Vitaminová hysterie: hrozí vám předávkování?!

Instagram se doslova hemží stylovými fotkami nejrůznějších potravinových doplňků. Ať už se jedná o megadávky vitaminu C, japonské houby, probiotika, zinek nebo vitamin D. Internetoví prodejci zažívají žně, atmosféra strachu z nemoci nás neustále nutí nakupovat víc a víc zázračných potravinových doplňků. Ale: existuje nějaké obecně platné doporučení, podle kterého bychom jednotlivé preparáty měli dávkovat a kombinovat?

Podle Lubomíra Nováka z Kliniky YES Visage, který se specializuje na preventivní medicínu, je ideální podporovat imunitu polyvitaminovými infuzemi, které se míchají každému klientovi na míru. Najdete v nich řadu látek – vitaminy, antixodanty, stopové prvky, některé alkalické či přechodné kovy – například chrom, mangan, železo, měď, zinek, selen, molybden, hořčík a další. „Individuálně podáváme i malé dávky některých hormonů (z nadledvinek) včetně látek stimulujících nervové buňky k lepší kooperaci,“ říká docent Novák.

V domácím prostředí je sázkou na jistotu zvýšená konzumace vitaminu C, který koupíte v každé lékárně nebo drogerii. Synteticky vyrobený vitamin C neboli kyselina askorbová má označení E 300. Jeho denní doporučená dávka je 80-100 mg. Potřeba céčka stoupá vlivem kouření, stresu a infekcí až na dvounásobek běžné denní dávky. Dá se ovšem užívat i ve vyšších koncentrací čítající několik tisíc miligramů. Jako jeden z mála vitaminů má tu výhodu, že se jím nemůžeme předávkovat a tělo jej vyloučí samo přirozenou cestou. 

O vstřebávání umělého céčka vedou odborníci již dlouho diskuze, ne každé tělo syntetický vitamin C umí zpracovat a z dávky vytěžit maximum. Jedno je však jisté: pokud na příval céčka nejste zvyklí, může se z nevinné ozdravné seance stát dobrodružný běh na toaletu a zase zpátky. Kromě průjmu navíc hrozí riziko vzniku ledvinových kamenů. Ale to byste se jím ve vysokých dávkách museli ládovat skutečně dlouhodobě. Ideální je konzumovat ho v přirozené podobě. Vysoký obsah má zelí, šípky, červený rybíz nebo rakytník či brokolice.

Aktuální výzkumy hovoří o faktu, že v lidském střevě sídlí až tisíc nejrůznějších mikroorganismů jako jsou bakterie a viry (dohromady váží až půldruhého kila) a tvoří naši imunitu. Proto je vhodné střevo podporovat kromě dobré stravy i vhodnými probiotiky. Mezi přátelské kmeny patří nejrůznější lactobacily streptokoky a další,  jejich přesný výčet včetně  množství najdete na obalu, přičemž platí, že čím víc miliard tím lepší.

Některá probiotika jako třeba GutPro od firmy Organic 3 jsou natolik „vymazlená“, že neobsahují speciální kmeny, které způsobují acidózu, nebo „zbytečné“ sacharidy jako inulin či maltodextrin, jež zároveň fungují jako probiotika.

Důležité nejen u probiotik jsou pak přidané látky jako stearát hořečnatý, který funguje jako protispékavá látka, nebo laktóza, která stále častěji figuruje ve výčtu potravin a látek, které způsobují potravinové intolerance.

Jinými slovy, pokud každý den zkonzumujete celou hrst potravinových doplňků, můžete tělu víc ublížit než prospět. Takže ještě než přistoupíte k zuřivému nakupování osvědčených preparátů, zkuste imunitu posílit vyváženou stravou s vysokým obsahem vitaminů a přirozeně se vyskytujcích se probiotik, a otužováním. Nemusíte hned vyzkoušet metodu Wima Hofa (i když proč ne), stačí, když se postupně budete ve sprše ráno a večer sprchovat vlažnou a následně studenou vodou. Pro vystavění dobré imunity je také zásadní snížit míru stresu.

„Dlouhodobý stres je zabijákem imunity.  Stresová reakce je vývojově velmi stará, aktivujeme při ní řadu mechanismů připravujících tělo k fyzické práci, k útoku nebo útěku před nepřítelem. Chceme-li se fyzicky poprat, nemáme čas syntezovat potřebné protilátky," vysvětluje docent Novák.

 

 

cara
cara magazin

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)