Černý na bílém
Jméno Jana Černého je možné slyšet skloňovat v Čechách i zahraničí již pár let, od stáže v Louis Vuitton, přes spolupráci se značkou KARA či renesancí bot Prestige, až po návrh českých oděvů k Olympijským hrám, Jan nás nepřestává bavit. A nezůstává jen u módy. Ve spojení s jeho tvorbou lze sledovat prolínání s dalšími směry – během jeho přehlídek modelové kráčí do rytmu beatů od DJ NOBODYLISTEN a například scénu z Pražského hradu doplnil svým sklem designér Lukáš Novák.
Boj harmonií
Tuto multidisciplinárnost lze u Jana sledovat i v jeho nově zrekonstruovaném bytě. Jeho pražský domov je do detailu vyladěná kurátorovaná sirka jak must-have kousků, tak jedinečných artefaktů. Sklobí v něm tak na první pohled kontrastní prvky, které však v celku dodávají bytu harmonicky vzhled. A stejně tak jako ve své tvorbě, Janův vnímavý designérský pohled a schopnost vyprávět příběhy jsou zřejmé v každém koutu tohoto interiéru.
Život na nepopsaném plátně
Když se ptáme Jana na jeho styl v oblasti interiérového designu, odpovídá s úsměvem: „Čistá a vzdušná oáza. Přemýšlím nad bytem jako nad galerií, kde se v neutrálním základu proměňují různé objekty, které mě zrovna fascinují.“ A opravdu, při vstupu vás obstoupí jakási lehkost, kde na popředí pomyslného bílého plátna hrají prim ty nejzábavnější kousky z nejrůznějších materiálů, epoch i barev a tvarů. Je vidno, že Janova inspirace při výběru nábytku, dekorativních objektů a umění pro jeho domov je rozmanitá. Inspirují jej cesty, artefakty z historie, jeho oblíbené osobnosti a jejich vlastní interiéry i magazíny. „Přemýšlení nad prostorem a interiérem je mojí velkou vášní,“ vysvětluje Jan.
Od Davida po Caldera
Popíjíme champagne a rozhlížíme se. Vidíme snad Alexandra Caldera ladně visícího ze stropu? Oči nám sklouzávají po studiu dále, a to na v rohu nonšalantně postavenou miniaturu sochy řeckého Davida kontrastující s dominantou opodál, dvěma moderními křesly Wassily B3 od Marcela Breuera pro Fasem. Ty naopak jemně koketují s kouskem z Janovi vlastní tvorby, u postele naaranžovaným modrým kobercem JAN. Modrá je přitom jednou z barev, jež prostupuje jinak neutrálním interiérem. Po její stopě nás od koberce pohled vede přes skleničky Dechem až po dominantu prostoru, obraz od slovenského malíře, Martina Lukáče. Tato různorodost nám nedá a ptáme se – který kousek návrháře teď nenechává spát? „Je jich více – momentálně ale asi lampa Chiara, kterou jsem dostal jako dárek od svých nejbližších přátel. Baví mě ta mohutnost, která se ale ztrácí v zrcadleném plechu, ze kterého je vyrobena,“ odpovídá Jan.
Byt Jana Černého je nejen místem k životu, ale i galerií, kde každý předmět má své místo a příběh. Jeho cit pro detail a vášeň pro design dělají z tohoto prostoru inspirativní oázu, která neustále překvapuje a okouzluje, stejně tak, jak jeho kolekce.
Zdroj: autorský článek
- Zdroj článku: