Říct si o vyšší plat v době krize? Samozřejmě, na skromnost není čas

 

„Při pohovoru o zvýšení platu nikdy nesmíte vyhrožovat. Ani svým odchodem, ale ani tím, že máte jinou nabídku. Působilo by to jako vydírání,“ říká Fotini Iconomopoulos, kanadská koučka s řeckým původem, která se už 20 let věnuje komunikaci a vyjednávání a je autorkou knihy Say Less, Get More. Dodává, že nabídku odjinud při rozhovoru klidně využít můžete - ale spíš proto, abyste se ujistili, že nabídku přijímat nemáte, protože o vás stávající zaměstnavatel má stále zájem a ví, jak vás motivovat.

Fotini zároveň radí, že máte být připravení na odmítnutí a vědět, jak v takové chvíli reagovat. Nejčastější odmítavou reakcí je: „Teď na to není budget, musíme šetřit.“ Zeptejte se, kdy bude správná chvíle, abyste přišli znovu. Pokud zazní: „Potřebuješ víc zkušeností,“ zeptejte se, jaké přesně zkušenosti nebo dovednosti má šéf na mysli a pracujte na nich, ať můžete přijít znovu.

A co je nejdůležitější - musíte mít odvahu a nenechat se odradit, a to ani častým skloňováním současné krize. „Teď, kdy spousta lidí odchází a mění svou práci i pracovní požadavky, je ideální čas říct si o více peněz,“ tvrdí Fotini. Je to tak ale i v Česku? Zeptali jsme se Gabriely Teissing, finanční ředitelky technologické firmy Creative Dock a zakladatelky agentury Rebel & Glory zabývající se virtuální realitou, která v životě už mnohokrát rozhodovala o platech jiných lidí, ale také vyjednávala o tom vlastním. V rozhovoru popisuje své zkušenosti a prozrazuje účinné rady:

Co vás brzdí v úspěchu, ve štěstí i v lásce? Vaše vlastní výmluvy

elle.cz

 

Všichni teď mluví o krizi v důsledku pandemie - je teď vhodná doba na žádost o zvýšení platu?

Zrovna jsem četla článek o tom, že v USA to vypadá na největší předvánoční nákupní horečku od roku 1999 a Evropa nezaostává. Pandemie neovlivnila trh práce, v Česku je podíl nezaměstnaných 3,5 %, což je méně než minulý rok. A pandemie neovlivnila ani vývoj mezd, ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla hrubá měsíční mzda o 11,3 % oproti stejnému období minulého roku. Když to shrnu, tak máme všichni práci a máme nejvyšší mzdy, které jsme kdy měli a jsme připraveni utrácet. Žijeme v paradoxu. Jsme na tom lépe než kdy jindy, ale mluvíme o vážné krizi. Z mého pohledu tedy mohu s klidným srdcem požádat o zvýšení platu.

 

Kdy je vlastně správné, aby si zaměstnanec přišel říct o více peněz? Například po jak dlouhé době ve firmě, nebo musí za sebou zrovna mít nějaký super úspěch?

Je důležité si již v začátku vyjednat odměnu, která mi vyhovuje. Žádat o zvýšení platu po třech měsících je složité, protože většinou ještě nejsou vidět výsledky. Při žádosti o zvýšení platu je důležité předložit fakta, nejlépe konkrétní výsledek práce s jasným vyčíslitelným nebo vysvětlitelným dopadem. To znamená, co jsem udělala, jaký to má efekt a co se s tím bude dít dál. Samozřejmě také mohu žádat o vyšší odměnu, pokud je můj plat výrazně nižší, než platí jinde lidem ve stejných pozicích a podobnou zkušeností. Běžně se dělají porovnání odměňování v rámci pozic ve firmě s trhem. U nás takové máme a pomáhá nám to z pozice zaměstnavatele, ale i našim lidem rozumět, jestli platíme ve standardu trhu, více nebo i méně.

 

Když už zvážím, že si víc peněz zasloužím, jak potom přesvědčit svého nadřízeného? Co by při takovém pohovoru mělo zaznít?

Fakta, fakta, fakta. Jakou jsem přinesla hodnotu firmě, ve které pracuji. V čem se díky mně daří firmě lépe. Tak například díky mně jsme najali 12 nových lidí, kteří mají vynikající zkušenosti ve svém oboru, to má přece dopad na hodnotu a výsledek firmy. Nebo jsem přispěla k tomu, že jsme snížili náklady o 3 procenta, protože dobře kontroluji veškeré náklady firmy. Všichni, úplně všichni, i údržba objektu máme dopad na výsledek firmy. Čím větší dopad máme, tím větší hodnotu máme pro firmu a můžeme si říci o tomu odpovídající odměnu.

Ulehčují vám technologie práci, nebo jste spíš jejich otrokem?

elle.cz

Co naopak určitě neříkat?

„Ale Anička dělá stejnou práci a má o 10 tisíc víc a Honza je o dost horší než já a bere stejně.“ Je přirozené, že se porovnáváme, ale je potřeba vnímat vlastní hodnotu a ukázat můj přínos, ať Honza s Aničkou berou cokoli.

 

Je dobré přemýšlet nad tím, v jakou chvíli, v jakou část dne nebo týdne šéfa s touto žádostí oslovit?

Když jsem chodila na vysokou, hodně jsem řešila, ke komu jít na zkoušku a jak to pojmout. I to, co mám na sobě. Samozřejmě nejpodstatnější je obsah, proč tedy chci zvýšit plat. Ale forma je také důležitá. To neznamená, že pokud je šéf muž, tak jdu polonahá a řešíme zvýšení peněz u kafe. Můj šéf pak ve mně vidí sexuální objekt, nikoli inteligentní ženu, která odvádí skvělou práci. Zároveň platí, že aby se poznalo, že jsem chytrá holka, nemusím vyběhnout ve spacáku a pohorkách. Za mě je dokonalé mít formální schůzku a vyrovnaný obsah, tedy co chci říci, s formou, tedy jak vypadám a jakým způsobem to podávám. Prezentuji svoji hodnotu v tom, kdo jsem a jakou práci odvádím a myslím to vážně.

 

Hraje v tomto ohledu roli gender - máme podle vás jiným způsobem přistupovat k šéfovi muži a jinak k šéfce ženě?

Nejsem si jistá, že to umím porovnat, protože jsem měla vždy nadřízené muže. Za mě mohu říci, že jsem zvyklá ženy, které mám v týmech já, spíše v platové oblasti podporovat, protože jsou skromnější, než je třeba.

Proč je dobré vědět, za čím se vlastně ženete?

elle.cz