jeden outfit, který vstoupil do historie, je zvláště v případě Beyoncé složité.

Opravdový boom způsobil její kostým v klipu Single ladies. Jednoduchý černý trikot ponechávající jedno rameno odhalené, zatímco druhá ruka je zahalená do dlouhého rukávu, boty na vysokém podpatku a kovová rukavice na levé ruce. Ale hlavně! Účes spočívající v dozadu sčesané a bohatě natupírované horní partii, zatímco zbytek vlasů volně splývá na ramena.

Tento účes pak roky nosily ženy napříč všemi společenskými vrstvami a na všechny druhy společenských akcí. Ještě o jeden bod navíc od nás ale dostává její supersexy zlatý kostým od Thierry Muglera, ve kterém zahajovala svou koncertní šnůru v roce 2009 v newyorské Madison Square Garden. Až bude mít Beyoncé svou sochu, určitě na sobě bude mít tyto šaty.

Beyoncé

Marylin Monroe v nejdražších šatech všech dob

Největší hvězda zlatého věku Hollywoodu během své krátké, ale o to zářivější kariéry vynesla spoustu pozoruhodných outfitů. Těch, které vstoupily do dějin a vydobyly si nezávisle na své nositelce svou vlastní slávu, je hned několik: plavky s vysokým pasem, které se jako bumerang opět vrátily do módy a k nimž Marylin obouvala zásadně boty na podpatku. Bílé šaty s rozevlátou skládanou sukní z filmu Slaměný vdovec, které se proudem vzduchu nad ventilací laškovně zvedly, aby z Marylin odhalily právě tolik, aby rozdráždily mužskou fantazii. A konečně ty nejúžasnější, co na sebe kdy Marylin oblékla – dlouhé tělové záda odhalující šaty od návrháře Jeana Louise, které těsně obepínaly její siluetu. Byly posety 2500 třpytivými krystalky a Marylin je oblékla na oslavu narozenin prezidenta J. F. Kennedyho.

Vstoupily do hitorie nejen proto, že byly poslední róbou, kterou na sebe Marylin před svou smrtí oblékla, ale také rekordem, kterého dosáhly. Byly vydraženy jako nejdražší šaty historie za přibližně 109 milionů korun. Znovu jim bylo dovoleno zazářit na Met Gala v roce 2022, kam je vynesla další ikona současnosti – Kim Kardashian.

Marylin Monroe

Elvis Presley v příznačném bílo-zlatém kostýmu

Král rokenrolu sice proslul svým zdobným bílo-zlatým kostýmem za 10 000 dolarů, ale v soukromí miloval módu zdrženlivou. Bílou košili s vyhrnutým límečkem, kalhoty s vysokým pasem a mokasíny. Co naopak nikdy dobrovolně nenosil, byly džíny. Ty pro něj byly natolik spjaté s pracovním oblečením jeho dětství, že je na sebe v soukromí vůbec odmítal navléknout. Nosil je pouze tehdy, když to vyžadovala filmová role. Anebo v případě vysokého honoráře.

Své jméno pak paradoxně propůjčil prvním černým džínám značky Levi's. A stejně ironicky zní i to, že Elvise nejvíce na poli módy proslavily kýčovité zlatem a cvočky zdobené kostýmy sestávající z vypasované rozhalené bundy, šály kolem krku, zvonových kalhot s vysokým vyšívaným pasem a brýle se širokými zlatými obroučkami. Sám Elvis jednou přiznal: „Vždycky jsem ty obleky nenáviděl.“

 

Elvis Presley

Lady Gaga s róbou z hovězího

Aby Lady Gaga prorazila ve světě už tehdy přesyceném extravagancí a výbušnými aférami, musela zajistit, že bude šokovat ještě více než ti ostatní. Její kreativní duch se v tomto směru mohl opravdu projevit naplno. Zatímco ostatní hvězdy popmusic oblékaly na společenské akce lichotivé róby, Lady Gaga nosila kostýmy, po kterých by lačně skočili i filmoví tvůrci.

Žádná další celebrita dodnes nevyvolala podobný šok a výkřiky údivu, jako když Lady Gaga v roce 2010 oblékla na udílení cen MTV Video Music Awards šaty ze syrového hovězího. Kromě wow-efektu, který do té doby neměl obdoby, si Lady Gaga vysloužila kritiku ze strany ochránců zvířat, ale také označení za nejlepší módní počin roku 2010 vyhlašovaný magazínem Times.

Lady Gaga

Jennifer Lopez a její ikonické zelené šaty

Stejně jako Beyoncé si i Jenny from The Block potrpí na rafinované předvádění svého sex-appealu. Outfity, kterých za svou kariéru vynesla desítky, v drtivé většině případů odhalují křivky jejího pověstného zadečku a dokonalé nohy. Jen těžko by se hledal outfit, který by Jennifer nelichotil. A jeden se jí dokonce povedl tak, že (zřejmě na věky věků) zastínil všechny ostatní.

Jednalo se o nepřehlédnutelné zelené šifonové šaty z dílny Versace, které Jennifer oblékla v roce 2000 na 42. slavnostní udílení cen Grammy. Šaty z průhledné látky byly potištěny vzorem tropických listů a bambusu a střiženy s tak hlubokým výstřihem, že Jennifer sahal až pod pupík. Spona v pase byla bohatě posázena citríny. Po obrovském úspěchu těchto šatů, které jsou mimochodem dodnes vystaveny v muzeu Grammy, se Jennifer a značka Versace rozhodly fenomén zelené róby znovu oživit. V roce 2020 Jennifer na milánském fashion weeku předvedla na přehlídce značky Versace novou variaci na původní zelené šaty. Netřeba říkat, že jejich úspěch byl opět kolosální.

Jennifer Lopez

Rihanna

S módou si Rihanna ráda hrála vždycky. Její přístup k módě byl vždy odvážný a sebevědomý, nikdy se nenechala zviklat pochybami o společenské vhodnosti daného outfitu ani o tom, zdali se hodí k jejím křivkám. Za což jí tleskáme! Svou odvahou prošlápla cestičku mnohým následovnicím, které by bez jejího přístupu možná na cestu „obléknu si, co se mi líbí“ možná nikdy nevykročily.

Její vlastní značka spodního prádla Savage x Fenty je také určena ženám všech křivek a modely jsou nafoceny na plus-size modelkách. O značcé svého prádla prohlásila: "Váš přístup je to, co vás dělá Savage. Je to důvěra, kterou máte v sebe, a kterou můžete dát lidem, kteří vypadají jako vy a cítí se jako vy, a to jsou lidé, kteří se identifikují s touto značkou."

Ostatně v souvislosti s křivkami a módou bylo o Rihanně nejvíce slyšet v době jejího těhotenství, kdy odmítala své tělo schovávat do mateřských modelů a sebevědomě nosila všeodhalující outfity. Asi nejvýraznější „těhotenský“ outfit zvolila na přehlídku Dior na letošním pařížském fashion weeku. Šaty více odhalovaly než zhalovaly a my Rihanně tleskáme za boření tabu ohledně těhotenské módy.

Rihanna

Zdroj: Wikipedia, Graziadaily.co.uk, Fashionbeans.com, Savage x Fenty, korzety.cz