Máte věk na plastiku?

Pro zákrok byste měla zvolit správný věk a situaci.

Nejste zdaleka sama, kdo si přeje, aby vám kosmetická operace prospěla, nikoli uškodila. Zrovna tak váš operatér doufá v co nejskvělejší výsledek. Má k tomu tři dobré důvody: stanete se vlastně jeho chodící reklamou, nepřiděláte mu starosti s reklamacemi a opravami, no a za čas možná přijdete zas.

Je-li to skutečně solidní profesionál, nebude akceptovat vaše pošetilá přání typuprsa jako Herzigová a také vám vysvětlí, že vylepšení exteriéru dokáže sice zachránit sebevědomí, ale ne partnerský vztah.

A pak hlavně vezme v úvahu váš věk a jasně vám řekne: Na tento zákrok je vzhledem k přirozeným fyziologickým procesům probíhajícím v organismu ještě čas, naopak pro tento je už pozdě.

Každá žena je úplně jiný typ, proto je nutné posoudit velmi individuálně, jaký by byl výsledný efekt právě u ní, a to vyžaduje zkušenost, tvrdí plastický chirurg Svatopluk Svoboda, který už léta působí na klinice plastické chirurgie pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a v 1. kolínském sanatoriu.

Sestavit tedy tabulku, z níž by bylo zřejmé, kdy je čas ideální pro daný zákrok a kdy zase pro jiný, nelze. Jedna obecná zásada však přece jen platí: zásahy, při nichž se kůže musí sama smrštit, by měly s postupujícím věkem nahradit ty, při nichž se pokožka natahuje.

Odstávající uši je možné z medicínského hlediska přišít kdykoli, třeba už v předškolním věku. Nejvhodnější okamžik je podle doktora Svobody jasný: když si to začne přát samo dítě, a ne jeho rodiče. Zatímco některé začne kvůli posměškům kamarádů bulit už ve druhé třídě, jinému je to fuk ještě ve dvanácti a takové potom považuje zákrok za bolavou křivdu.

Navzdory této tisíckrát ověřené pravdě však zdejší zdravotní pojišťovny proplácejí zákrok pouze do 10 let věku dítěte. Kdykoli později musíte už vytáhnout peníze z kapsy. Útěchou vám budiž fakt, že ve dvaceti se vám rány budu hojit stejně jako v dětství.

Tento zákrok provádějí sice i specialisté ORL, u estetického chirurga máte ale větší záruku, že vaše uši budou nejen kvalitně přichycené k hlavě, ale ještě vám budou slušet.

Neviditelná nosní přepážka, případně nosní kůstky, mohou být pokřivené buď od narození, nebo následkem úrazu. S jejich narovnáním musíte počkat, až se vývoj vaší lebky ukončí bývá to kolem 20. roku věku, pak už není proč váhat. Změnou vnitřního tvaru se totiž lehce promění i vnější tvar nosu. Aby se mu přesně přizpůsobila i kůže, která ho pokrývá, musí být dostatečně elastická proto ono věkové omezení. Jinak by se kožní pokrývka kosti nepřehlédnutelně a podivně krčila.

Změna celkového tvaru nosu, kdy je nezbytné nejen rozlámat všechny nosní kosti a složit je do nového tvaru a zároveň nově namodelovat i chrupavčitou část nosu, vyžaduje skutečně šikovného a znalého plastického chirurga, aby dokázal vytvořit právě ten nos, který bude vašemu obličeji sedět.

Při zvětšení prsou pomocí implantátů není sice kontraindikací těhotenství ani kojení, u mnohých žen však tyhle procesy ovlivní původní tvar. Nechcete-li riskovat, že budete muset nemalou investici zopakovat, počkejte si.

Zmenšení mohutných prsou řadí chirurg k velkým a zatěžujícím operacím. Nejenže může tento zákrok omezit možnost kojení, ale zůstávají po něm jizvy kolem dvorců i v prsních rýhách, vedoucích přes hrudník. Jestliže ale patříte k ženám, jimž příliš bujné poprsí působí vážné a nepříjemné zdravotní i hygienické problémy, může být operace pro vás jistým řešením. Zdravotní pojišťovny ji ovšem mohou (ale nemusejí!) uhradit. K žádosti reviznímu lékaři musíte přiložit stanoviska specialistů, u nichž se léčíte, například neurologa a ortopeda, výsledky mamologického vyšetření a ještě k tomu musíte hodnověrně prokázat, že jste zredukovala váhu. Jinak si začněte šetřit...

S povislými prsy si plastický chirurg poradí s pomocí modelační operace. Podobá se té zmenšovací hlavně v tom, že zanechává jizvy kolem dvorců a často i na hrudníku. I tady se jedná o poměrně rozsáhlý výkon, který se občas dokonce kombinuje s vložením implantátů.

Že existuje souvislost mezi těhotenstvím a ,stavem břicha, je nabíledni. A nepotřebuje žádný komentář. Pokud však patříte mezi výrazně tělnatější ženy, počítejte s tím, že bez ohledu na váš věk se lékaři pustí do této operace pouze tehdy, až definitivně zhubnete. A pak si budete muset delší dobu udržovat stálou hmotnost.

Po liposukci, neboli odsátí tuku z podkoží na bocích, břichu, hýždích nebo stehnech, který odolává i usilovnému zhubnutí, je vám kůže najednou velká. Aby se co nejrychleji přizpůsobila vašim novým mírám, musí být dostatečně pružná. Jenže s věkem se z ní elastin vytrácí. Tohle tempo je však nesmírně individuální, takže ženy s dobrým genetickým základem se nemusejí bát výsledných převislých varhánků třeba i do padesátky. Pro jiné je už ve čtyřiceti pozdě.

Jak základní repertoár kosmetické chirurgie (úprava horních a dolních očních víček, face-lifting včetně krku), tak některé speciality (třeba vytažení čela) mají jedno společné: sebedokonalejší úpravy nevydrží navěky, časem je třeba je zopakovat.

Lifting vypadá dobře obvykle sedm až deset let, záleží na dědičné kvalitě pokožky, mimice a samozřejmě i na péči o pleť, shrnuje Svatopluk Svoboda. Zkušený estetický chirurg umí odhadnout, jak na tom s pletí jste, a tak vám třeba doporučí, abyste přišla na zákrok až za jeden nebo dva roky, kdy pokožka povolí o trochu víc. Zrovna tak odvodí, jak dlouho krása vykouzlená skalpelem či laserem vydrží a zda bude ještě vůbec platit za krásu.

Na vás potom je, abyste zvážila, jakou částku chcete do svého obličeje investovat, a kdy je třeba se tedy do chirurgových rukou svěřit poprvé. Je však jisté, že to nebude naposledy.

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA