Svět ji miluje: Recept na krásu od Michelle Pfeiffer

Její první velká role v pokračování Pomády coby Stephanie Zinone na papíře vypadala jako sázka na jistotu – první Pomáda byla světovým hitem, a tak se očekávalo, že po této roli začne pro Pfeiffer zcela nová kapitola. Byť byla herečka jedinou záchranou filmu od naprosté zkázy, nikdo po něm nechtěl mladou Michelle obsazovat. Všemi silami se tomu i bránil režisér snímku Scarface Brian De Palma. Ten po shlédnutí pokračování Pomády dokonce odmítl i to, aby herečka vůbec dorazila na casting. Chystaný trhák s Al Pacinem měl být plný krve a násilí a sladká Stephanie se podle něj rozhodně nemohla převtělit do kokainové královny Elviry. Po naléhání producenta však své rozhodnutí De Palma naštěstí změnil. A dobře udělal – kritici totiž její herecký výkon ocenili víc než samotný film.  


Nemohlo být vůbec žádný pochyb o tom, že je ideální adeptkou na roli Čarodějky z Eastwicku, po boku Cher a Susan Sarandon, kde se coby Sukie Ridgemont proměnila z plaché matky na půvabnou voodoo-mama. Nebylo to však nic oproti transformaci, která se odehrála přímo před našimi zraky ve filmu Batman se vrací, jenž režíroval Tim Burton. Coby Selena Kyle získala všeobecné uznání filmových kritiků a její výkon je soustavně označován za nejlepší ztvárnění Catwoman všech dob.

Byť se jednalo o „pouhý” superhrdinský film, který zřejmě neměl být brán až příliš vážně, byla Pfeiffer schopna obohatit svou roli o neuvěřitelnou hloubku charakteru. Byla hrdinkou i padouchem s velmi specifickým pohledem na spravedlnost, ultimátním sexsymbolem vyzařujícím až animalistickou přitažlivost i nebezpečným protivníkem v boji. Strhla na sebe veškerou pozornost diváků a Michael Keaton coby Batman společně s Dannym Devitem v roli Tučňáka se rázem stali pouhým pozadím.  

 

Michelle Pfeiffer

 

Tou dobou měla na svém kontě již tři nominace na Oscara, a byla také jmenována beauty ikonou a nejkrásnější ženou dvou posledních dekád 20. století. Nehledě na obrovskou popularitu se však na přelomu milénia rozhodla oprostit od hraní i produkce, jelikož chtěla více času trávit s rodinou. Na plátně se proto začala objevovat výrazně méně – o to více ji však diváci ocenili. Po Bílém oleandru, Vzájemném obětí a Cherí ji diváci mohli poznat z nové perspektivy – a to coby s grácií zrající ženu, která svou tvář narozdíl od mnohých jiných hereček (věřících na neškodný efekt botoxu), může stále ovládat.  


Oficiální návrat však nastal až v rámci filmu Temné stíny (2012), kdy spojila po dvaceti letech síly s režisérem Timem Burtonem, a revival její kariéry mohl začít. Kromě dramatických rolí ve snímku Čaroděj ze země lží o finančním podvodníkovi Bernie Madoffovi, Vraždě v Orient expressu a černé komedii Po francouzsku se vrátila i ke svým akčním rolím – odchytil si ji totiž všemohoucí Marvel Univers, kde získala roli původní Wasp.  

 

Michelle Pfeiffer

 

Dnes slaví herečka čtyřiašedesáté narozeniny, a všechny kolem zajímá, jak zrát se stejnou grácií. Její odpověď je však v rámci všech interview stejná – zdravá strava, dostatek pohybu a také spánku. Když byla mladá, propadla kultu vegetariánství a metafyziky, pod vlivem svých hereckých koučů v LA. Ti ji však také odnaučili pít, kouřit a brát drogy.

Po narození svých dětí i diagnóze rakoviny u jejího otce i nejlepšího přítele se na svět začala dívat zcela jinak. Rozhodla se dávat pozor na vše, co jí, i na to, co na své tělo aplikuje. Je velkou zastánkyní přírodní kosmetiky a transparentnosti v beauty průmyslu, a snaží se vyhýbat veškerým toxinům. Analyzuje složení všech krémů, dekorativní kosmetiky, ba dokonce i parfémů. Postupem času se také stala vegankou – jelikož si všimla rozdílů, které ji přineslo minimum živočišných produktů ve stravě. Jí pouze ovoce a zeleninu a připouští, že kromě potřeby zůstat zdravá, je důvodem veganství i její marnivost a nutkání udržovat si štíhlost a krásu.  

 

Michelle Pfeiffer