5 nejlepších pražských podniků, kde se dívat po designu

Alma

„Alma je nový život uprostřed starého města. Avantgardní duše, která po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v 60. letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy,” stojí v manifestu této meky gastronomie. Dnes tam znalci dobrého jídla a pití stojí na stůl fronty. Při čekání mohou kromě tlumeného interiéru v odstínech písku a kamene od architektů ze studia Neuhāusl Hunal architects obdivovat i vybrané designové kousky. Například systém světelných boxů od typografa Jana Horčíka, designových svítidel na míru ze spolupráce firmy bulb a Neuhäusl Hunal či designérů jako Lucie Koldová Davide Groppi i Piero Lissoni.

Goodlok

O pár ulic dál vám při vstupu do oblíbeného podniku zdravotně uvědomělé smetánky Prahy, oblíbeného fresh baru Goodlok, kroky ozáří svaté střevo - počin Lukáše Nováka, velkého talentu české designové scény. Již dle názvu je vidno, že neonově modrý, skleněný lustr je inspirovaný částí těla, které návštěva tohoto podniku udělá nejlépe. Výrazné světlo vkusně doplňuje jinak minimalistický, bílý interiér – barvami tu totiž hraje pestrá nabídka.

Goodlok

Slice slice baby

Podobný trend – tedy alespoň co se zdravých střev týče – potkáte i v této nedávno otevřené pizzerii Slice slice baby. Pizza, která je mimo jiné také součástí vizuálů podniku z pera Jana Stuchlika, je totiž z kvásku. Identita pak perfektně ladí s interiérem od architektek z Narro Office – vévodí jí barva rajčatové omáčky passata – rudá. S tou se lze setkat jak na menu, tak v salonku. Naopak v části, kde dochází na tvrdý business, kuchyni, je interiér  v klidnější, béžové barvě. Nerezová ocel, dubové dřevo, pískový sokl a růžové mramorové stolky nakonec vytváří atmosféru jako u šéfkuchařky doma v kuchyni.

Slice Slice Baby

Onesip coffee

Vinohrady si připsaly další perlu mezi kavárnami. Patří do rodiny již známého hráče na kavárenském poli, Onesip coffee. Tahle mladší sestra legendární pobočky v Haštalské ulici je však úplně jiná, než na jakou jsme byli u Onesip doposud zvyklí - barevné ladění ve připomínající styl režiséra Wese Andersona nezanechá vaše oči v klidu – rudé detaily v kovu rezonují na sytě modrých dlaždičkách na stěně, které naopak vystupují na pozadí tyrkysových poliček. To vše doplněné nábytkem ze světlého dřeva a béžovou, kropenatou podlahou. Za působivou prací s interiérem stojí Lenka Juchelková z architektonického studia edit!.

Onesip Coffee

Pauseteria

Tahle kavárna sice není úplný nováček na scéně, její rozšířené prostory na Praze 1 však ano. Spolehlivý úkryt už několik let poskytuje kolemjdoucím v těsném sousedství Staroměstského náměstí, minulý rok však prošla rekonstrukcí a zdvojnásobením prostor. Přibyla útulná zahrádka a sezení uvnitř se rozšířilo do dalšího domu. Ruku v ruce s rekonstrukcemi přibyla do Pauseterie také rodina svítidel Luna z dílny designéra Jiřího Krejčiříka. Krejčiříkovy měsíce však pouze u měsíčního svitu nezůstávají. Svítidla totiž nabízí rovnou dvě možnosti osvětlení: Měsíc a Slunce. Záři a odraz. Provedou vás po dobu celého (zamračeného) dne – a následně i nocí a tmou. Je to překrásná podívaná.

Pauseteria

Zdroj: autorský článek

Foto: archiv podniků, @vojtechtes