Co na vás prozradí vaše vlasy

SkleničkaCo na vás prozradí vaše vlasy

Vypadávají vám vlasy, jsou suché nebo se každý den zmastí? Vyzkoušela jste snad všechny přípravky, a pořád nevíte, co s tím? Zajděte si na rozbor vlasů. Zjistíte víc, než jste čekala.

Pokud vás trápí kvalita vlasů, přestaňte experimentovat a raději se obraťte na odborníky. V řadě poradenských center dnes totiž nabízejí rozbor digitálním přístrojem, jenž rozpozná pevnost a pružnost vlasů, takže specialisté mohou s velkou přesností určit, nakolik jsou hydratované či jaký je v nich poměr proteinů. Při asi třicetiminutové konzultaci se ale zjišťuje i stav vlasové pokožky: konzultant vám projíždí speciální tyčinkou po různých částech hlavy, a vy tak na monitoru uvidíte, zda se na vaší vlasové pokožce nenacházejí usazeniny nebo jak vypadají vlasy u kořínků. Tato zjištění jsou důležitá pro výběr správného šamponu či stanovení dalšího postupu při ošetřování vlasové pokožky (která potřebuje stejnou péči jako kůže na ostatních částech těla, na což se často zapomíná).

Během rozboru vám tady vedle konkrétních přípravků poradí i obecné zásady správné péče. Podle konzultantů z pražského poradenského centra Harologi byste například šampon neměla vybírat podle vlasů, ale v závislosti na stavu vlasové pokožky (suchá, mastná atd.). Při mytí pak buďte důkladná a nanášejte šampon v malém množství na navlhčenou pokožku hlavy (ne do vlasů, které byste tak jen zbytečně vysušovala). Poté ji jemně promasírujte, opláchněte a stejný postup opakujte. Nezapomeňte ani na pravidelné používání vlasových kúr a po každém mytí vlasy ošetřete kondicionérem nebo kúrami ve spreji, které se neoplachují. Pamatujte si také, že mokré vlasy jsou velmi křehké, proto je nikdy nevysušujte třením, ale pouze je zabalte do ručníku a jemně promačkejte. Vlasy také každé ráno pročešte a pokožku hlavy promasírujte kartáčem z přírodních štětin.

Co se dá ještě rozborem zjistit?
Ve vlasech se odráží stav celého organismu. Například pokud vám delší dobu vypadávají ve větším množství, než je běžné (a netrpíte přitom žádným závažným onemocněním), stojí za tímto problémem zpravidla nedostatek vitaminů a minerálů. Pokožka hlavy je totiž jejich důležitou a pro organismus nejsnáze dostupnou zásobárnou, do níž si ,sáhne‘, kdykoli potřebuje. Padání vlasů je tedy signálem, že je třeba zásoby doplnit: většinou v takových případech nestačí vyvážená strava, takže je dobré podstoupit minimálně tříměsíční kúru v podobě užívání výživových doplňků obsahujících vitaminy (zejména C, A, D, E, B-komplex), minerály a některé stopové prvky (například vápník, hořčík, selen, zinek, železo). Vedle potravinových doplňků ale dbejte ale i na dostatečný příjem nenasycených mastných kyselin, především typu omega-3 (ve vysoké míře se nacházejí ve lněném semínku a oleji, rybím tuku a nesušených mořských řasách) a omega-9 (např. zastudena lisovaný panenský olivový olej).

V případě, že se problém nepodaří vyřešit, můžete zkusit minerální analýzu vlasů. Během ní lze z odebraného vzorku jednoho gramu nebarvených vlasů, které se ustříhnou u kořínků v délce tři až čtyři centimetry, získat informace o poměru minerálů a vitaminů včetně různých zatížení, například těžkými kovy.

Kam se obrátit
Pražské poradenské centrum Harologi spolupracuje s lékaři, především zkušenou specialistkou na anti-aging medicínu Zdenkou Badalovou. Konzultace probíhají v Aura Medical Clinic (www.auraclinic.cz); rozbor vlasů zde stojí 300 Kč, minerální analýza vás vyjde na 3800 Kč. Tu vám v Praze provedou i na Klinice laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic (www.laserplastic.cz, stojí okolo 4000 Kč). V Brně tuto analýzu provádí například laboratoř Apex (www.bellitia.cz).