Knoll vrací život ikonickému křeslu Tugendhat

Abychom byli naprosto přesní, jedinou změnou jsou drobné nástavce na ochranu podlahy před odřením ocelovou konstrukcí, které lze však snadno odstranit. Žádný větší update křeslo nepotřebovalo – zůstává tedy dokonalým příkladem designového mistrovství. Bylo navržené v roce 1929 pro stejnojmennou vilu a do 80. let minulého století je vyráběl americký výrobce nábytku Knoll. Letos se Knoll rozhodl znovu uvést toto ikonické křeslo na trh. Návrat takové ikony je rozhodně důvodem k radosti pro všechny milovníky designu a architektury.

Mohlo by se vám líbit

4 designérské ikony nábytku, které si můžete koupit z druhé ruky

Nábytek z druhé ruky je v zahraničí naprostým fenoménem, a v Bratislavě je nejoblíbenější destinací pro milovníky vintage nábytku jednoznačně studio Lavish. Navštívili jsme jeho nově otevřenou pobočku v Karlíně a vybrali pro vás čtyři designérské ikony nábytku, které spojují krásu s pohodlím.
elle.cz

Brněnský skvost: Vila Tugendhat

Patří mezi nejslavnější stavby světa, kde si prohlídku musíte zamluvit několik týdnů, někdy dokonce měsíců dopředu. Není divu. Vstoupit do této vily je jako ocitnout se v jiném světě. Onyx, mramor a další ušlechtilé materiály, otevřený půdorys, velkoformátové okenní tabule, propojení interiéru a exteriéru a  vkusná velkorysost ve všech směrech, to vše fascinovalo návštěvníky z celého světa již před 100 lety a fascinovat nepřestává ani dnes. Obzvlášť v době, kdy označení tiny house či tiny apartment je již běžně zavedeným pojmem. 

Německý architekt Ludwig Mies van der Rohe zde společně s interiérovou designérkou Lilly Reich vytvořil funkcionalistický gesamkunstwerk – navrhl nejen samotnou budovu, ale také veškeré vybavení od nábytku po kliky u dveří. Dům tak působí jako dokonalý umělecký celek, a ne pouze jako skořápka či prostor k zaplnění. Mies van der Rohe navrhl vilu pro manželský pár Fritze a Gretu Tugendhat. Stejné jméno pak nesla nejen vila, ale i letos znovuzrozené křeslo.

Genialita Miese van der Roheho

Mies van der Rohe dokázal do křesla promítnout stejné principy, které nesou i jeho architektonické návrhy. Křeslo Tugendhat je minimalistické, ale nikoliv chladné. Je založené na ocelové konstrukci, ale přitom zůstává pohodlné. Příjemné posezení nebylo na úkor vzhledu; estetika nebyla obětována funkčnosti. Základem křesla je stejně jako v roce 1929 ocelová konstrukce, která se s vámi příjemně zhoupne, jakmile usednete na dva měkké polštáře. Ty jsou uchyceny koženými popruhy, které jsou nejen funkční, ale také vizuálně dotvářejí zadní část křesla.

Tugendhat versus křeslo Barcelona

Nelze se ubránit srovnání s populárním křeslem Barcelona, které Mies van der Rohe navrhl pro Barcelonský pavilon ve Španělsku ve stejném roce. Toto křeslo se stalo symbolem luxusního ubytování, kanceláří či lobby pětihvězdičkových hotelů, podobně jako chaise longue od Eamesových. Křeslo Barcelona se také nikdy nepřestalo vyrábět a k jeho rozšíření přispělo i to, že za zlomek ceny seženete snadno jeho kopii. Jaký tedy bude návrat brněnské ikony? Americký výrobce Knoll vyráběl křeslo Tugendhat v letech 1964 až 1979 a jeho návrat skoro po padesáti letech oznámil před pár měsíci na italském veletrhu Salone del Mobile. Pokud toužíte mít doma kus vily Tugendhat, můžete vybírat z různých čalounění od neutrálních barev jako hnědá či černá po pulsující odstíny žluté a červené. Inspiraci můžete čerpat z kampaně, kterou Knoll nafotil přímo v brněnské vile Tugendhat.

Ikonické křeslo Tugendhat zpátky ve stejnojmené vile:
Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24