Problémy s pletí? Možná špatně kombinujete kosmetické přípravky

 

Samozřejmě že je nejjistější používat přípravky jen z jedné produktové řady, protože se krásně doplňují, ale kdo z nás to tak skutečně dělá? A navíc - vrstvit sérum a krém s odlišnými účinky je přece výhodné, protože tak můžete vyřešit hned několik problémů s pletí zároveň. Je ale dobré dát si pozor na některé nebezpečné kombinace účinných látek, protože by vám problémy naopak mohly způsobit. Na co si tedy dát pozor a jak ty nejvíce trendy ingredience používat bezpečně?

 

1) Retinol + Vitamín C

Obojí milujeme, protože retinol i vitamín C umí krásně rozjasnit pleť a redukovat tmavé skvrny. Bohužel ale neplatí, že by v páru přinášely dvojnásobný efekt. Naopak společně mohou pokožku spíš nepříjemně podráždit, způsobit zarudnutí i nadměrné vysušování.

Řešení: Nemusíte se vzdávat ani jednoho, jen sérum s vitamínem C používejte ráno, a to retinolové večer. Pokud jste dosud používali obě ingredience za účelem zintenzivnit jejich účinek, dosáhnete toho spíš tím, že jedno nebo druhé doplníte přípravkem s kyselinou kojovou, která je známá tím, že perfektně zabírá na pigmentové skvrny.

2) Vitamín C + AHA kyseliny

Je to vlastně úplně stejný příběh jako výše s retinolem. Jen v této dvojici mohou být agresivnější AHA kyseliny, které se hodně využívají pro odstranění odumřelých kožních buněk, čímž se pleť hezky čistí, zároveň však mají i omlazující efekt.

Řešení: Přípravek s vitamínem C zařaďte do svého ranního rituálu, AHA kyseliny si nechte na večer. Vůbec přitom nezáleží na tom, že vitamín C máte v séru a kyseliny v čisticím přípravku. Přesto je aplikujte v jinou denní dobu.

Jaké toxiny mohou obsahovat opalovací krémy?

elle.cz

3) Retinol + Benzoylperoxid

Retinol je perfektní zbraní i proti akné a zánětům, což má společné s benzoylperoxidem. Přesto byste je nikdy neměli kombinovat. Jednoduše proto, že vzájemně neutralizují své účinky a naopak zvýší riziko podráždění pleti.

Řešení: Obě tyto látky mohou ve vyšší koncentraci působit agresivně, proto bohatě postačí, když si vyberete a budete používat jen jednu z nich. Uvidíte, že výsledek bude nakonec mnohem pozitivnější.

4) Vitamín C + Benzoylperoxid

Pokud vás trápí akné, pravděpodobně dlouhodobě saháte po kosmetice obsahující benzoylperoxid, protože má silný protizánětlivý účinek a navíc perfektně čistí póry. Je také možné, že zároveň bojujete s tmavými flíčky, které zůstávají po pupíncích, a tak jste do svého arzenálu zařadili sérum s vitamínem C. Jenže výsledek možná není takový, jaký jste doufali - je to tím, že benzoylperoxid vyruší účinky vitamínu C, a tak je výsledkem matná, unavená pleť.

Řešení: Benzoylperoxid používejte jen lokálně na zanícené pupínky a v tu chvíli už neaplikujte vitamínové sérum. Případně ho vyměňte za retinol a řiďte se výše zmíněnou radou.

5) Retinol + AHA kyseliny

Retinol, stejně jako kyselina glykolová, mléčná nebo citronová někdy mají tendence narušovat ochrannou bariéru pleti. Tím, že je navrstvíte, pleť extrémně vysušíte, což bude mít za následek zarudnutí, nepříjemné pnutí a přecitlivělost.

Řešení: Střídejte je. Jak retinol, tak rodinu AHA kyselin se doporučuje používat jen párkrát do týdne, klidně každý druhý nebo třetí den. Ideální způsob, jak se vyhnout jejich přímé kombinaci

6) Retinol + Kyselina salicylová

Kyselina salicylová, která patří k takzvaným BHA kyselinám, je rovněž vyhledávaná v boji proti pupínkům a zánětům. Jenže její kombinace s retinolem může pleť extrémně podráždit a vysušit.

Řešení: Jedno nebo druhé vyměňte za nikotinamid, tedy vitamín B3, který má protizánětlivý, ale i zklidňující účinek. Přitom ale reguluje tvorbu kožního mazu, redukuje černé tečky i odstraňuje odumřelé kožní buňky. Místo kyseliny salicylové můžete také použít peptidy, které jsou teď dalším velkým trendem. Dokonce pomohou retinolu snadněji proniknout do pleti.

Chystá Harry Styles svou vlastní kosmetickou značku?

elle.cz