Lež, lež a zase další lež. Proč si ve vztahu neustále lžeme?

Lhaní je bohužel součástí většiny lidských vztahů, a to i přes onu skutečnost, že naprostá většina lidí nenávidí, když je někdo klame. Proč si především milenci lžou, když takováto rozhodnutí často způsobují tolik bolesti? Fungoval by vztah, ve kterém by si pár neříkal ani takzvané milosrdné lži? Těžko říct. 

Podle zkušeností a obrazu, který je nám předáván například skrze seriály či filmy, je jasné, že milosrdné lhaní se objevuje snad v každém vztahu. Za šťastlivce jsou pak považováni partneři, kteří nemuseli řešit lži závažné, mezi které patří například proklínaná nevěra.

 

Bílá lež je ve vztahu velmi důležitou pomůckou. Naopak problematická může být totální upřímnost.

 

Nevinné bílé lži

Milosrdné lži, jinak zvané jako bílé lži, se řadí mezi méně závažné chování. Do této kategorie by rozhodně spadalo například to, že své drahé polovičce neřeknete, že přibral nějaké to kilo nebo že outfit, ve kterém se objevil, zrovna není vaším šálkem kávy. Tyto lži není nutné obhajovat a nenarušují vzájemnou důvěru. 

Mezi bílé lži by též mohlo patřit lhaní ve prospěch partnera. Přikrášlit si některé skutečnosti před šéfem vaší lásky z vás žádného pokrytce nedělá. Podle expertky na vztahy a sex Tracey Cox je bílá lež ve vztahu velmi důležitou pomůckou. Naopak problematická může být totální upřímnost. Podle Cox by partneři měli fungovat jako vzájemní roztleskávači a zvyšovat si sebevědomí. Za totální tabu pak považuje kruté pravdy o sexu, které by mohly vytvořit nepřekonatelné komplexy.

 

 

Lhaní, které bolí a osvobozující přiznání

To, že jde o velkou lež, která by dokázala těžce ublížit, si viník občas uvědomuje. Velké lži nevznikají nevědomky a jedinec se svých nekalých činů jen tak nezbaví. Často zde totiž hraje velkou roli následný pocit viny a špatné svědomí. Lhaní může nenávratně zničit i ten nejsilnější vztah a velké rány umí zasadit i menší opakující se lži. Podle odborníků je přiznání důkazem empatie a sebereflexe. 

Proč si pořád dokola lžeme?

Ke lži se lidé nejčastěji uchylují kvůli nevěře. Ta vzniká z mnohých důvodů, mezi které patří například celková nespokojenost ve vztahu, nuda či nečekané vzplanutí. Lhát si ale partneři mohou i kvůli nízkému sebevědomí, odlišným plánům do budoucna, problémům v intimním životě, či kvůli maskování vlastních chyb a strachu. I s těmito problémy se však dá bojovat...

 

Kdo na seznamkách lže více – ženy, nebo muži?

elle.cz

 

Jak obnovit důvěru a co dělat, když se do vztahu nevrátí

Po odhalení lži je důležité, aby si partneři vyjasnili, proč se lhaní vplížilo do jejich dříve harmonickému vztahu, do kterého vložili nemalou investici lásky či snahy. Dále se musí zamyslet, co bylo příčinou tohoto chování a vyřešit důležitou otázku – mohou si věřit i přes velké zklamání? Dvojice by se měla naučit říkat si i důležité a zároveň nepříjemné věci, které vztahu nijak nepomáhají. 

Osoba, která se rozhodla zalhat, by měla svému partnerovi ukázat, že se poučila a že si důvěru opět zaslouží. Určitě by měla podotknout, že lhaní už nechce nadále praktikovat. Milenci, kteří si už neví rady, jak s touto nepříjemnou situací pracovat, by se měli obrátit na odborníka na vztahy a o problému si důkladně pohovořit. Komunikace je ve všech vztazích naprosto klíčová.

Pokud se důvěra ve vztahu neobnoví ani po všemožném snažení, dokonce i přes velkou touhu obou partnerů, je podle odborníků často nejlepším řešením vztah ukončit. Trápit se donekonečna smysl rozhodně nemá.

 

Zdroj: Tracey Cox, Partnerske-vztahy.eu, Poradna-lasky.cz

 

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

elle.cz