Pořiďte si psa, budete žít déle!

Ti, kdo vlastní psy, žijí déle. Jednoznačný anti age tip je pořídit si psa!

Dokazují to výzkumy ze Švédska, kterých se zúčastniko 3,4 miliónů Švédů. Vědci z univerzity v Uppsale zjistili, že lidé mezi 40 a 80 lety, kteří mají psy, netrpí rizikem srdečních a dalších vážných chorob jako jejich vrstevníci, kteří psy nevlastní. Od roku 2001 jsou majitelé psů ve Švédsku registrováni u Švédské zemědělské rady nebo v rejstříku vlastníků psů Kennel Club. Z těchto dat vycházely výzkumy, které vedla doktorka Mwenya Mubangou.

IMG 2683 78d29

Vědkyně Dr. Mwenya Mubanga k tomu říká: "Výsledky potvrzují, že u lidí, kteří žijí v jedné domácnosti se psem, se snižuje riziko infarktu až o 11% a až o 33% riziko náhlého úmrtí."

Asi není žádným překvapením, že díky psovi se člověku, který se o něj stará, zlepšuje fyzická kondice. Snižuje se také hladina stresu. Už méně známý je fakt, že majiteli psa se průběžně mění bakteriální mikroflóra, tedy bakterie žijící ve střevech. Díky přítomnosti psa se člověk dostává do každodenního kontaktu s novými bakteriemi, čímž se se u něj zvyšuje odolnost a zlepšuje imunitní systém. Dokonce se snižuje i riziko mozkové mrtvice.

IMG 3375 81010

"Zvláště pro ty, kteří žijí sami, má vlastnictví psa významný pozitivní dopad na jejich zdraví," tvdí Dr. Mwenya Mubanga.

IMG 3238 4ec28

Lékař Gang Hu z výzkumného ústavu pro biomedicínu v Penningtonu, který se zabýval výsledky švédského výzkumu, ještě doplňuje: "Majitelé psů mívají nižší tělesnou hmotnost i nižší krevní tlak než ostatní lidé, je u nich nižší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou, a tím pádem i menší riziko předčasného úmrtí."

Takže rada nad zlato? Adoptujte si psa a žijte déle a zdravěji!

Na fotografiích je Anděla, sledujte její profil na Instagramu @andelaboston, autorem úvodní fotografie k článku je Marek Mičánek

EBC promo