Slavné prsteny monarchů: Ten nejkrásnější patřil lady Di

Tradice obdarovávat budoucí nevěstu zásnubním prstenem vznikla už ve starém Římě. Věřilo se, že levým prsteníčkem proudí žíla „vena amoris“, která putuje přímo do srdce. Ozdobení tohoto prstu bylo zaručenou metodou, jak si uchovat lásku. Byť se realita časem ukázala jako méně romantická – jelikož žíly jsou na všech prstech a všechny ve skutečnosti proudí do srdce, byla by škoda se této krásné tradice vzdát. Přecejen se jedná o nejdůležitější šperk v životě, který by měli manželé nosit až „dokud je smrt nerozdělí”. Pokud tedy mluvíme o symbolech věčné lásky, musíme zmínit ty, které v minulosti obdržely princezny a královny. Ty, co symbolizují tradici a (skoro) věčný závazek. Jejich příběhy jsou navíc mnohdy protkány tajemstvím, které nám neodhalí ani ty nejpropracovanější dokumenty a seriály o královských rodinách.  

Skromný prsten královny Alžběty II.

Zásnubní prsten Alžběty II. je absolutní klasikou žánru – kulatý, tříkarátový briliant lemovaný deseti menšími diamanty zasazený do platiny, je ve srovnání s jinými šperky královny velmi skromný. To však má svůj důvod. Přestože se královnin manžel princ Philip narodil do aristokracie, jeho rodina nebyla nijak zvlášť bohatá. V době, kdy chtěl princ požádat budoucí královnu o ruku, neměl čím tento slib zpečetit. Jeho matka, princezna Alice z Battenbergu, se rozhodla věnovat svému synovi diadém – dar, který dostala od ruského cara Nicholase II. a carevny Alexandry. Právě z něj byl vyroben zásnubní prsten, který dodnes královna nosí spolu s velšským zlatým snubním prstenem – tak, jak diktuje královská tradice.

 

Královna Alžběta II.

 

Safír princezny Diany a vévodkyně Kate

Safíry mají v královské rodině své čestné místo. Historie těchto kamenů sahá až ke královně Viktorii, kterou její (tehdy nastávající) manžel princ Albert obdaroval v roce 1840 safírovou broží, obklopenou diamanty a zasazenou do zlata. Královně se zalíbila natolik, že si ji nasadila i na svůj svatební den jako „něco modrého” – podle staré svatební tradice. Brož se stala korunním dědictvím, kterou dodnes nosí královna Alžběta II.

Právě tato brož, kterou na své matce princ Charles často viděl, ho nejspíš inspirovala při výběru legendárního zásnubního prstenu s dvanáctikarátovým safírem pro svou nastávající manželku – Dianu Spencer. Ti, co sledovali seriál The Crown si jistě chystají argument: „že si v seriálu přeci vybrala prsten sama”. Ano, a právě tato kontroverzní historická nepřesnost se stala tématem mnoha konverzací. Prsten sám o sobě nebyl vyroben na zakázku, pocházel z pret-a-porter výroby domu Garrard – v té době exkluzivního výrobce královských šperků, což byl velký odklon od tradice. Diana přesto prsten milovala a prý jej nosila i nějakou dobu po rozvodu s princem.

Po její předčasné smrti si princ William a Harry mohli každý vybrat na památku jeden kus z matčiny šperkovnice. William si údajně zvolil matčiny zlaté hodinky Cartier, safírový zásnubní prsten si vybral Harry. Když však princ Harry viděl, jak moc je jeho bratr zamilovaný do své tehdejší přítelkyně Kate Middleton, rozhodl se prý svému bratrovi prsten věnovat výměnou za matčiny hodinky.  

 

Diana Spencer

 

Smaragdový prsten Wallis Simpson s věnováním

Když už mluvíme o boření tradic a zavádění nových trendů – světská lvice Wallis Simpson hravě zvládala oboje. Byť je britskou společností stále považována za masivní trn v oku monarchie, zbytek světa dobyla svým vytříbeným módním stylem, důvtipem a nebývalým šarmem. Mnozí jí přisuzují také status první novodobé influencerky.

Společně s dědicem trůnu, princem Edwardem, tvořili power couple, který obdivoval celý svět. Jejich příběh je považován za novodobou legendu o nepřemožitelné síle lásky. Americká prominentka však nebyla královskou rodinou přijata coby důstojná manželka pro korunního prince, a tak se vévoda z Windsoru po ultimátu „buď ona, nebo koruna” rozhodl abdikovat. Skoro dvacetikarátový smaragd od Cartiera s vyrytým nápisem „Teď jsme svoji” zdobil prst Simpson ještě před jeho abdikací – k oficiálnímu zasnoubení totiž došlo 27. října 1936, což bylo považováno za absolutně skandální.

Říká se, že to byla právě Simpson, která narušila dlouholetou tradici co se klasických diamantů týče. Pravda je to ale pouze zčásti. Ve skutečnosti jeden z prvních „barevných” drahokamů získala již králova matka – jednalo se o safír obklopený malými diamanty, který ji Jiří VI. daroval v roce 1923. V padesátých letech se však královna matka rozhodla safír vyměnit za perlu, a v této podobě ji již prsten zůstal. Technicky vzato se proto nejednalo o první barevný drahokam v královské rodině, nicméně je pravdou, že smaragd věnovaný Simpson byl velmi netradiční.  

 

Wallis Simpson

 

Obří diamant Grace Kelly

Skoro pohádkový příběh hollywoodské krásky sledoval v reálném čase celý svět. Byť „Popelka” byla nejkrásnější ženou světa a úspěšnou herečkou a „pohádkový princ” nebyl zas až takovým mužem snů, jak se ve skutečnosti zdálo. Jejich první schůzka vypadala skoro jako rande naslepo – společní přátelé se rozhodli tyto dvě velké osobnosti seznámit v naději, že by to mohl být „match made in heaven”. Roční dvoření prince nakonec vyústilo v žádost o ruku. Skoro jedenáctikarátový, smaragdově broušený diamant od Cartiera, se dvěma dalšími diamanty na každé straně, nebylo možné přehlédnout. Šperk byl překrásný a rozhodně důstojný pro nejkrásnější ženu na světě.  

 

Grace Kelly

 

Dědictví po Dianě v rukou Meghan Markle

Poté, co legendární šperk po princezně Dianě zdědila vévodkyně Kate, celý svět s nedočkáním sledoval, jak bude vypadat zásnubní prsten Meghan Markle. Při zakázkové výrobě princ Harry původně spolupracoval s klenotníky Cleave and Company. Středový, tříkarátový briliant pocházel z Botswany, k němuž byly z každé strany přidány dva menší diamanty z kolekce princovy matky – princezny Diany.

Po narození Archieho, prvního potomka slavného páru, si však mnozí všimli na prstenu změn. Původně byly kameny posazeny do žlutého zlata, které bylo zaměněno za užší proužek připomínající bílé zlato. Spekuluje se, že byl prsten upraven primárně kvůli velikosti, která byla pro Meghan během těhotenství moc malá. Jiní zase říkají, že se jednalo o změnu designu na počest prvního výročí jejich svatby.  

 

Meghan Markle

 

Netradiční rubín Sarah Ferguson, vévodkyně z Yorku

Sarah Ferguson a princ Andrew se znali již od dětství – příležitostně se setkávali na zápasech póla, avšak jejich romantické přátelství začalo až kolem roku 1985. Díky své přátelské povaze byla již od začátku Ferguson považována za velmi vhodnou adeptku pro královskou rodinu. Jejím zásnubním prstenem ji princ Andrew obdaroval v březnu roku 1986, a šperk prý navrhl sám. Barmský rubín obklopený deseti diamanty tvořil květinový vzor zasazený do žlutého zlata – známý také jako klastrový prsten. Říká se, že tento kámen byl vybrán, protože se hodil k Sářiným ohnivě rudým vlasům.

Rubíny nejsou zcela tradiční volbou pro zásnubní šperky, avšak není to poprvé, co se tento kámen objevil v královské rodině. Prsten princezny Margareth, který dostala od svého budoucího manžela, fotografa Antony Armstrong-Jones, byl ozdoben také rubínem. Byl obklopen diamanty, které připomínaly poupě růže. Zásnubní prsten dcery Sarah Ferguson a prince Andrewa – princezny Eugenie z Yorku, také zdobí velký, pudrově růžový „padparadscha” rubín obklopený menšími diamanty. Svým tvarem připomíná ten, který nosila její matka.  

 

Sarah Ferguson

 

Symbolický žlutý briliant Máximy Nizozemské

Zásnubní prsten argentinské královny Maximy je dalším velmi unikátním kusem – je totiž tvořen oranžovým oválným diamantem se dvěma brilianty po stranách, zasazenými mezi dva pásy s menšími diamanty, které byly vyrobeny klenotnickým domem Steltman. Oranžová barva kamene je velmi neobvyklá, ale má velmi významnou symboliku – jedná se totiž o barvu typickou pro holandskou královskou rodinu, kterou je Máxima nyní součástí.  

 

Máxima Nizozemská

 

Rodinné dědictví na prstě Camilly Parker Bowles  

Určitě jste si všimli masivního diamantového prstenu, který Charles daroval své dlouholeté lásce – pětikarátového briliantu smaragdového brusu ve stylu art deco se třemi podlouhlými diamanty na každé straně. Jak se ukázalo, drahokam, který Charles Camille věnoval, vede až ke královně matce, která původně šperk vlastnila. Nejedná se však o její zásnubní prsten od krále Jiřího VI., ale rozhodně představuje „rodinné dědictví“, jehož cena se podle gemoložky z Prestige Pawnbrokers, Debory Papas, šplhá až na částku 290 000 dolarů.  

 

 Camilla Parker Bowles

 

Zdroj: Tonwandcountrmag.com, Goodhousekeeping.com, ELLE.com  

Mohlo by se vám líbit

Powecouples 20. století

Každá dekáda měla své "dokonalé páry". Některým manželské štěstí vydrželo doteď, a jiné osud rozdělil. Připomeňme si největší powercouples 20. století!
elle.cz