TikTok radí: Slaná voda jako všelék na akné! Ale funguje to opravdu?

 

Za senzací stojí dívka s profilem @aubyrnjadeart. Nasbírala už čtyři miliony zhlédnutí u příspěvku, jež promuje její dramatickou proměnu, které dle svých vlastních slov dosáhla aplikací mořské soli smíchané s vodou. Postup je prý následovný: aplikaci slané vody si zajistěte rozstřikem na postiženou oblast, a to dokonce dvakrát denně.  

Desatero esenciální péče o pleť - i zevnitř

elle.cz

Tento tip se údajně dozvěděla od další TikTok influencerky - @lceacryls - která začala používat odvar z mořské soli poté, co si uvědomila, že se kondice její kůže vždy o trochu vylepšila po dovolené u oceánu. Obě tvrdí, že tento zázračný lék funguje, protože vyrovnává pH pokožky a zabíjí bakterie. 

 

 

Je ale voda s mořskou solí opravdu fungující léčbou akné? Podle dermatologů by to teoreticky mohlo fungovat, ale rozhodně nejde o trvalé řešení. Dermatoložka, Mona Goharou pro magazín Glamour tvrdí: „Pokud jde o vodu z oceánu, tak se skutečně bavíme o všeléku na bázi hořčíku. Jenže toto složení doma úplně nenapodobíte. Sůl nicméně může teoreticky vysušit pupínky. Riskujete ale výrazné vysoušení pokožky. Takže se vyplatí k této kůře výrazně hydratovat například kyselinou hyaluronovou. Voda s mořskou solí může v nejlepším případě pomoci s mírným zánětem a zarudnutím kůže; rozhodně to nepovažuji za schůdnou léčbu akné, ani bych to nedoporučovala,“ varuje.  

 

SeaSalt
Info ikona

 

Navíc není tvrzení o rovnováze pH a kontrole bakterií úplně přesné. Mořská voda má zásadité pH a aknózní pokožka také. Pokud chcete k vyrovnání pleti použít kyselé pH, sáhněte po kyselině glykolovoé a salicylové. Mořská sůl má sice antimikrobiální účinek, ale není dostatečně silná, aby dokázala ve velkém eliminovat akné. Viditelné účinky slané vody tak způsobuje spíše exfoliace pokožky.  

Výsledkem aplikace slané vody tak není eliminace akné v šíři zánětů, ale pouze v rozměru olupování svrchních vrstev pokožky. Exfoliace se pravidelně doporučuje, pokud tedy nevěříte složením komerčních retinol sér, zkuste – ale opatrně – tento přírodní způsob, ale nezapomínejte bohatě hydratovat.  

Je čas soudit kosmetiku podle obalu

elle.cz

REKLAMA