Rozejdeme se, neřešíme to. Co čekat od vztahů s jasně danou expirací

Užívat si naplno

Sešli se na v jazykové škole angličtiny na Maltě a bylo jim jasné, že spolu nebudou déle než tři měsíce, kdy jim začne semestr na univerzitách. Jí v Praze a němu ve Španělsku. Přesto spolu Šárka a Andrés prožili velmi intenzivní vztah. „Neřešili jsme zbytečnosti. Věděli jsme, že spolu budeme jenom chvíli a že si to chceme užít. Musím říct, že to byl sice jeden z mých nejkratších vztahů, ale taky jeden z nejsilnějších,“ popisuje Šárka svou zkušenost s dočasným vztahem. Takový vztah s jasně danou dobou expirace totiž připomíná život, když lidé zjistí, že jsou nemocní nebo že jim zbývá jen omezený čas. Najednou přestanou řešit malichernosti a užívají si plnými doušky všechno dobré, co jim život nabízí.

Chcete mít šťastný vztah? Dodržujte pravidlo 80/20

elle.cz

Krátký vztah, méněcenný vztah?

Podobně to vnímají Marta a Benedikt. Němu je dvacet sedm, ona oslavila čtyřicítku. Je rozvedená a jej dcera Veronika je dospělá. Poznali se v gymu, dnes jsou spolu dva roky a je jim dobře. Oba vědí, že jejich vztah nejspíš nevydrží napořád. On zřejmě za pár let bude chtít mít děti, ona už na zakládání nové rodiny nemá ani pomyšlení. Netuší, jestli spolu budou další rok nebo deset let. A to je na tom právě baví. Plánují si společné víkendy a dovolené, ne budoucnost. „Nezajímá mě, co s námi bude za pět, za deset let. Nevím, jestli spolu budeme. Jsme spolu teď. Je nám spolu krásně a o tom pro nás vztah je. Víc řešit nepotřebujeme,“ vysvětluje Benedikt, jak funguje jejich vztah s Martou. Vysvětlovat to okolí museli už mockrát. Setkávají se s údivem, někdy s nepochopením. Je ale opravdu vztah s danou dobou expirace méně hodnotný něž ten, u kterého se doufá, že bude trvat věčně?

Proč se nám všichni snaží namluvit, že ošklivý muž bude skvělý partner

elle.cz

Pravidla musí být jasná

Vztah trvající roky nevypovídá nic o jeho kvalitě. Neslané nemastné jídlo o třech chodech ve vás také nezanechá takový zážitek jako skvěle vychucená jednohubka. Když oba partneři vědí, že to mezi nimi bude trvat jen nějaký čas, může jít o stejně intenzivní a plnohodnotný vztah jako jsou ty „časově neohraničené“. Naopak, vztahy trvající dekády mohou být naleptané stereotypem a vyprcháním lásky. Důvody, proč spolu lidé jsou, mohou být všechny kromě lásky. Děti, majetek, strach něco ve svém životě změnit, psychické vydírání druhého partnera… Jediné, co je ve vztazích s expirací důležité, aby byli oba partneři naladění na stejnou notu. Pokud se jeden upne na druhého a věří, že se mu časem podaří partnera přesvědčit, aby změnil názor, většinou to nekončí dobře. Je důležité, aby oba partneři už předem věděli, do čeho jdou a co od sebe a svého vztahu očekávají. Není výjimkou, kdy jeden doufá v dlouhodobý vztah zakončený happyendem, ale protože se bojí, že nátlakem o partnera přijdou, raději si nechávají líbit svazek spíše připomínající situationship než plnohodnotný vztah. Stejně tak se děje, že jeden z partnerů ví, že dlouhodobý vztah nechce, ale druhému to nepřizná, aby nemusel čelit konfrontaci a cokoli řešit. Krátkodobý vztah může být šťastný a naplněný jen v případě, že ho tak vnímají oba partneři. 

Proč se nám všichni snaží namluvit, že ošklivý muž bude skvělý partner

elle.cz

Zdroj: Psychologytoday.com, self.com