12 věcí, které byste měli vědět o Christianu Diorovi
Nejslavnější návrhář všech dob, jehož jméno znají všichni. Jaký byl Christian Dior a co z něj udělalo módní ikonu?

Christian Dior se narodil 21. ledna 1905 ve francouzském Granville do rodiny bohatého obchodníka s hnojivy. Jednoho únorové dne roku 1947 se z něj stala největší módní hvězda a nevyčerpatelný zdroj inspirace pro ostatní módní návrháře. 

cd new look 08d21

Způsobil módní revoluci. Dva roky po 2. světové válce představil svou první kolekci a hlavně novou siluetu. V době, kdy Evropě vládla ekonomická krize, Monsieur Dior přišel s bohatou sukní, která maximálně zdůrazňovala úzký pas. Módní novinářka Carmel Snow to pojmenovala "new look". V ten moment se zrodila legenda, z Diora byla přes noc superstar a miláček všech krásných a bohatých žen po celém světě.


 cd lucky a3f03

Na přání svého otce vystudoval politické vědy, rodiče totiž doufali, že by Christian mohl být diplomatem. Což se nikdy nestalo. Než si otevřel vlastní módní dům na Avenue Montaigne, kde dodnes značka sídlí, pracoval jako ilustrátor a asistent pařížských couturiérů Roberta Pigueta a Luciena Lelonga.


 

cd art 17ae3

Než se stal módním návrhářem, otevřel si malou uměleckou galerii, kde vystavoval díla Pabla Picassa, Salvatora Dalího, Jeana Cocteau, Maxe Jacoba a Georgese Braquese. Galerii musel ale v roce 1931 zavřít. Ve stejném roce zemřel jeho starší bratr i matka a otcův podnik zkrachoval. Vášeň pro umění mu ale zůstala a po celou dobu historie módního domu, se umění prolíná o jednotlivých kolekcích.


 

cd marlene 9152e

Miloval filmy. Jakmile se stal slavným návrhářem, rád se obklopoval těmi největšími hvězdami stříbrného plátna. Pro Marlene Dietrich navrhoval šaty nejen do jejího soukromého šatníku, ale i do filmů. V roce 1955 byl dokonce nominovaný na Oscara za nejlepší kostýmy ve filmu Hlavní nádraží. Sošku si nakonec odnesla Edith Head za film Sabrina. 


 

cd miss dior 572bb

Ve stejném roce, kdy představil svou první haute couture kolekci, založil také Christian Dior Parfums. První vůní byla Miss Dior, květinovo-chyprový parfém vytvořil Jean Carles a Paul Vacher.


 

cd diorissimo 89dca

Jeho nejoblíbenější květinami byly konvalinky, měl je kolem sebe po celý rok. Jeho zahradník mu je speciálně pěstoval. I proto oslovil v roce 1955 parfuméra Edmonda Roudnitsku, aby vytvořil parfém, který bude oslavou konvalinek. O rok později se všechny dámy začaly vonět legendární vůní Diorissimo.


 cd mitzah b1585

Pro svou první zahraniční přehlídku si vybral Sydney. V dalších letech cestoval se svými modelkami po Jižní Americe, zavítal do Řecka, Anglie, Ruska a samozřejmě uspořádal legendární turné po USA, kde v roce 1948 otevřel první butik v New Yorku na 5. avenue.


 

cd roger viv 6d51b

Na první kolekci bot na míru si pozval obuvníka Rogera Vivier, to se psal rok 1953 a Dior zároveň představil první rtěnku Rouge Dior.


 BAR e1a11

V roce 1955 otevřel na rohu Avenue Montaigne a Rue Francois 1er butik, do kterého můžete přijít i dnes. Najal si prvního asistenta. Tím nebyl nikdo jiný než Yves Saint Laurent, který ho po smrti nahradil na postu uměleckého ředitele.


 

cd moi 2d44c

Christian Dior napsal své vlastní paměti, které pojmenoval "Christian Dior et moi".


 

cd time 60e9a

Byl první francouzským návrhářem obálce časopisu Time.


 cd sylvie 284f6

V čele svého módního domu stál pouhých deset let. 23. října 1957 zemřel v italském Montecatini ve věku 52 let. I tak krátká doba mu stačila na to, aby totálně změnit ženský šatník a stal se ikonou a vzorem pro další generace módních návrhářů.