Travel with ELLE Decoration: Cesta do jiné éry

La Bionda, butikový hotel v prázdninové vesničce

„Je to samozřejmě fikce, storytelling. Ale hledala jsem nějakou náladu, pocit, příběh, který chci hotelu vtisknout,” vysvětluje dvaatřicetiletá majitelka Carla Lloveras. Vystudovaná právnička z řeznické rodiny se v advokátním světě nikdy nenašla a během cest po Asii se jí zalíbila představa vlastního hotelu. „Vždycky jsem si představovala, že budu mít jednou restauraci nebo místo, kam se lidé mohou zastavit na skleničku. Pak jsem se ale vydala navštívit rodinné známé do Vietnamu, odtud jsem cestovala do Kambodži a na Filipíny, a objevila tam spoustu rodinných hostelů. Zůstalo mi to v hlavě, a když jsem se vrátila, rozhodla jsem se najít nemovitost v Beguru, prázdninové vesničce, kam jsme s rodinou jezdili každé léto a kde jsem to milovala. Přátelé se mě často ptali: ‚Carlo, kde se v Beguru ubytovat? Kde se najíst?‘ A já nikdy nevěděla, co jim poradit. Tak jsem se takové místo rozhodla otevřít sama,” pokračuje.

Mohlo by se vám líbit

Barevné palety, které promění váš obývací pokoj v srdce domova

Obývací pokoj je srdcem domova. Vlijte do toho svého teplo a živost nebo vsaďte na eleganci a nadčasovost. Na jaké barevné palety aktuálně sází interiéroví designéři?
elle.cz

Vzpomínka na 30. léta

S finanční pomocí blízkých zrestaurovala dům ze 17. století, který původně patřil rodině z Barcelony, která už jej nezvládala udržovat. Na pomoc si přizvala Benita Escata a Pola Castellse ze studia interiérového designu Quintana Partners. „Nechala jsem je, ať mě překvapují. Jsem velkou obdivovatelkou jejich práce a bylo zábavné s nimi ladit svoji představu. Měla jsem jasno v tom, že chci vytvořit místo, které nám bude připomínat staré životy, konkrétně období 30. let. Nechtěla jsem ztratit ducha tohoto historického domu,” popisuje Lloveras. Velkou část původní konstrukce proto zachovali, a to včetně klenutých stropů. Podlahy tvoří cihly nebo terakotové dlaždice skládané do rybinového vzoru, stěny dostaly novou vápennou omítku. S moderní dobou drží La Bionda krok díky solárním panelům a aerotermální energii. Originálního ducha interiéru dodávají starožitné objekty nalezené na bleších trzích a zakázkové kusy na míru. „Tuhle pohovku, na které sedíme, navrhli oni, stejně jako 80 % všech nových předmětů tady. Stejné nikde jinde nenajdete,” usmívá se Lloveras, která osmipokojový butikový hotel otevřela v roce 2020.

Honesty bar

Podstatu La Biondy tvoří rákosová křesla, sametová čela postelí, otomany s třásněmi, korálkové kasino lampy, buklé, kamenina a kůže. V pokojích čekají reproduktory Marshall, v koupelně udržitelná kosmetika Zenology, na pláž váš vlastní pletený košík s osuškou. Vedle slunného patia se hosté mohou s knihou z pečlivě kurátorované knihovny schovat na střešní terase mezi zelení. Nebo si dopřát masáž. Součástí společných prostorů je také Honesty Bar neboli bar, kde si sami umícháte, na co máte chuť, a výslednou konzumaci zapíšete do stylové účetní knihy. Nejen on nastavuje intimní prostředí hotelu, kde si připadáte spíše jako na návštěvě u přátel.

Mohlo by se vám líbit

Deset báječných destinací, kam můžete bez obav vyrazit sama

Sólo cestování pro ženy není jen riskantní dobrodružství, ale hlavně skvělý způsob, jak vyzrát na všechny, kteří nejsou schopní se s vámi domluvit ani kam, ani kdy se pojede. Čím dál více žen se rozhoduje vyrazit na vlastní pěst a objevovat svět bez kompromisů. Tady je deset destinací, které jsou nejen krásné, ale také prověřené a pro ženy cestovatelky bezpečné.
elle.cz

Příběhy významných žen

Velkou inspirací byl také film režiséra Wese Andersona Grandhotel Budapešť, i proto najdete na recepci ledabyle pověšenou čepici Lobby Boy. Možná by tam ale spíše mělo být Lobby Girl. „Každý pokoj nese jméno a příběh jedné významné ženy minulého století, která se tu mohla ubytovat. Ale velmi nenuceně. Na poličce tak třeba najdete knihu o ruské kosmonautce Valentině Těreškovové, jinde jsou fragmenty života tanečnice flamenca Carmen Amayi, která se proslavila v Hollywoodu a zemřela tady v Beguru. Vybírala jsem ženy, které byly známé, ale ne tisíckrát omílané, jako je třeba rakouská návrhářka Emilie Flöge, současnice Coco Chanel,” dodává Lloveras. Jediným mužským jménem je pak Víctor, což je pseudonym katalánské spisovatelky Cateriny Albert i Paradís publikující pod jménem Víctor Català.

Ráno nakoupené u zelináře či pekaře

Obraz v lobby, který namaloval přítel Quintana Partners Ivan Forcadell, poodhaluje tajemnou fiktivní majitelku. La Bionda znamená v italštině plavovláska a název vychází z rodinné historie. „Moje prababička byla první žena v rodině, která rozjela rodinné podnikání. Měla řeznictví a lidé z okolí vždy říkali: ‚Jdeme k blondýně‘. Získalo tak nakonec název Dům U blondýny, Casa de la Rubia. Líbilo se mi, jak zní tohle slovo v italštině, a tak jsem hotel nazvala na počest téhle ženy.” Noc podle typu pokoje vyjde na 165 až 265 eur. Produkty ze 150 let starého řeznictví ochutnají hosté u snídaně, stejně jako šťavnatá rajčata, domácí chleba s olivovým olejem, žluťoučká vejce a čerstvě vymačkané šťávy. Vše z lokální produkce, ráno nakoupené u zelináře či pekaře.

Mohlo by se vám líbit

Opojné letní snění: Vychází nové vydání ELLE Decoration

Naordinujte si terapii krásou. Vychází nová letní ELLE Decoration!
elle.cz

Pobřeží Costa Brava, ¡Viva la Vida!

Pokud vás až magnetická atmosféra La Biondy pustí ze dveří, prozkoumejte pobřeží Costa Brava, což je klenot sám o sobě. Jeho krásy si zamilovali největší umělci své doby, od Salvadora Dalího (nesmíte minout jeho dům v Port Lligat nebo muzeum ve vnitrozemním Figueres) přes Pabla Picassa, Marca Chagalla až po Trumana Capoteho, který svou knihu Chladnokrevně napsal v rybářské vesnici Palamós. Na nejlepší plážové patatas bravas se vydejte do Chiringuito UM, do vody pak skočte na nádherné pláži Platja de I‘llla Roja. Přímo v Beguru už vedle tradičních tapas barů najdete i jeden moderní kulinářský počin, restauraci Clara, kde servírují katalánské delikatesy s twistem. Na západ slunce vystoupejte k pozůstatkům starobylé pevnosti. Při zvuku třepotající katalánské vlajky se vám „divoké pobřeží“, jak se Costa Brava překládá, rozprostře před očima. Nadechněte se slaného větru a zašeptejte: ¡Viva la Vida!

La Bionda; butikový hotel v srdci historického městečka Begur: