REKLAMA

Úsměv, prosím! Je tu jóga smíchu

REKLAMA

Neděste se, na hodinách jógy smíchu vám instruktor nebude vyprávět špatné vtipy o blondýnách, ale naučí vás znovu se smát. Co je to za hloupost, ptáte se? To je bohužel smutná realita. Dospělý se totiž zasměje jen patnáctkrát denně, zatímco dítě až třistakrát.

Přitom rozjasněná tvář může být lékem až na 70% nemocí. Vždyť i jedno moudré přísloví praví: Jednou se zasmát pomáhá víc, než vzít třikrát medicínu. Smích uvolňuje svaly, snižuje produkci stresových hormonů a krevní tlak, posiluje imunitní systém, zmírňuje bolest, zvyšuje prokrvení plic a podporuje činnost srdce. Pravidelná dávka pozitivní emocí tak zajistí, že se zdravotním neduhům budete jen smát.

Zpátky na stromy
Jógu smíchu neboli Hasya jógu vytvořil v roce 1995 indický doktor Madan Kataria. Pátral po vlivu smíchu na lidský organismus a byl překvapen, jak blahodárně na něj působí.

Rozhodl se proto využít svých poznatků při léčbě pacientů a výsledkem jeho snažení byla jóga smíchu. Pětičlenný kurz, který budil rozruch uprostřed bombajského parku, se rozrostl na celosvětové hnutí za zdraví a radost. Dnes se k němu hlásí přes šest tisíc klubů jógy smíchu ve více než šedesáti zemích světa.

Návrat do dětství
Hasya jóga využívá technik vypozorovaných a odvozených z dětských her, které doplňují jogínská dechová cvičení. Od hlubokého rozdýchání přechází k jednoduchých cvikům, jež se v různých variantách opakují.

Celý koncept přitom staví na vědeckých poznatcích, že tělo nerozlišuje, zda jde o smích hraný nebo přirozený. Důležitější než správně provedené chechtání je nepřetržitý oční kontakt s ostatními členy skupiny a hravá forma. Pokud jde o „výbavu“, vystačíte si s pohodlným oblečením, vodou a psacími potřebami.

Zkuste to také
Zasmát se můžete skupinově, v páru i o samotě. Dvoudenní seminář pod vedením skutečného guru Hasya jógy Ejvinda Jacobsena se koná 6. a 7. srpna 2009 v Mnichově Hradišti – Moebius.webnode.cz.

Kromě toho, že se na něm skvěle pobavíte, můžete získat i certifikát instruktora. Pořádně pošimrat bránici si ale můžete i doma. ELLE.cz má pro vás dva tipy, které vám zaručeně zvednou náladu:

Cvik pro vás:
Postavte se před zrcadlo, sledujte v něm svůj vlastní obraz a snažte se vyvolat smích – a to i tehdy, cítíte-li se mizerně. Zvlášť ze začátku vám to možná bude připadat nemožné a nesmyslné, ale vydržte. Opravdový, spontánní smích se zcela jistě dostaví. A s ním i optimismus a nadšení.
Cvik pro páry:
Lechtejte partnera. Je to nejsnazší způsob, jak vyvolat vzájemný smích, musíte jen najít správnou míru. Přiznivé účinky zaručeny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA