Čeští designéři radí, jak přežít karanténu

RONY PLESL

„Mám rád láskyplný nekorektní ironický humor britského typu.“

KOHO PODPOŘIT / Každý podpořme své blízké restauratéry, pokud mají výdej. Nemají to lehké. Buďme k nim štědří a nevařme jen doma.

FILM / Pro mne byl určitě v posledních měsících oporou a inspirací film Dva papežové. Jinak mám z nových režisérů rád filmy Xaviera Dolana – pro mne nejlepší film za poslední léta Je to jen konec světa. Doporučuji sledovat dokumenty o osudech jednotlivců. Uvědomíme si, že nikdo nemá napsáno v rodném listě, že život bude snadný.

INSPIRACE / Už léta mě na Facebooku nabíjí čapkovská moudrost Michala Třeštíka. Pokud jej nemáte v přátelích, pusťte si někdy zprávy Luďka Staňka na Mall TV.

Rony
cara

TEREZA TALICHOVÁ ZE STUDIA TITITI

KOHO PODPOŘIT / „Těžké časy nejen v těchto dnech zažívají matky samoživitelky. Vím, jaké to je, být svobodnou matkou, takže podpora této sociálně znevýhodněné skupiny je potřeba. Ráda bych doporučila organizaci, která teď pomoc skutečně potřebuje – Azylovydum.cz.

KNIHA / Chtěla jsem si konečně dočíst Sto roků samoty, ale našla jsem si zábavnější resty! Mezi nimi třeba knihu Big Joe o legendárním nuselském zápasníkovi Josefu Šmejkalovi. Chtěla bych totiž vytvořit figurku tohoto zápasnického mistra Evropy. Web Vyšehradskej.cz je zase inspirující čtení i doporučení na krásné procházky na dobu po koronaviru.

Tititi

FILM / Co bychom dělali bez filmů! Ke stažení i streamování je ideální Aerovod.cz a můj aktuální objev: Moje kino LIVE - Spolu doma v kině na Kinoscala.cz. Z filmů pak doporučím Žena na válečné stezce.

HRY / Mojí vášní jsou indie počítačové hry, Monument Valley každý určitě zná a já momentálně hraju Inside od studia Playdead.

INSPIRACE / Než jdu spát, tak se uklidňuji instagramovým účtem @david.hockney.

cara

JAKUB POLLÁG & VÁCLAV MLYNÁŘ ZE STUDIA DEFORM

„Svět bez umění, designu a gastronomie bych nechtěl zažít.“ Jakub Pollág

KOHO PODPOŘIT / „Gastronomie a kultura asi dostaly největší ránu. Dají se mnohokrát podpořit online. Svět bez umění, designu a gastronomie bych nechtěl zažít. A také by bylo smutné, kdyby přežili jen ti ekonomicky silní a ne ti kvalitní, takže každý podpořme to, co máme rádi,“ říká Jakub a Václav doplňuje:

Textile Mountain rozdali veškeré svoje zásoby látek na výrobu roušek zdarma, a proto myslím, že by jim pomoc pomohla. Super kytky i přístup ke krizi má Haenke – aktuálně vybírají peníze na výrobu dezinfekcí na Donio a papírnictví Papelote nabízí krásné skicáky, které se v této době rozhodně hodí a jim i malá koupě pomůže přečkat obtížnou dobu.“

 

Deform

 

KNIHA / Jakub radí Factfulness od Hans Roslinga. Je spravný čas si ji přečíst. Ukazuje, že dění ve světě se dlouhodobě zlepšuje. Myslím, že dokáže naplnit optimismem. Je tam obrovske množstbí zajímavých informací, a ještě k tomu ji Hans Rosling dokázal napsat zábavnou formou. Václav doporučuje publikaci Why we sleep.

SERIÁL / The JINXNarcos Mexico a jedinečné What we do in the shadows, což se dá shlédnout i jako film.

INSPIRACE / Máme moc rádi profil fotografů @Hawlinservicesa na youtube The Dodo –pokud někdo chce zapomenout na chvíli na „Coronu“, toto je ten správný kanál.

cara

 

EVA A MARCEL MOCHALOVI ZE STUDIA LLEV

„Proměňte domácnost na tělocvičnu!“

JAK SE DOMA NEZBLÁZNIT / „V této době je více potřeba, abychom žili aktivně a více dbali na svoji kondici a posilovali svého ducha. Sledováním sociálních sítí tělu ani mysli moc neprospějeme. Takže šijeme v ruce roušky, hrajeme na ukulele, violoncello a cvičíme tělo. Proměnili jsme naši domácnost na tělocvičnu. Z pohovky či stolku je lavice nebo opěrka pro cvičení s činkami a hodně času trávíme s dcerou Mínou na yogamatce v pozici hory nebo na trampolíně.

l

 

FILM / Zelená kniha s naším oblíbeným hercem Viggo Mortensenem, který se dokáže vždy pro svoji roli proměnit jako chameleon. Viggo je neuvěřitelný a v této době nás tento snímek přenese do stavu, který potřebujeme – vypnout. Online ji shlédnete třeba tady.

KNIHA / Pro každého, kdo miluje Pána prstenů nebo chce přesedlat z Hry o trůny bude Pohřbený obrod Kazua Ishigura.

AUDIO / Robinson Crusoe & Daniel Defoe. Náš milovaný příběh, který je i na YouTube i v animované filmové podobě – Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku od studia Jiřího Trnky a výtvarníka Adolfa Borna. Nesmrtelná nádhera.

cara

TADEÁŠ PODRACKÝ 

„Můj tip pro dobití energie je vypnout mobil a tvořit!“

„Já jsem si karanténu udělal docela produktivní a lepím doma modely k objektům – to mě nabíjí energií. V rámci detoxu je to i odříznutí se od virtuálního světa, i kdyby jenom částečné… Takže můj tip pro dobití energie je vypnout mobil a tvořit!“

Tadeáš

 

KNIHA / The Craftsman od Richarda Sennetta. Obhajoba řemesla jako rovnoprávného a progresivního nástroje výzkumu, který je principiálně použitelný ve všech činnostech. Tahle knížka vás donutí přemýšlet nad tím, jak důležitá a ceněná by měla být pro člověka ruční práce.

Craftsman
cara

JIŘÍ KREJČIŘÍK

„Současný stav je nejen zastavením světového dění, ale zároveň i příležitostí k pozastavení sebe sama.“

„Vlastně nemám žádný online tip, který bych doporučil. Na nic teď nekoukám. Současný stav je nejen zastavením světového dění, ale zároveň i příležitostí k pozastavení sebe sama. Spíš se snažím distancovat od zpravodajství a smrště informací a vjemů a soustředit se na vlastní sebereflexi a pracovat na svých projektech. Pokud jedete taky tudy, tak alespoň doporučím svého oblíbeného skladatele ambientní hudby – Rafael Anton Irisarri, s ním to jede krásně.“

FILM / Toni Erdmann. Neskutečně povedená práce s nadsázkou, ironií, ve vzájemném kontrastu k absurditě a grotesknosti mezilidského neporozumění. Shlédnout online ho můžete třeba na HBO GO.

 

KNIHA / Nedávno jsem dočetl Rozmluvy s Marcelem Duchampem od Pierra Cabanna, což je nejrozsáhlejší rozhovor s Duchampem. Duchamp je pro mě Colombova manželka dějin moderního umění. Všichni jsme se o něm učili, všichni o něm mluví, ale strašně málo se o něm vlastně ví, v porovnání s tím, jaký jeho tvorba měla dopad. Bavilo mě mít možnost ho více poznat, dostat se více do kontextu doby, ve které své věci vytvářel a jakým způsobem svou tvorbu komunikoval. A to vše si poskládat do mozaiky doby.

INSPIRACE / Časopis Zug Magazine. Moc povedená serie, prezentující výběr současných umělců skrze různá odvětví – vizuální rozkoš.

Jiří
cara

LUCIE KOLDOVÁ

„Les a čerstvý vzduch mě teď inspiruje i k jiným věcem než je design. K hlubšímu zamyšlení nad životem a jeho rychlostí.“

„Odjeli jsme s dětmi pryč z Prahy do Šumperka k prarodičům manžela, kam jsem si vzala jen ELLE Decoration a můj oblíbený RUM magazine. Inspiruje mě tu les a čerstvý vzduch k jiným věcem než je design. K hlubšímu zamyšlení nad životem a jeho rychlostí. Instagramové účty a sítě jsou dnes už součástí nás všech, a tudíž i mé práce, nicméně před nimi bych potřebovala často prchnout. Na nich člověk vidí hlavně všechno to, co nestíhá, když ,normálně žije‘. Jako matka dvou dětí během karantény nestíhám nic jiného než se o ně starat a proto i home office mám teď zřídka, když jsou děti doma, posílám jako důkaz foto i se stážistkou.“

KOHO PODPOŘIT / Podporuji a silně doporučuji Kitchenette, Lavly, NILA nebo Alex Monhart.

 

Lucie Koldová

 

Další #design inspiraci hledejte v nejnovějším vydání časopisu ELLE Decoration, teď navíc s poštovným ZDARMA! Objednat si ho můžete tady.

 

ED

EBC promo