Naslouchejte volání dálek s novou Elle Decoration

V globalizované společnosti, jako je ta naše, jsou mezikulturní dialogy zdrojem vzájemné inspirace a zajímavých fúzí. Letní číslo, které právě držíte v ruce, je propojování kultur věnováno především. Je poctou Čechům, kteří měli odvahu se přestěhovat za hranice, i smeknutím před cizinci, kteří se usadili u nás.

Těšit se můžete na fascinující příběh curyšského nakladatelství Bohem Press Otakara Božejovského, které dovedl k tak obrovské světové slávě, že knihy vydal v 67 jazycích, a na Tchajwanu se dokonce dodnes dětským knihám říká podle názvu jeho nakladatelství. Teď jeho unikátní kolekci ilustrací od předních umělců koupilo město Český Krumlov a expozici právě otevřelo.

Přečtete si také o fotografce Tereze Zelenkové, jejíž díla do sbírky pořídilo přední londýnské Victoria & Albert Museum, o multimediálním umělci Jiřím Příhodovi, který posledních jedenáct let žije na střídačku mezi Čechami a Spojenými státy americkými, nebo rozhovor s polským designérem Marcinem Rusakem, jehož skleněné plastiky vznikají mimo jiné i v severočeských sklárnách.

Do slunné Kalifornie jsme zajeli nafotit bydlení Slováka Mikiho Bauera, nedaleko Úštěku jsme navštívili rodinu, která několik let žila ve Francii, a v centru Prahy jsme zavítali do minimalistického bydlení uměleckého ředitele Národního baletu Filipa Barankiewicze, který je původem z Polska. Mějte i vy léto plné mezinárodních impulzů!