Jak přežít krizi? Investujte do sebe

Stačí si přečíst noviny, a člověka obchází hrůza z toho, co bude. Napadne vás, že nejrozumnější je dobře investovat peníze. Jenže do čeho? Hodnota realit či akcií je nejistá. Chce to něco jiného, něco, z čeho budete profitovat ještě dlouho.

Učte se čínsky
Světoví investoři radí: Kdo chce být v budoucnosti bohatý, ať podniká s Čínou, nebo ještě lépe – v Číně (nejlépe prý v zemědělství). Pokud možnosti, že si u Pekingu zřídíte vlastní farmu, dáváte stejnou šanci jako tomu, že se z vás stane švagrová prince Williama, máme pro vás jiný tip. Začněte se učit čínsky. Lidí, kteří tento jazyk ovládají, je v Evropě zoufale málo. Přitom jsou zapotřebí a poptávka po nich stále roste. Podle odborníků se právě znalost čínštiny stane jednou z hlavních výhod při uplatnění na trhu práce.
Nenechte se odradit složitostí jazyka. Je komplikovaný hlavně v začátcích (hlavně kvůli složitému písmu a výslovnosti), po jejich zvládnutí prý studenti dělají rychle pokroky.

Zahradničte
V dobách krize platí – nepotřebujete krásnou, nýbrž užitnouzahradu. Květiny a okrasné keře by měla vystřídat rajčata, papriky, saláty, bylinky. V Berlíně jsou vlastní zahrádky velkým hitem, velké i malé městské parky se tu proměňují na zahrádkářské kolonie. Souvisí to nejen s hospodářskou krizí, ale i trendem zdravého životního stylu. To, co si vypěstujete sami, bude vždy o něco zdravější než jídlo ze supermarketu. Že nejste šťastným majitelem několika hektarů půdy? Přemýšlejte, leccos se vejde i na terasu či za okna.

Najměte si kouče
Doba je nejistá a vy s ní. Bojíte se rozhodnutí a změn (ať už profesních, nebo životních), protože cítíte větší zodpovědnost. Ve chvíli, kdy přešlapujete na místě a nevíte, co dál se životem, vám může pomoct profesionální kouč. Není ani tak psychologem, jako spíš pomocníkem. Svého klienta umí nasměrovat a posunout blíž k cíli.