Self love – 3 rady zralých žen

 

Jane Fonda

 

Stárnutí je jako výstup po schodech 

„Musíme přehodnotit, jak přemýšlíme o stárnutí,“ říká Fonda. „Staré paradigma bylo: Narodíš se, dosáhneš vrcholu ve středním věku a pak jen chátráš. Když se na stárnutí díváte jako na výstup po schodech, získáte pohodu, zdravého ducha, moudrost, schopnost žít s nějakým účelem a užívat si skutečné intimity.“ Důležitost také přisuzuje lásce, a to v každém věku. „Intimita je o sebeodhalování,“ říká Fonda a trvá na tom, že láska může být ve třetím aktu života ještě lepší. "Když jsem se znovu zamilovala, nepotřebovala jsem muže. Kde můžeme vstoupit do vztahu jako celý člověk, tam přichází intimita.“ Tato optimistická perspektiva ctí proces stárnutí. Fonda poznamenává, že i pozitivní přístup – včetně humoru, vděčnosti, hravosti a přizpůsobivosti – je jedním z nejlepších prediktorů dlouhověkosti. 

Vzdejte se představě o perfekcionismu 

Fonda, stejně jako mnoho žen, strávila velkou část svého mládí snahou dosáhnout nepolapitelné dokonalosti. Říkala, že se od raného věku kvůli jejímu otci cítila fyzicky nedokonalá, což vyvolalo bouřlivý boj s bulimií v době puberty. „Máme být úplní a celiství, čehož nemůžete dosáhnout, pokud se mermomocí snažíte být dokonalí“ říká. "Trvalo mi dlouho, než jsem se to naučila." Na duhou stranu je Fonda sama se sebou upřímná, a netají se tím, že ve svých dvaasedmdesáti letech podstoupila operaci čelisti a očí. "Unavovalo mě, že nevypadám tak, jak se cítím." Vydat se cestou plastické chirurgie není pro každého, ale trávit čas nad svým zevnějškem v každém věku je důležité i pro vnitřní krásu." 

Zdravý životní styl 

Podle Fondy je klíčové s přibývajícím věkem cvičit víc - pomáhá jí to prohlubovat spánek, udržovat silné kosti, a minimalizovat smršťování mozku způsobeného nečinností. Ať se jedná o dlouhé chůze, protahování i zvedání lehkých břemen. Ve své knize Prime Time píše, že nadměrné užívání alkoholu je gerontology považováno za „nejvyšší prediktor zrychlující stárnutí“. Stejně tak doporučuje vysazení kouření a omezení spotřeby cukru, a nasycených kyselin. „Nyní, více než kdy jindy, jste to, co jíte,“ říká Fonda a krom zvýšého příjmu vody, ovoce a zeleniny doporučuje nepít kofeinové nápoje po obědě a jíst potraviny s přírodním tryptofanem, jako je mléko a krůtí maso. To vše v kombinaci s osmihodinových spánkem, který zajišťuje obnovu tkání a uvolnění hormonů.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

 

Zjistěte to, kým skutečně jste, abyste se stali celistvým člověkem. Snažte se být autentičtí; zkuste to v sobě objevit.

 

Helen Mirren 

 

Všichni o sobě pochybujeme

V rozhovoru pro BBC herečka prozradila, že stále bojuje se sebevědomím, a že se naučila usmívat až ve svých 30. letech, uvedla v Mail Online. Držitelka Oscara vysvětlila, že pochybnosti o sobě samém je něco, co ji sužuje každý den: „Je to něco, s čím musím bojovat téměř denně. Když jste mladší, je to ještě horší, protože nevíte, jaké bude vaše místo na světě." Helen dodala, že věří, že všichni sdílíme určitou míru pochybností o sobě, a pokračovala: „Je to něco, čeho si v sobě všímám každý den – zpochybňování sebe sama. Jedinou útěchu, kterou nacházím je to, že si myslím, že všichni ostatní jsou také takoví.“ 

Usmívejte se na svět 

Ve skutečnosti hvězda odhalila, že si byla jako mladá herečka tak nejistá sama sebou, že se snažila usmívat co nejméně. „Smát jsem se naučila teprve v polovině svých třicátých let. Před tím jsem nemohla - myslela jsem si, že vypadám hloupě.“ S přibývajícím věkem však odhalila sílu úsměvu: „je to až ironické, ale když se usmíváte, i když se vám nechce, okamžitě se cítíte lépe. Život je prostě o něco lepší, když se smějete!" 

Využívejte každou příležitost 

Šestasedmdesátiletá herečka se v rámci svého interview s magazínem PEOPLE přiznala, že během pandemie nepolevila, a nosila make-up každý den. Nedělala to pro svého manžela, ale pro sebe, protože se chtěla stále cítit krásná a okouzlující, byť celé dny trávili doma. „Každý den jsem se líčila. Nedělal jsem to pro Taylora, protože ten si toho nikdy nevšímá, jen občas dost zmateně řekne: ‚Ach, vypadáš opravdu hezky!" Mirren také řekla, že miluje příležitosti, kdy si může obléknout něco krásného: "Velmi si vážím řemesla couture. Jsem žena; ráda se oblékám. Pak jsem ale také naprosto šťastná, že to všechno na konci večera mohu dát pryč a vrátit se ke svým outfitům. Po tom, co jsem strávila rok a půl za zavřenými dveřmi, jsem zapomněla, jaké úžasné to je. Je to zábava." 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Iris Apfel 

 

Na vráskách není nic špatného 

"Pro mě jsou vrásky odznakem odvahy“, říká Apfel. „Pokud je k vám Bůh hodný a dává vám všechna ta léta, proč byste se to snažili skrývat? Nevěřím na plastické operace. Je to tak hloupé - nikdo si nebude myslet, že vám je 27, když vám je 72 – své ruce nedokážete udržet mladistvé“ .Tato „náhodná ikona“ se nechala slyšet, že si ani nechtěla barvit vlasy a skrývat své šediny, jelikož se jejímu manželovi vždy líbily. 

Je vždy stylové být sám sebou 

"Styl je ve vaší DNA. Můžete se naučit být módní a mít dobrý vkus, ale styl je něco, co je prostě ve vás. Je to věc přístupu. Je to způsob, jakým se na věci díváte, jakým o věcech přemýšlíte, a je to způsob sebe prezentace. Takže nejlepší je být sám sebou, a ne se snažit někoho kopírovat. Nevím, proč všichni mladí lidé dnes chtějí vypadat stejně. Připadá mi to tak smutné. O tolik se připravují. Vaše originalita je důležitá." 

Žijte!

Apfel v rámci mnoha interview vzpomíná na svého zesnulého manžela, se kterým strávila 68 let šťastného manželství. Byl ji oporou, ale také ji vždy popuzoval k tomu, aby nepřestávala být aktivní. „Neustále mě k něčemu popoháněl. Měla jsem příležitosti, o kterých jsem si myslela, že řekne: , zapomeň na to!‘ Ale on naopak říkal: 'Ne, jdi do toho. Musíš.' " Často cituje i manželovo moto, které aplikuje každý den: „Máš jeden život, zlato, tak si to užij.“ 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Meryl Streep  

 

Nikdy, nikdy se neomlouvejte za to, že jste sami sebou 

"Líbí se mi, kdo jsem teď. Jiným se to líbit nemusí. Mě to zcela vyhovuje.", řekla herečka ve svém interview. Poté, co jí bylo mnohokrát řečeno, že je příliš tlustá, příliš ošklivá a má příliš velký nos, Meryl Streep si dala za úkol rozbít všechna očekávání o tom, jak by herečky v Hollywoodu měly vypadat. I když v minulosti nemohla sledovat své dřívější filmy kvůli mimořádně nízkému sebevědomí, nyní je neomluvným zastáncem toho, kým je.  

Vytěsněte všechny hatery, a začněte sebou  

"Nasaďte klapky a ignorujte klepy, které se šíří za vašimi zády, a hlavně ty, co jsou ve vaší hlavě." Díky vzestupu sociálních médii je nyní snadné ztratit se v omylech orientovaných na to, že nejste dostatečně kvalifikovaní, dostatečně talentovaní a dostatečně dobří. Zatímco kritika prostřednictvím Instagramu se na počátku hereččiny kariéry úplně nevyskytovala, byla s její tvrdostí velmi dobře seznámena jinými způsoby. Nyní, uctívaná pro svou sebedůvěru a sílu, nás Streep učí, že když toužíme být dost dobří pro ostatní, musíme nejprve věřit, že jsme dost dobří pro sebe. 

Věk je pouze číslo 

"Musíte se smířit se stárnutím. Život je cenný, a poté, co ztratíte mnoho lidí, si uvědomíte, že každý den je dar." 
Zatímco Hollywood je často kritizován za to, že upřednostňuje mladé ženy, Meryl Streep aktivně využívala svou kariéru k rebelii proti ageismu ve všech formách. Streep, která dokazuje, že si ženy zaslouží být viděny a slyšeny, nás naučila stárnutí příjmout, nikoli žít ve strachu z něj. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Toto jsou slavní abstinenti. Které hvězdy nikdy nepijí alkohol?

elle.cz