24 hodin s Avonem v Paříži

Představila bych vám ji asi takhle: je elegantní, omamná, tajemná, divoká. Jako směs santalového dřeva, tuberózy, divoké třešně, vanilky z Madagaskaru a tajuplné květiny Belle de Nuit, jejíž jméno se do češtiny překládá jako nocenka. Že nový přírustek do kolekce vůní Far Away s názvem Far Away Beyond The Moon bude hit, bylo jasné už od samého začátku, kdy tato linie v polovině devadesátých let vznikla. „V té době jsme chtěli ženám přinést vůni, která jim umožní utéct před všedními starostmi a přenese je daleko za hranici jejich běžného života,” vyprávěla nám na přednášce Eugénie Briot, manažerka vzdělávacího programu parfumerské školy Givaudan, kam jsme společně se suitou novinářů z celého světa přijeli nahlédnout. 

Je to právě parfumerská společnost Givaudan, jež má historicky nejúspěšnější vůně od Avonu „na svědomí“ a která se tak nepřímo podílí na tom, proč se právě Avon stal nejprodávanější značkou parfémů na světě. Data říkají, že každé čtyři vteřiny se někde na zeměkouli prodá jedna vůně této značky. Spolupráce Avonu a Givadaunu trvá už více než 60 let – a podle všeho bude pokračovat ještě hodně dlouho. 

Vlasový trend podzimu roku 2023: Seznamte se s technikou balayage

elle.cz

Škola pro nosy

My se teď nacházíme kousek za Paříží přímo v parfumerské škole, kde se čtyři roky školí budoucí nejlepší nosy světa. Aktuálně je v programu osmička studentů. Jejich život se skládá z kombinování ingrediencí, rozpoznávání jejich směsí poslepu, a to celé dokola zas a znova. Hrstku studentů snad ze všech kontinentů obklopují stovky, respektive tisíce lahviček s jednotlivými ingrediencemi. V laboratořích se to hemží vůněmi,  nápady a očekáváním. Zatímco mezi nimi zvědavě procházím a snažím se zaostřit na všechny možné i nemožné názvy citrusů, obdivuji schopnost studentů snášet výrazné vůně po celé dny. Tipuju, že pokud do dvou minut nevyjdu na čerstvý vzduch, migréna, ne-li nevolnost mě nemine. Až tak může být návštěva intenzivní.

Po krátké přednášce o historii parfémů se potkáváme se slavnou parfumérkou Calice Becker, autorkou ikonické vůně J’Adore (a mnoha dalších), která je zároveň ředitelkou této slavné parfumerské školy. Má na kontě více než stovku parfémů. V jejím portfoliu nacházím mnoho svých favoritů včetně Love, don’t be shy od značky Kilian. Potkat takovou velikánku je pro mě opravdová radost!

 

Tajuplnost Měsíce ukrytá v parfému.

 

Ale to už se vydáváme do zahrad, kde je objevujeme sofistikovanou technologii Head space. Ta umí absorbovat vůni květin, aniž by se musely trhat. Geniální? Oui! Výsledek ucítíte už v první kapce Far Away Beyond The Moon, o němž nám o několik desítek minut přímo nedaleko Eiffelovky vypráví její autor, brazilský parfumér Hernan Figoli.

Sedíme v ústředí Givaudanu a on s nadšením malého dítěte vzpomíná, jak moc byl hrdý, když právě jeho návrh zvítězil nad hromadou dalších: „Je to velká pocta, vytvořit něco tak velikého,” říká a podává nám očichat jednotlivé ingredience, z nichž je vůně sestavena. 

„Samozřejmě že některé složky jsou v určité době víc populární víc než jiné, častokrát výsledek také hodně ovlivňují osobní preference daného parfuméra. Já mám například hodně rád vetiver, citrusy a samozřejmě santal, který nesměl chybět ani ve Far Away Beyond The Moon,” směje se sympatický Brazilec Figoli. My se mezitím s naší skupinou přesouváme k přístroji Carto. To je další inovativní technologie, která obsahuje několik set vonných ingrediencí a je propojena s počítačovým programem. Do něj zkusmo zadáváme požadavky, jak bychom novou verzi Far Away Beyond the Moon vylepšili. Víc květin, víc gurmánské složky, víc dřevin? Chytrý program okamžitě promění přání v realitu a za chvíli nám vytvoří parfém podle naší předlohy. A nutno říct, že některým našim návrhům tleská i samotný mistr Figoli. Wow!

 

Měření
Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Přiznám se, že po celém dni ve společnosti vůní už začínají být moje čichové buňky poněkud unavené. O to víc se těším do michelinské restaurace Pavyllon slavného šéfkuchaře Yannicka Alléna na Champs-Ellysées. Yannick aktivně propaguje slavné francouzské art de vivre neboli umění žít, což pečlivě ověřuji v praxi. Postupně odfajfkovávám luxusní interiér, nonšalantní Francouzky, elegantní Francouze, šampaňské, lahodné menu, separé pro naší skupinu, nad kterou se vznáší obláček Far Away Beyond the Moon, a nakonec i nevěřícné pohledy, když do restaurace dorazí slavný hudební producent, zpěvák a v současné době i kreativní ředitel pánské divize Louis Vuitton Pharrell Williams. Štípněte mě, prosím. Ano, nezdálo se mi to!

Je na čase projít se k Eiffelově věži a podívat se na měsíc, který k sobě láká všechny, kteří ještě nespí. Právě teď rozkvétá Belle de Nuit a vyzařuje tu nejopojnější vůni. Pokud vám zrovna neroste pod oknem, víte, kde ji máte hledat.

Trend podzimu roku 2023: Zamilujte si oční linky na všechny způsoby

elle.cz