ELLE Gala Czech & Slovak Runway: Nehera

Co bylo hlavní inspirací pro vznik kolekce Nehera, která byla představena ve spolupráci s ELLE? 

Pro kolekci Prefall24 byl hlavní inspirací současný stav umělé inteligence, která není zatím příliš inteligentní a ani ne moudrá. Kolekce prezentuje náš humorný komentář chyb, kterých se tyto algoritmy dopouštějí, když se učí z internetových obrázků a videí při současné absenci rozumu v těchto algoritmech a strojích. Dnes AI často produkuje směšné chyby, například ve chvíli, kdy ji požádáte o vygenerování obrázku člověka. Udělá mu klidně 4 prsty na ruce a 4 ruce na těle. A podobně... Je to proto, že AI je počítačový algoritmus, který se učí z obrázků a textů na internetu. Ani neumí správně dešifrovat nejasné kontury a překryvy. Kolekce obsahuje trenchcoat, šaty a košili se čtyřmi rukávy. Nebo „naruby obrácenou“ konstrukci saka a kalhot, nebo do strany posunuté švy na sukni a kalhotách. Běžné chyby jsou použity jako humorný komentář dnešního pobláznění umělou inteligencí.

Můžete blíže popsat unikátní techniky nebo materiály použité ve vaší kolekci?

Je tu hned několik unikátních materiálů, technik a střihů. Například takový corduroy velvet, mohair shantung, speckle tweed wool blend nebo mole skin, technická látka připomínající broušenou kůži použitá na kviltovaných rukávech elegantního dlouhého kabátu, respektive na povrchu zimního bomberu... nebo inovativní konstrukce rukávů na vícero modelech. Například naše saka a kabáty mají být kreativní, pohodlné i technicky dokonale zkonstruované a ušité zároveň. To vše najednou, i když jde často o protichůdné požadavky. Dále shledáváme inovativními ony čtyři rukávy na trenchcoatu – aby se daly použít jakékoliv z nich nejen jako rukávy, ale zbylé dvě i jako pásek.

ELLE Gala Czech & Slovak Runway: Nehera
Narazili jste při navrhování kolekce na nějaké výzvy, a pokud ano, jak jste je překonali? 

Velkou výzvou byl nový typ konstrukce rukávů na některých sakách a kabátech této kolekce. Vyžadovalo to soustředěný a houževnatý dlouhodobý vývoj a spolupráci designérů, kostruktérů a technologů v mnohých opakováních tohoto procesu. Kreativní posouvání těchto hranic v zájmu nového tvaru nebo siluety v tak technicky náročné oblasti jako je konstrukce tailored saka nebo kabátu se dá dělat jen v týmu mnoha velmi zkušených specialistů. To je jediný recept. I na překonávání překážek a na posouvání hranic.

Jaké poselství nebo emoce jste chtěli prostřednictvím svých návrhů předat? 

Silná žena může být taková, jaká sama chce. Feminní, androgynní nebo maskulinní. Nebo mix všeho. Je to její osobní volba. My jí chceme poskytnout mentální komfort a kreativní šatník pohodlných kousků, který dokáže dokreslit její osobnost a komunikovat světu její vlastní styl. Chceme podpořit osvobození se od předsudků a zároveň respekt vůči svému okolí.

Co doufáte, že si diváci odnesou ze zážitku z vaší kolekce na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Ačkoliv je pouhých šest kousků malý komunikační prostor, byli bychom rádi, kdyby si nás zapamatovali jako značku nadčasového kvalitního a kreativního urban tailoringu.