JÍDLO A PITÍ JAKO LÉK NA KOCOVINU

POTRAVINY, KTERÉ POMÁHAJÍ

Banány, kiwi, špenát
Trojice doslova nadupaná draslíkem, důležitým elektrolytem, o který se lidské tělo připravuje v průběhu alkoholických excesů. Pokud se ráno necítíte zrovna na salát, zamíchejte si banán a kiwi do jogurtu nebo z nich připravte smoothie životabudič. To vás zaručeně postaví na nohy. 

Vejce
Jsou plná aminokyselin, jako je cystein nebo taurin. Taurin podporuje funkci jater a funguje rovněž jako prevence před jejich případným onemocněním. Cystein odbourává acetaldehyd, který vzniká v momentě, kdy játra zpracovávají etanol. Acetaldehyd je příčinou té nesnesitelné bolesti hlavy.

Miso
Suši je pravděpodobně posledním jídlem, do kterého byste se s kocovinou s chutí pustili. To ovšem není důvod k tomu, vyhýbat se i ostatním jídlům japonské kuchyně. Dejte si porci polévky miso hned po ránu. Pomáhá rehydratovat organismus, obnovit hladinu sodíku a podporuje trávení. 

Toust s medem
Jednoduché a nevýrazné sacharidy napomáhají k tomu, zvýšit hladinu cukru v krvi, aniž by podráždily žaludek. Toustový chleba přece nebudete jíst samotný. Vylepšete ho lžící zlatavého medu. Tělu tak dodáte fruktózu, a to se tak s alkoholem vyrovná mnohem rychleji. 

Ovesné vločky
Pravda, ovesná kaše zrovna není snídaně, za kterou by se superstar minulé noci hnaly ke stolu. Miska horké ovesné kaše obsahuje všechny důležité základní živiny, jako jsou vitaminy B, vápník, hořčík a železo. Oves neutralizuje kyseliny v těle a zvyšuje hladinu cukru v krvi, což má za následek bleskový přísun energie. 

Rajčata
Tentokrát dejte před Bloody Mary přednost čerstvé rajčatové šťávě. Rajská jablíčka obsahují lykopen, antioxidant, který zmírňuje zánět v těle. Rajčata jsou rovněž napumpovaná fruktózou a vitaminem C, a podporují tudíž funkci jater. 


NÁPOJE, KTERÉ POMÁHAJÍ

Voda
Vypití veliké sklenice vody po probuzení by mělo mít prioritu číslo jedna. Alkohol je diuretikum, to znamená, že odvádí vodu z organismu. Takže když nebudete dostatečně pít, počítejte s pořádným bolehlavem. Třeštění hlavy ale můžete předcházet tím, že před spaním vypijete co největší množství čisté vody. 

Nápoje pro sportovce a kokosová voda
Sladké nápoje, jejichž konzumace je nesmyslně doporučována během tréninku, mohou v průběhu cvičení nadělat víc škody než užitku. To ovšem neplatí, pokud bojujete s kocovinou. Obsahují totiž zázračné elektrolyty. Ještě líp je na tom ale kokosová voda, která má oproti sportovním drinkům namísto dvou rovnou pět elektrolytů. 

Zázvorový a mátový čaj
Studie prokázaly, že zázvorový čaj může snížit nevolnost a zbavit člověka pocitu ‚zamotané‘ hlavy. Mátový čaj má podobně zázračné účinky. Zmírňuje bolesti žaludku a zmírňuje projevy spojené s celkovou nevolností. Proto ho tak milují především těhotné ženy. 

Lák z okurek
Přiznáváme, že se jedná o trochu netradiční nápoj. Pravdou ale zůstává fakt, že funguje na kohokoli a za všech okolností. Kyselý roztok obsahuje ocet, sůl a vodu, které pomáhají tělu v rehydrataci, a navíc doplní hladiny elektrolytu a sodíku. Pokud z blahodárného efektu chcete vytěžit úplné maximum, tak si půl skleničky dejte před tím, než vyrazíte na večírek, a další půlku skleničky po probuzení. 

Džusy
Nalijte si po probuzení skleničku jablečného nebo brusinkového džusu. Nastartujete tak proces obnovy. Fruktóza obsažená ve sladkých ovocných nápojích dodá tělu okamžitou energii, nastartuje metabolismus, který se bude snáz zbavovat alkoholových toxinů. Šťáva také obsahuje dostatek vody a spoustu vitaminů, jež pomohou tělu s rehydratací.