Oil-free, mineral, chemical: Orientujete se v opalovací kosmetice?

Každý, kdo se chce opalovat a zároveň kůži chránit, se potýká s jedním velikým problémem – nabídka opalovacích přípravků na trhu je obrovská. Mléky a spreji počínaje, krémy, oleji a pěnami konče. Je možné natrefit na vysoké i nízké ochranné faktory, na produkty více či méně renomovaných značek, avšak hlavně na výrobky naprosto odlišné konzistence. V zásadě platí jedno pravidlo – používejte to, co vám nejlépe vyhovuje. Hlídejte si samozřejmě výši ochranného faktoru: podle toho, jestli se chystáte do města nebo k moři. A určitě vám přijde vhod i náš „malý“ slovníček. Ne každý se totiž v záplavě informací na obalech vyzná…

Mohlo by se vám líbit

Chráníte dostatečně své ruce? Co teprve na manikúře?

Možná jsme se už naučili chránit naši pleť každodenním používáním ochranného krému s spf. Přílišné vystavení kůže UV faktorům má za následek předčasné stárnutí pokožky, vznik hlubokých vrásek, hyperpigmentaci a v horších případech i rakovinu kůže. Věděli jste však, že nejen pleť a dekolt, ale i ruce musíme denně chránit?
elle.cz

Broad spectrum

Perfektní volba, protože tento výrobek vás ochrání nejen před UVB zářením, které pokožku spaluje, ale i před UVA paprsky – ty pronikají hlouběji do kůže a působí tam, kde se tvoří kolagen a elastin. Na obalu hledejte toto označení nebo název „širokospektrý“.

Enhanced Tan

Dva v jednom, dalo by se říct. Takto označený produkt totiž obsahuje nejen ochranné filtry, ale i látky podporující dlouhodobé opálení. Účinnou látkou bývá většinou betakaroten.

Oil free

Ideální přípravky pro ty, které trápí mastná a problematická pleť. Jsou totiž bez oleje, neměly by tedy zbytečně ucpávat póry. Pozor si dejte i na silikony, i ty mohou natropit pěknou neplechu.

Anti sand / Sand-resistant

Opalovací krémy s technologií „proti písku“ oceníte hlavně na pláži. Mají lehkou nelepivou strukturu a velmi rychle se vstřebávají. Říká se, že písek doslova „odpuzují“, což je asi trošku nadsazené, ale budiž. Příjemný pocit je nicméně zárukou.

Inspirujte se při výběru opalovacího krému

Reef friendly / Reef safe

Můžete mít čisté svědomí, s těmito produkty ekologickou katastrofu nezpůsobíte. Byť na toto označení neexistuje přesně daná norma, většinou se jedná o velmi šetrné krémy bez obsahu problematických látek jako je třeba oxybenzon nebo oktokrylen. Tak jako tak vaši pokožku dokonale ochrání!

Hypoallergenic

Ani tento pojem není globálně nijak regulovaný, ale všeobecně se má za to, že takto označený produkt obsahuje menší množství alergenů a látek, které by vaši pokožku mohly zbytečně dráždit. I tak je ale dobré pečlivě si přečíst složení.

Fragrance-free

Opalovací krémy s tímto označením neobsahují žádnou parfemaci a jsou vhodné i pro extrémně citlivou nebo problematickou pleť. Setkat se můžete i s názvem „non perfumed“.

Mineral

Tento pojem si určitě zapamatujte. Jsou jím totiž označeny produkty, které obsahují minerální filtry – a ty mají jednu perfektní vlastnost! Neabsorbují sluneční paprsky, ale odráží je jako zrcadlo a tvoří mezi pokožkou a okolním světem jakýsi neviditelný štít. Nevýhodou je, že na kůži zanechávají jemný bílý film.

Chemical

Opakem minerálních filtrů jsou ty chemické, které se do pokožky vstřebávají. I tyto filtry ji ale chrání – pohlcují totiž UV záření. Účinné jsou stejně jako ty minerální. Nejsou však vhodné pro citlivou pokožku.

Mohlo by se vám líbit

Nevadí, že nesvítí. Stále ještě nevíte, proč SPF používat denně?

SPF je pravděpodobně nejdůležitějším produktem naší beauty rutiny. Jsme možná obeznámeni s natíráním se opalovacím krémem ve chvíli, kdy se v létě vystavujeme slunci více než obvykle, nebo když míříme rovnou na pláž. Ve skutečnosti bychom však měli SPF používat každý den.
elle.cz

Zdroje: healthline.com, everydayhealth.com, forbes.com