Práce a rodina – Sofiina volba? 5 rad, jak obojí jednoduše skloubit

1) Správný timing

Tím nejdůležitějším je zvolit správné načasování. Z práce byste neměla na mateřskou odcházet s pocitem, že kvůli dítěti zmeškáte zajímavou zahraniční stáž, povýšení nebo třeba projekt, na který jste dlouho čekala. Jen tak si nebudete později u postýlky vyčítat, že jste kvůli dítěti o něco přišla. Na druhou stranu pozor na neustálé odsouvání. Budu mít dítě, až se pracovně podívám sem, až dokončím tuto práci, až se setkám s tímto zajímavým člověkem… věčné odkládání může vést k tomu, že možnost mít dítě vám definitivně uteče. 

Chcete být v práci šťastní? Naučte se pěstovat vztahy

elle.cz

2) Nechte si pomoct

Obklopte se spolehlivými lidmi. Jen tak nebudete v práci nervózně poposedávat, jestli je o vaše dítě dobře postaráno. A naopak – díky schopným kolegům budete mít jistotu, že v práci nic nehoří, pokud budete muset místo práce zůstat s dítětem doma. Zapomeňte na to, že všechno vždycky zvládnete sama. Naplánujte si všechno pečlivě dopředu s babičkami nebo chůvou a v práci se svými kolegy. Řekněte jim, kdy potřebujete kde být a na co se musíte v danou dobu soustředit. Dovolte si nechat od ostatních pomoct, abyste vy mohla být 100%ní v tom, čemu se právě teď věnujete – ať už jste v kanceláři nebo na školní besídce.

3) Určete si hranice

Pokud to charakter vaší práce dovolí, neveďte z pískoviště pracovní videokonference a večer místo pohádek nečtěte maily. V zaměstnání se zase soustřeďte jen na své pracovní úkoly a nevyrábějte potají kostým na školní karneval. Nedovolte práci, aby se vám volně přelévala do soukromí a soukromí, aby vás příliš rozptylovalo od práce. Brzy by to vadilo vaší rodině, vašim kolegům a především vám. Linka mezi workoholizmem a prokrastinací je zvláště v tomto případě velmi křehká a bez jasných pravidel ji lze velmi snadno překročit na jednu i na druhou stranu. 

Vzdělávejte se i v dospělosti: Kreativní kurzy, které vám změní život

elle.cz

4) Vymezte si místo pro práci

Podobně důležité je dodržování hranic pracovního prostoru. A to zvláště v případě, že máte home-office. Vyberte si doma jedno místo, ze kterého budete pracovat a to dodržujte. V praxi to bude znamenat, že nebudete dělat tabulky, vyřizovat poštu ani přijímat hovory na žádném jiném místě v domácnosti. Stejně jako to, že na svém pracovním místě nebudete řešit jiné věci než ty související s prací. Pomoct vám v tom může i jiné oblečení. Na pracovní dobu se oblékněte alespoň trochu lépe (alespoň si při videocallu nebudete muset zakrývat kameru) a po skončení práce se převlékněte do něčeho pohodlnějšího. Svět práce a rodiny sice nejde oddělit úplně, ale jejich hranice lze tímto způsobem lépe střežit.

5) Dodržujte psychohygienu

V práci i doma se od vás očekávají výkony, ale jen málokdo vydrží jet nonstop na dvě směny. Povolte si občas zalajdačit. Z práce nemusíte hned utíkat do družiny pro dítě. Pověřte tím někoho blízkého a zajděte s kolegy na skleničku. Nejste přeci jen kolegyně - dobře namazaný pracovní stroj. Jste i přátelský člověk a kamarádka. Ukažte i tyto své stránky a dovolte si čas od času zvolnit tempo. Stejně tak na rodinné dovolené. Poproste své kolegy, aby vás s prací kontaktovali, jen pokud to bude nezbytně nutné. Dovolte si vypnout v hlavě své pracovní nastavení, užívejte si volno s partnerem a s dětmi a neřešte nic jiného. Od toho se tomu říká „dovolená“! 

 

Autor: Veronika Čížková

Zdroje: Wikipedia Commons, Elle.com