Dovádění ve vlnách

Tyto krásky jsou stále častěji vidět v mikrobikinách a s prknem v ruce. Čím to je? Zjistily, že surfování je nejen zábavné, ale také krásně tvaruje postavu. Letos v létě se do toho pusťte také. . .

Milujete moře, písek a sluníčko, ale nevydržíte jen tak ležet na pláži, opalovat se a číst si? Zkuste to jako slavné hvězdy a pro letošní dovolenou si vyberte místo vhodné pro surfování. Odměnou vám budou nejen skvělé zážitky, ale i tělo snů.

Najděte tu nejlepší vlnu
Sen každého surfaře jsou vlny na Havaji, v Austrálii, Mexiku i Japonsku, přehled nejlepších pláží pak najdete na www.three­bestbeaches.com. Chcete-li se naučit surfovat, přihlaste se alespoň na týdenní kurz. Jednou z nejlepších škol je Rip Curl School of Surf na Bali (www.surfstation.cz), můžete se učit ale i v Evropě: kurzy se pořádají například ve francouzském Biarritzu (www.seignosse-surf-school.com), španělské Costa de la Luz (www.surf-school-spain.com) či portugalském Sagres (www.surferdream.com). Oblíbeným cílem surfařů jsou i Kanárské ostrovy.

Ve škole se naučíte, jak správně nosit prkno, jak na něm veslovat, udržet rovnováhu, ‚číst‘ vlnu… Jestliže nejste opravdu velké dřevo, tak se na surf postavíte na konci prvního dne a zhruba třetí den budete umět chytit svou první vlnu. Podmínkou je mít ráda vodu a smířit se s tím, že na začátku budete více pod ní než nad ní.

Co potřebujete?
Na kurzu vám půjčí vše potřebné včetně surfboardu, šňůr sloužících k upevnění surfu k noze, vosku nebo neoprenu, pokud byste si však chtěla pořídit vše své, tady jsou naše tipy.

  • Plavky a šortky: Letošním hitem budou plavky s velkými květy či vzory. Zkombinujte je se šortkami, které mohou být buď úplně krátké, nebo do poloviny stehen. Nabízejí je například značky Rip Curl (www.ripcurl.com), O’Neill (www.oneill.com) či Roxy (www.roxy.com).
  • Neopren: Postará se o to, abyste příliš neprochladla. Budete ho potřebovat hlavně při prvních lekcích (kdy většinu času trávíte ve vodě), nebo když je voda chladnější než dvaadvacet stupňů. Může se podle libosti nosit přes sportovní nebo dvoudílné plavky. Hitem letošního léta je kombinéza bez rukávů a se šortkovou délkou kalhot. Zkuste se podívat na www.oxboworld.com.
  • Vosk: Natírá se jím prkno, abyste na něm příliš neklouzala. Ale protože budete napřed začínat na prkně z pěnového materiálu, tak ho hned nebudete potřebovat.