Milan Pekař
Vidět české jméno na zahraničních přehlídkách udělá vždy radost – i když v případě Milana Pekaře to není nic, na co bychom nebyli zvyklí. Díla současného vedoucího Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM vystavovala Rosana Orlandi Gallery v Miláně nebo Saatchi Gallery v Londýně, zastoupení má ve sbírkách v Koreji, Drážďanech i Lipsku. Naposledy jsme ho zahlédli právě ve Frankfurtu, konkrétně splétanou keramickou vázu z kolekce Woven, na které spolupracoval s Terezou Slukovou. Inspiraci čerpá z prvních pravěkých keramických výrobků, které vznikaly vtlačováním hlíny do pletených košíků a jejich následným vypalováním.
Emilie Palle Holm
Tkalcovství je blízké také dánské designérce Emilii Palle Holm. Ta ke konstrukci trojrozměrných žakárových struktur využívá princip origami. Objekty ORIORI se mění podle úhlu pohledu nebo při dotyku. Každý kus začíná jako plochá tkanina ve tvaru obdélníku, která se skládáním podle přesně daných linií promění v prostorový objekt.

Clémence Birot
V zrcadlech Astra Clémence Birot můžete hledět do očí hloubce vlastního rozjímání. Důraz na řemeslo vede francouzskou designérku k neustálému hledání jedinečného výsledku, který respektuje materiál, a navzdory technickým výzvám tak vždy zůstává v centru pozornosti. Stolní zrcadla Astra jsou složená z ručně foukaného skleněného podstavce, broušené korkové koule a kulatého zkoseného zrcadla. Díky korkové kouli je lze naklápět dle potřeby a do skleněného podstavce můžete uložit drobné předměty a šperky.

Inga Sempé
Budoucnost z recyklovaného aluminia má ten správný futuristický lesk, ale navíc s mimořádně nižší uhlíkovou stopou. Novou slitinu průmyslového výrobce Hydro představil Beller Fjetland minulý rok v Miláně v rámci výstavy 100R prezentující objekty z extrudovaného hliníku vytvořené sedmi různými designéry. Zadání bylo dodržet konstrukci z jednoho materiálu bez dalších upevňovacích prvků – komponenty se do sebe jednoduše zasunou a spoje jsou integrovány do lisovaných hliníkových profilů. Jedním z řešení byla stolní lampa Grotte od Ingy Sempé, kterou jsme potkali právě na Ambiente.
Willem Zwiers
U znovuvyužití již existujících materiálů ještě chvíli zůstaneme. Na cestu od záchrany vzácných knih z druhé ruky po výrobu mramorovaného nábytku se vydal Willem Zwiers. Kolekce Transformed Remnants představuje odkládací stolek, stolní lampu a knihovnu. Na první pohled se zdá, že koukáte na mramor, ve skutečnosti to jsou stovky svazků knih (včetně několika Biblí), které Willem pomocí vlastních experimentálních metod a nástrojů zpracoval do eklektických objektů.

recozy.
Mezi vystavenými produkty jste mohli narazit i na stále populární 3D tisk z recyklovaných materiálů. Do nábytku a interiérových doplňků je na severu Německa přetváří studio recozy. Byť si útulnost, na kterou odkazuje název studie, v současném interiéru představujeme trochu jinak, příznivce minimalismu mohou jejich vázy, lampy nebo stolky stále oslovit.

Pablo Ejarque-González
Španělský designér působící v Brooklynu, Pablo Ejarque-González, ve své tvorbě propojuje technické základy inženýrství průmyslového designu s avantgardními experimenty, které začal rozvíjet v rámci svého magisterského studia designu nábytku na Rhode Island School of Design. Na Ambiente vystavoval kolekci El Fuego. V ní zkoumá transformativní krásu ohně a zároveň skrze materiál, formu a řemeslné zpracování zprostředkovává bohaté kulturní dědictví Valencie.
Made51
Na závěr jeden projekt se silným kontextem současného světového dění. MADE51 pomáhá uprchlíkům s budováním udržitelného živobytí skrze jejich řemeslné dovednosti. Do projektu je aktuálně zapojeno zhruba 3 700 řemeslníků ve 23 zemích – převážně ženy, které tak odhadem vydělají na živobytí pro dalších 16 000 lidí. Ano, v kontextu celosvětového počtu uprchlíků, který měl ke konci roku přesahovat 108 milionu osob, to je nepatrné číslo. I to ale může vytvořit pozitivní prostor, který ony miliony nepřehlíží a snaží se uchovat část původního kulturní dědictví.
Podívejte se do naší galerie, kde najdete to nejlepší z veletrhu spotřebního zboží Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem:
- Zdroj článku:
Autorský článek