Co dělá kouření s vaším tělem prvních několik sekund

Představte si: vytahujete cigaretu z krabičky, pak chvíli hledáte zapalovač v kabelce. Škrtnete a natáhnete. Než potáhnete podruhé, je dobré vědět, co se ve vašem těle děje.

1.–10. vteřinu
Ve chvíli, kdy vtáhnete prvního ‚šluka‘, kouř se rozplyne v ústech a zanechává hnědé stopy na vašich zubech. Toxické látky jako formaldehyd a amoniak okamžitě zburcují váš imunitní systém. Jako celoplošný zánět.
Poté v průdušnicích cigaretový kouř dočasně zpomalí slizniční řasy, které zjednodušeně fungují jako zametací stroje na uklizení hlenu a škodlivých částic. Mezitím nikotin přechází do krevního oběhu přes miliony kapilár v plicích. Když se dostane do nadledvinek, vaše tělo zaplaví příval nové energie – to proto, že se spustila tvorba adrenalinu. Srdce pumpuje naplno, a tak se zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Nikotin zasáhne mozek. V něm pak nervové buňky dají signál k tomu, aby se uvolnil dopamin. Díky němu vás zaplaví příjemné pocity.
Ve stejné chvíli ale oxid uhelnatý zabraňuje roznášení kyslíku do životně důležitých orgánů. Ty se proto dusí.

Po 5 minutách
Zatímco se v popelníku povaluje čerstvý nedopalek, ve vašem těle klesá hladina dopaminu k normálu. Začnete toužit po další cigaretě. Cigaretový kouř je sice z těla pryč, ale zůstaly po něm tisíce toxinů. Organismus je bude čistit po dalších šest až osm hodin. Některých dárků na rozloučenou se ale nezbavíte nikdy. Hrozí všem dobře známé důsledky kouření – za všechny jmenujme rakovinu plic, jazyka, hrtanu, ledvin, střeva, žaludku.

Zdroj: www.womenshealthmag.com