Co se stane s vaším obličejem, když používáte prošlý make-up?

 

Ok. Pojďme vyvrátit první a nejrozšířenější mýtus. Datum trvanlivosti opravdu není jen zákeřným trikem firem, aby vás donutily koupit produkt nový. Takový výrobek již nefunguje efektivně a může i poškodit vaši pokožku. No, netvrďte, že jsme vás nevarovali... 

Co se stane s make-upem, když projde? Pravděpodobně první, čeho si všimnete, je změna konzistence. Možná se objeví cucky, produkt vyschne nebo se zkrátka nebude nanášet tak hladce. Účinnost aktivních ingrediencí také časem slábne. Takže například inzerované SPF na obalu vás již před sluncem nemusí chránit a například kyselina salicylová a retinol již nebudou takovými bojovníky proti vráskám, jako z počátku. 

Důležitější otázkou však je, jak mohou tyto výrobky poškodit vaši pokožku? Molekuly, které se v nich nacházejí, se mohou časem transformovat a rozpadnout v jiné. To může vést k podráždění pleti, které vyústí až v zánět či dermatitidu, jež se projevuje zarudnutím, vyrážkou či otoky. V prošlém make-upu se také mohou začít množit bakterie, které dráždí kůži a objevit se tak mohou pupínky podobné akné. 

Bronz bez slunce: Co byste měli vědět o samoopalování

elle.cz

Tekuté make-upy a korektory

Životnost těchto produktů závisí na jejich složení. Výrobky na bázi vody vydrží 12 měsíců a produkty na bázi oleje až 18 měsíců. To, že jejich datum spotřeby dávno minulo, poznáte tak, že olej vytvoří vrstvu nahoře a make-up je nerovnoměrný a nekonzistentní. Pokud si přejete lehce prodloužit jeho trvanlivost, uchovávejte ho v chladném prostředí a pravidelně ho protřepávejte. Také udržujte své aplikátory čisté.  

Pudrové produkty

Mají tyto produkty dobu expirace? Rozhodně ano! Sice neobsahují vodu, a tak se v nich tvoří bakterie pomaluji, ale doporučená doba jejich užívání je 18 měsíců. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, že obsahují aloe, heřmánek, zelený čaj a jiné botanické výtažky. A kdy nastane čas je hodit do koše? Pokud si na jejich povrchu všimnete tvrdého ráfku - ten je tvořen tak, že se minerály v pudrových produktech mísí s oleji z vaší kůže. Abyste se vyhnula předčasné oxidaci, vždy důkladně zavírejte uzávěr produktu, užívejte jen čisté štětce a nepoužívejte příliš mastnou podkladovou bázi či make-up.  

Rtěnky 

Rtěnky nevytváří prostředí příhodné bakteriím, takže je můžete bez starostí užívat 12 – 18 měsíců. Poté se s nimi musíte rozloučit. Přestože jsou tyto výrobku nadupané konzervanty jako parabeny, esenciální oleje a vitamíny, jakmile začnou vlhnout, “křídovatět”, smrdět nebo se jakkoliv změní jejich struktura – sbohem! 

Řasenky

Vyhoďte ji po 3 měsících každodenního a 6 měsících občasného užívání. Mascara většinou změní vůni, nebo začne dokonce lehce zavánět. Vlhké prostředí přitahuje bakterie, a proto naše nejoblíbenější zkrášlovadlo vydrží tak krátce. Tip: řasenkou nikdy nepumpujte - do tuby tak vniká vzduch a vysouší ji. Pokud už se vám zdá lehce vyschlá, můžete ji vylepšit kapkou dětského oleje.

Oční linky 

Doba jejich trvanlivosti se pohybuje od 3 měsíců do 3 let. Pokud jde o tekutou verzi, bavíme se o stejné náchylnosti k bakteriím jako v případě řasenky. Klasické tužky vydrží mnohem déle! Když je totiž ořežete, odstraníte z nich i nečistoty. Pokud se však na jejich špičce vytvoří lehký bílý film, je na čase je vyhodit. Aby vydržely déle, desinfikujte ořezávátko a po každém použití je otřete.  

Štětce

Není žádnou novinkou, že štětce byste měla alespoň jednou za dva týdny, abyste se vyhnula infekci pleti. Pokud se o toto nářadí svědomitě staráte, vydrží vám roky!

Můžete na očkování proti Covidu, když máte botox?

elle.cz