Ikigai, japonské tajemství dlouhého a šťastného života

Na severním konci ostrova Okinawa leží městečko Ogimi, kde žije okolo 3000 lidí. A právě tohle místo drží rekord v dlouhověkosti svých obyvatel. Jakmile přijedete do Ogimi, setkáte se s přátelským přijetím, usměvavými lidmi, zelenými loukami a s krystalicky čistou vodou.

Jaké je jejich tajemství? Pokud si popovídáte s nejstaršími obyvateli, dozvíte se, že za jejich šťastné a dlouhé životy může příroda a zároveň tajemstvím opředené slovo: IKIGAI.

giphy 1 49624

Co je to? Podle slovníku znamená ikigai "štěstí, které cítíme, když vedeme velmi rušný život". Podle japonských obyvatel je ikigai zakódované hluboko v každém z nás a abychom ho našli, musíme mu jít naproti. Je to stav mysli, kdy jste naprosto zabráni do toho, co právě děláte, a nepřemýšlíte nad ničím jiným. 

Známe to všichni moc dobře. Když se ponoříme do něčeho, co máme rádi, nevnímáme čas ani nic jiného. Jsme schopni si číst celé odpoledne a zapomenout přitom na okolní svět. Zabereme se do ping-pongu tak, že si přestaneme lámat hlavu se všemi starostmi, kterými se jinak zaobíráme snad každou minutu.

giphy 2 218bc

Koncentrovat se jen na jednu věc a nenechat se ničím a nikým vyrušit, to je stav, po kterém bychom měli toužit všichni. Obzvláště v dnešní době, kdy máme všichni po ruce chytré telefony, které neustále kontrolujeme, protože jsme si zvykli sdílet naše životy na sociálních sítích. Není divu, že se z nás stávají nesoustředěné, roztěkané bytosti, které si neumí užít okamžik, stav tady a teď a dostat se tak do IKIGAI.

giphy 3 c78bd

Pojďme se tedy domluvit. Naučme se alespoň první hodinu po probuzení nedívat na telefon a přestaňme na výletě hledat kavárnu podle toho, jestli má připojení na Wi-Fi. Naučme svůj mozek koncentrovat se na TEĎ a TADY. Co vy na to?

Zkuste si naplánovat procházku bez telefonu či hodinu plavání v bazénu, při které budete myslet jen na svůj dech. Nebo začněte zahradničit! Skoro všichni obyvatelé Ogimi mají zahrádku.

giphy 4 885a9

A pokud nemáte zahradu, nic se neděje. Najděte si něco smysluplného na práci nebo se začněte věnovat koníčku, který vás naprosto pohltí. Dělejte věci, které máte rádi. A změňte to, co vás naopak netěší a co vás dělá nešťastnými. A nakonec to, co děláte hodně rádi, vykonávejte v hodně dobré společnosti. Výsledek? Vlastní dokonalé IKIGAI. 

giphy 5 3e72d