Péče o vlasy podle odborníků

Průměrná česká žena navštíví kadeřníka jednou za dva měsíce. Podle profesionálů je to dostatečné, důležitá je ale i každodenní péče o vlasy, zejména teď v létě.
Ztráta lesku, krepatění, lámání či přesušení – to jsou nejčastější problémy, které trápí vlasy během letních měsíců. O vlasy je přitom během léta důležité pečovat stejně jako o pokožku. Sluneční vlasová kosmetika chrání vlasy před UV paprsky, působením větru, mořské soli, chlorované vody a chrání vlas před blednutím, lámáním a vrací mu lesk a sílu,“ vysvětluje vlasová stylistka Kristýna Kalčíková ze Salonu GHC Praha.
Proto je během léta důležité používat péči zaměřenou na přesušení vlasů, ať už je to speciální sluneční, hydratační, nebo olejová vlasová kosmetika. Na rozdíl od opalovacích přípravků, z nichž musí každý vybírat podle svého druhu pleti, přípravky na vlasy můžeme používat všichni víceméně stejné. Ať máte kudrnaté, rovné, blond, nebo tmavé vlasy – všechny reagují na UV záření stejně.

Investice do ochrany se vyplatí
Podle dermatoložky Gabriely Mrzenové z Kliniky GHC je u Čechů problém v tom, že nechtějí investovat do kvalitních profesionálních přípravků a své vlasy dostatečně nechrání před všemi škodlivými vlivy. Pravidla přitom nejsou vůbec složitá. „Při pobytu na slunci je vhodné mít pokrývku hlavy, dlouhé vlasy upravit do účesu tak, aby konečky vlasů byly ukryté před slunečním zářením, například do drdolu,“ doporučuje Mrzenová. „Důležité je používat speciální vlasovou kosmetiku s UV ochranou a po koupání ve slané nebo chlorované vodě je dobré vlasy opláchnout sladkou vodou a večer umýt hydratačním šamponem a poté ošetřit speciální maskou,“ dodává dermatoložka. Po návratu z dovolené, zejména z té, při které jsme se slunili a koupali v moři, je vhodné navštívit kadeřníka, který provede hloubkovou regeneraci a zastřihne roztřepené konečky vlasů.

Každodenní péče
„Pro Čechy je typické, že si vlasy myjí příliš často, používají zbytečně velké množství šamponu, vysušují je příliš horkým vzduchem nebo je rozčesávají silou,“ říká stylistka Kristýna Kalčíková. Nejvhodnější frekvence mytí vlasů je podle ní jednou za dva až tři dny. „Vlasy stačí opláchnout nejlépe vlažnou vodou, nanést šampon v množství ořechu, na dlouhé vlasy nepatrně více. Následně šampon napěnit, pokožku hlavy promasírovat a důkladně opláchnout. Po umytí aplikovat balzám na vlasy, opět v přiměřeném množství, a opláchnout. Vlasy vysušit ručníkem, ale nikdy je nedrhnout silou. Vlhké vlasy jemně rozčesat. Při fénování nepoužívat nejvyšší teplotu.“